Veľká noc chudobných

Fedor Malík, 18. apríla 2017 o 04:00

Kráľovskú Modru obývali v minulosti bohatí i chudobní. Tí druhí žili v ošarpanej budove v hornej časti námestia.Tá „kasáreň“ bila do očí domácim i príchodzím. Oproti nej boli totiž výstavné vily a viliská Michálkovcov, Riganovcov, Štetkovcov. Otlčená brána kasárne bola vždy otvorená a z dvora sa ozýval krik šarvancov i podpitých dospelých.

V modranskej kasárni bývala tá najväčšia miestna chudoba. Chudoba však cti netratí. Ľudia sa tu živili, ako vedeli. Boli medzi nimi poctiví tovarichári, ale aj darebáci, lumpi a pytliaci. Niektorí z nich boli i politicky organizovaní. Komunistov viedol istý Hans Huna. Keď bol v nálade, nahlas recitoval: „Neny Boha, neny Krista, Hans Huna komunista.“ Mal veľa detí a rodina často i hladovala. Vo všedné dni i vo sviatok. Aj Veľká noc bola u Hunovcov gastronomicky skromná.

Rok čo rok boli na tanieri Hansove žihľavové gule. Ráno starý Hans natrhal pár hrstí mladej žihľavy a jeho žena Edita ju sparila a nožom posekala. Pridala do nej dve – tri šálky chlebových omrviniek, päť vajec, nakrájanú cibuľu, trochu masti, trochu nastrúhaného syra. A ešte čierne korenie, soľ a posekaný šťaveľ. Z tejto masy sa ušúľali väčšie guľky, ktoré sa potom piekli slabú polhodinku v rozpálenej rúre. Chutili dospelým i deťom. Malí pili vodu z Firígľovskej studničky a starí si nalievali vodnár od vinohradníka Javorníka...
Komentáre k článku:
 • editer - fotkaEditer 18. apríla 2017 o 05:34

  Rok čo rok boli na tanieri Hansove žihľavové gule. Ráno starý Hans natrhal pár hrstí mladej žihľavy a jeho žena Edita ju sparila a nožom posekala. Pridala do nej dve – tri šálky chlebových omrviniek, päť vajec, nakrájanú cibuľu, trochu masti, trochu nastrúhaného syra. A ešte čierne korenie, soľ a posekaný šťaveľ. Z tejto masy sa ušúľali väčšie guľky, ktoré sa potom piekli slabú polhodinku v rozpálenej rúre.

  NEZDA SA MI TO V DNEŠNEJ DOBE AKO LACNÉ JEDLO.....
  @zareaguj
 • mitzy - fotkaMitzy 18. apríla 2017 o 07:50

  ..sú len chudobní duchom, nie majetkom. rodíme sa na svet nahí. pekne napísané, že chudoba na cti netratí ;)
  @zareaguj


Pridaj komentár k článku:
Táto funkcia je len pre prihlásených!

Pre pokračovanie sa prihláste svojou Varechovou prezývkou a svojim heslom:


alebo môžeš použiť:

Prihlásenie cez Facebook

Registrácia

Registrácia a používanie webu Varecha.sk je zadarmo.
Podmienky používania a ochrana osobných údajov


TOPlist