Medvedí cesnak v oleji

eldina - fotkaeldina, 17. mája 2013
Medvedí cesnak v oleji
Foto: eldina

Medvedí cesnak-čistí krv, črevá, pôsobí priaznivo na cievy a žalúdok..znižuje vysoký krvný tlak a cholesterol...tinktúra či olej z medvedieho cesnaku pomáha zregenerovať pečeň /jej očistu/..Je ideálny najmä pre starších ľudí-pomáha "lenivým" črevám, ale rovnako aj proti hnačkám, je účinný pri chorobách dýchacích , ale aj močových ciest...ale pozor-neodporúča sa tehotným a dojčiacim ženám!

Suroviny

80 - 90 g
500 ml

Moje poznámky

Prihlás sa do Varechy a zapisuj si svoje poznámky k receptom.

Postup

 1. 1

  Medvedí cesnak umyť a každý list opatrne usušiť utierkou /alebo papierovou rolkou/.Listy nechať ešte obschnúť asi 1 h na pracovnej doske /každý osve, nesmú byť prekryté/. Nakoľko v oleji nesmie byť voda../toho cesnaku je asi za 3 hrste, tá gramáž/

 2. 2

  Cesnak nakrájať na malé kúsky a dať do fľaše.

 3. 3

  Zaliať olejom a ak ho chcete len na konzumáciu, môžte pridať aj chilli papriky /umyté, osušené, bez semienok/..premiešať-aby neostali vo fľaše bublinky vzduchu, cesnak ešte potlačiť, aby bol pod olejom..dať do chladničky-ak vám cesnak vypláva na povrch, po 2 dňoch opäť pritlačiť/už bude mäkší/, aby bol zaliaty olejom..

 4. 4

  V chladničke držať aspoň 3 týždne /fľaša musí byť dobre zatvorená/.Potom scediť cez hustú gázu/či iný materiál/ a opäť naliať do fľaše.V chladničke môže stáť aj jeden rok...ak ste netrpezliví-môžte už aj po týždni konzumovať....:)

 5. 5

  teraz pár rád pre tých, čo chcú takýto olej využívať nie len do šalátov , ale aj ako domáce liečivo /samozrejme bez chilli/..:)-----------------pomáha pri liečení ekzémov či zle hojacich povrchových ranách i modrinách .

 6. 6

  Medvedí cesnak vo všeobecnosti pomáha pri zlepšení pamäte, respiračných chorobách, blahodárne pôsobí na črevá i žalúdok, pomáha proti nespavosti , čistí organizmus a pečienku, zlepšuje vzhľad pokožky, zmierňuje problémy s osteoporózou a artritídou..

 7. 7

  tak šup-šup trhať Medvedí cesnak, kým je ešte mladý....koncom leta sa potom využíva jeho cibuľa...a ešte pre fajnšmekrov-z medvedieho cesnaku sa vyrába aj "víno"-ale s tým nemám skúsenosť..:)

  Medvedí cesnak v oleji - obrázok 7
 8. 8

  a ešte malý odkaz pre angast-a---ničí aj parazity, teda aj hlísty!!...:)

Recept je zaradený do kategórií:
Zdravie a diéty, Liečivé elixíry

Diskusia k receptu


Najsrdiečkovanejšie komentáre Ukáž celú diskusiu
Medvedí cesnak je najlepšie konzumovať začerstva, a to najlepšie ihneď po nakrájaní. Najlepší spôsob uchovávania je mrazenie zľahka omytých a dobre osušených listov vcelku - pri každom krájaní, mletí a mixovaní sa totiž listy rozrušia a následne sa v nich tam takto uvoľnený nestabilný alicín veľmi rýchle zlučuje s enzýmom alinázou a vytvára sírne zlúčeniny thiosulfináty. Tie sú síce tiež zdraviu a imunite prospešné, ale tie najdôležitejšie a najcennejšie antibiotické, antimykotické a antibakteriálne účinky alicínu sú už potom nenávratne preč. Pri tepelnej úprave sa znehodnocuje nielen alicín, ale i veľká časť thiosulfinátov. Alicín je síce rozpustný vo vode, aj v alkohole, no tie ho nedokážu ani ustabilizovať, ani uchovať na dlhšiu dobu. A sušením a podobnými metódami navyše znehodnotíme i väčšiu časť thiosulfinátov, takže nám vlastne zostane iba púha vláknina...
Uchovávanie za pomoci oleja je vynikajúci spôsob, a to aj vo forme zastudena pripraveného pesta, len pri takejto príprave by nemal byť cesnak pokiaľ možno ani mletý, ani mixovaný úplne nadrobno (kvôli veľkej strate alicínu) a zmiešanie s olejom by malo prebehnúť čím skôr...
tak ty si môj poklad. Takto si na mňa pamätala. Musím teda niekde tie hlísty zohnať, aby som to vyskúšal. Nemajú v lekárni ? A ešte pre moju susedu na ploché nohy nenájdeš niečo ? Ďakujem , potešila si ma.
...a nejaké recepty ako obranu proti nepríjemným ľuďom nemáš ?! :):):):) V okolí ich zopár poznám, a chcela by som ich zmeniť, aby boli milší a nie moc nevrlí :):):):)