Foto: babkamt
Marhuľový lekvár mi nikdy nesmie v špajzi chýbať. Máme ho radi na maslový chlieb , palacinky. Vhodný je aj na koláče. Patrí k našim Zobraziť celý popisMarhuľový lekvár mi nikdy nesmie v špajzi chýbať. Máme ho radi na maslový chlieb , palacinky. Vhodný je aj na koláče. Patrí k našim najobľúbenejším.Preto som sa ráno vybrala do záhrady na marhule.
Postup
-
1
Marhule som umyla , odkôstkovala. Odvážila som ich. Bolo ich presne 5 kíl. Tak som doniesla zo špajze veľký hrniec. Včera bolo teda poriadne horúco a ja som stála pri šporáku , namiesto toho , aby som išla k vode. Varila som ich toľko , kým sa obsah hrnca neznížil o jednu tretinu.Za stáleho varu som po troškách prisýpala cukor. pomiešaný s pomôckou na konzervovanie. To preto , aby som neprerušila var.
-
2
Potom som vždy odobrala trochu do druhého hrnca , kde som ho po troške varila , tak dlho , kým mi zostával na vareche , ktorú som nadvihla z hrnca.
-
3
Odoberiem malú vzorku na tanierik. Nechám trochu vychladnúť. Keď sa lekvár neleje , tak ho môžem plniť do fliaš. Pohár uzavriem viečkom a na 5 minút ho otočím hore dnom , nech sa chytí viečko. No a už len stačí nalepiť dátum a šup s ním do špajzi.
-
4
Dostatočne zahustená marhuľová marmeláda rôsolovatie dobre. Rýchlejšie však rôsolovatie s prídavkom pektínu alebo šťavy z rozvarených nezrelých jabľk asi 15 percent , čím sa neovplyvní farba , ani chuť marmelády.
Ale ináč je pekný a má krásnu farbu.
@ jerica So želírovacím cukrom občas aj ja zaváram. No takto varený lekvár môžem dať aj do buchiet. Nerozteká sa.To je fajn , že ti manžel asistuje. @ 3sandra3 ja som spravila 20 fliaš. Pri oberaní som si neuvedomila , že tie marhule musím aj spracovať. Oberala som o dušu. Veď som nemusela všetko robiť v jeden deň.
@ terik dobrý nápad s tou teflónovou panvicou.
A do časti lekváru som pridala aj mletý mak, bolo to veľmi zaujímavé...