Domáci syr z kravského mlieka z automatu fotorecept

ckatka - bez fotkyckatka, 31. októbra 2013
Domáci syr z kravského mlieka z automatu (fotorecept)
Foto: ckatka

Objednala som si origoš syrársku súpravu pre začiatočníkov, ku ktorej bol aj podrobný návod, ako a prečo sa veci robia tak, ako sa robia. Takže zdieľam pre tých, koho to zaujíma, a hlavne pre seba, aby som nezabudla :)

60 minút
príprava

Suroviny

4 l
0,5 l (alebo acidofilné mlieko alebo kyslá smotana)
1,5 ml
1,5 ml (Fromase 220 TL)
50 ml
 nemusí

Moje poznámky

Prihlás sa do Varechy a zapisuj si svoje poznámky k receptom.

Postup

 1. 1

  Prevaríme vodu a necháme zatiaľ chladiť. Pasterizujeme mlieko (je viacero spôsobov, ja som použila č.2) 1. dlhodobá pasterizácia = 60 - 62 °C, 20-30 minút 2. krátkodobá (šetrná) = 71 - 72 °C, 30 sekúnd 3. vysoká = 85 - 95 °C pár sekúnd Mlieko ochladíme na 30-40°C (ja som naberačkou prelievala do hrnca, ktorý stál v lavóri so studenou vodou a ochladila som ho ma cca 38°C, potom som hrniec s mliekom preložila z lavóra normálne na sporák - zatiaľ vypnutý).

  Domáci syr z kravského mlieka z automatu (fotorecept) - obrázok 1
 2. 2

  Do mlieka pridáme na skvalitnenie syreniny chlorid vápenatý (množstvo je cca 1 - 2 ml na 5l mlieka). Pridáva sa na zvýšenie obsahu vápnika, ktorý sa stráca pasterizáciou, alebo napríklad v zimnom mlieku je ho menej. Dobre premiešame. Aby syr dobre kysol a vytvorila sa kvalitná syrenina, do tepelne ošetreného mlieka je potrebné pridať tekutý zákvas smotanovej kultúry, alebo kyslú smotanu, alebo kyslé mlieko v množstve 1 percento celkového objemu mlieka (10ml smotany na 1l mlieka). Po "zaočkovaní" smotanovou kultúrou necháme mlieko 30 minút stáť pri teplote 30-40 °C. Použite hrubý hrniec, nevychladne tak rýchlo. Teplota nesmie presiahnuť 40°, kvôli mikroorganizmom.

  Domáci syr z kravského mlieka z automatu (fotorecept) - obrázok 2
 3. 3

  Zatiaľ si rozmiešame syridlo v pol deci prevarenej vlažnej vody (1,5 - 2,5 ml na 5l mlieka), a za stáleho miešania vlejeme do mlieka, miešame chvíľu (2-3 min), necháme pod pokrievkou stáť. Nastavíme si budík o 30 minút. Skontrolujeme, či hustne, pokývame hrncom a ak sa syreninia oddeľuje od stien a po prerezaní nožom má lesklý tvrdý lom, necháme ešte 10 minút postáť a potom metličkou na šľahanie "pokrájame" zmes. Dávame pozor, aby teplota bola stále 30 -40 °C, ak je menej, prikúrime pod hrncom.

  Domáci syr z kravského mlieka z automatu (fotorecept) - obrázok 3
 4. 4

  Po ďalších cca 10 minútach syreninu premiešavame. Vystupuje a oddeľuje sa srvátka, "syr" sadá na dno. S krátkymi prestávkami zmes premiešavame ďalších 15 - 20 minút, až kým nie sú zrná uzavreté = ako na obrázku.

  Domáci syr z kravského mlieka z automatu (fotorecept) - obrázok 4
 5. 5

  Necháme syreninu chvíľku usadiť, srvátku z vrchu zlejeme a syreninu precedíme cez sitko (gázu, plátno....). Srvátku zachytíme a použijeme na ricottu, do pečenia, a pod.

  Domáci syr z kravského mlieka z automatu (fotorecept) - obrázok 5
 6. 6

  Do syreniny môžme teraz primiešať trochu soli alebo bylinky.

  Domáci syr z kravského mlieka z automatu (fotorecept) - obrázok 6
 7. 7

  Premiešanú syreninu dáme do syrárskej plachty, utierky alebo rôznych foriem a necháme odkvapkávať pri izbovej teplote (18-22°C ) 12-24 hodín. Po odkvapkaní položíme na papierovú utierku na tanierik, prikryjeme - napr. väčšou šálkou a uložíme do chladničky. Zo 4 l mlieka mi vyšlo 0,66 kg fantastického vŕzgajúceho syra. Srvátku som zohriala s ďalším litrom mlieka na 95°C, pridala 1,2 dcl octu, zamiešala a nechala do rána stáť v kuchyni. Ráno som ocedila cez gázu (tú istú kde sa cez noc odkvapkával syr) ricottu.

  Domáci syr z kravského mlieka z automatu (fotorecept) - obrázok 7
 8. 8

  Srvátku som zohriala s ďalším litrom mlieka na 95°C, pridala 1,2 dcl octu, zamiešala a nechala do rána stáť v kuchyni. Ráno som ocedila cez gázu (tú istú kde sa cez noc odkvapkával syr) ricottu.

  Domáci syr z kravského mlieka z automatu (fotorecept) - obrázok 8
Recept je zaradený do kategórií:
Bezmäsité jedlá, Syry, Slovenská kuchyňa

Diskusia k receptu


Najsrdiečkovanejšie komentáre Ukáž celú diskusiu
@emdy - ak mas nejaky jednoduchsi recept - pokojne ho sem pridaj, rada sa poucim... aj ked nie kazdy ma pivnicu spravnej vlhkosti resp salasnicke podmienky, aby si mohol syr spravit v "najprimitivnejsich" podmienkach
1x appetit
Obdivujem Vás všetkých, ktorí robíte domáci syr. Ešte ako dieťa si pamätám, mali sme kravičku a babka robila domáci syr, ale len tak obyčajne bez syridla. Ale z kyslého mlieka.
Tuhé skysnuté mlieko sa dalo v hrnci trošilinku variť. Dávali sme pozor, aby to malo tu správnu teplotu. Nesmelo sa variť. Keď sa začala tvoriť srvátka, tak sme ho odstavili na studené miesto, prikryté pod pokrievkou "došlo". Keď vychladlo, na teplotu s ktorou sa dalo už pracovať / letné - nie horúce/, tak sme ho precedili cez sitko, ktoré sme vystlali čistučkou plienkou. Dobre ju stiahli do guličky a ešte nechali niekoľko hodín odtekať. Syr bol vynikajúci aj bez syridla.
Nevie niekto, či sa tento spôsob nedá použiť aj pri terajších mliekach - myslím z automatu alebo zo sáčkových ? Keď do nich dám totiž acidofilné mlieko, alebo kyslú smotanu, tak do druhého dňa skysne tak, ako si pamätám kyslé mlieko z mladosti. Keď niekto robíte, napíšte prosím svoje skúseností.
Inak @Ckatka , ďakujem za výborný postup. Keď vyskúšam so syridlom, tak podľa Vášho postupu.
1x vilie
Ta pani, co to robila vsak taji zakladnu vec..: kde sa da kupit a zohnat "chemia" tak potrebna pre vyrobu syra...tzn.syridlo + chlorid vapenaty??
Ostatne by mi uz moja fantazia robila zrozumitelnym...:)