Banánová roláda

petka2708 - fotkapetka2708, 21. decembra 2012
Banánová roláda
Foto: petka2708

Tak a je tu čas Vianoc, a isto každá gazdinka začína piecť vianočné dobroty. Tak tu je jeden receptík na klasickú roládu :)

10 minút
na 180°C °C

Suroviny

Cesto:
4 ks
2 PL
1 ks
Plnka:
3 ks
150 g
1 PL
2 PL
250 g
Poleva:

Moje poznámky

Prihlás sa do Varechy a zapisuj si svoje poznámky k receptom.

Postup

 1. 1

  Vajíčka odvážime (celé aj so škrupinou). Koľko vážia vajcia, toľko má byť polohrubej múky. O 1 vajce menej prášového cukru.

 2. 2

  Oddelíme bielka od žĺtkov. Žĺtka zmiešame s polohrubou múkou, práškom do pečiva a práškovým cukrom. Vyšľaháme. Pridáme kakao, podľa chuti a farby cesta (kakao nemusí byť, potom bude biele piškótové cesto). Cesto bude tuhé tak pridáme cca 2 dcl mlieka. Je to od oka aj podľa veľkosti vajíčok. Cesto musí byť pekné riedke.

 3. 3

  Bielka s 2 PL krištáľového cukru vyšľaháme na najvyššom stupni do tuhého snehu. Tento sneh zľahka vareškou vmiesime do pripraveného cesta. POZOR! NEŠĽAHÁME! Sneh vmiešaný do cesta nám ho urobí pekný nadýchaný.

 4. 4

  Cesto vylejeme na plech vystlaný papierom na pečenie a vložíme do rúry predhriatej na 180°C približne na 10-15 minút. Kontrolovať ! :)

 5. 5

  Cesto vyberieme, odstránime papier na pečenie a ešte za horúca ho skrútime do tvaru rolády s vlhkou utierkou. Udrží si svoj tvar.

 6. 6

  Plnku pripravíme: Vajcia, práškový cukor, polohrubá múka a kakao zmiešame (nie mixérom) a dáme nad paru. Za stáleho miešania nám po čase začne plnka tuhnúť. Tuhšiu plnku odstavíme a necháme vychladnúť. Vychladnutú plnku vyšľaháme s Hérou (do predšľahanej héry pomaly vlievajte plnku naberačkou. Ak to tam dáte všetko naraz tak sa neurobí dobrá plnka).

 7. 7

  Vychladnuté cesto "rozbalíme" a vyberieme utierku. Natrieme ho pripravenou plnkou, na kraj uložíme banány a pomaly začneme rolovať roládu. Necháme stunúť.

 8. 8

  Stuhnutú roládu môžeme po vrchu natrieť krémom a poliať čokoládou alebo môžeme len poliať čokoládou.

Diskusia k receptu

8 komentárov k receptu
tak ja mam recept na plnku od maminy lebo ona pecie torty takze toto je isto vynikajúca :) sice som ju robila prvykrat sama ale myslim ze sa podarila :) aj svokre chutila tak musi byt dobra :P

Pridaj komentár k receptu: