Herec Lukáš Jurko:
Túžim po vlastnej relácii o varení

Nora Krchňáková, TV Varecha, 30. januára 2022     6 minút čítania

Talentovaný herec v kuchyni rád experimentuje a keďže je vegán, prerába tradičné jedlá tak, aby si na nich mohol pochutnať aj on.Lukáš nám v TV Varecha upiekol perníkový koláč. Samozrejme, vo vegánskom prevedení.

Foto: Nora Krchňáková, TV Varecha


Herec Lukáš Jurko nedávno zahviezdil v seriáli Pán profesor, ale vidieť ste ho mohli aj v Búrlivom víne či v Rodinných a Susedských prípadoch. Účinkuje vo viacerých nezávislých divadlách a pracuje aj ako pedagóg herectva.

V TV Varecha ste prezradili, že ste túžili účinkovať v kulinárskej šou. Splnil sa vám varením v TV Varecha malý sen?

Malý sen sa mi určite splnil a TV Varecha ďakujem za túto príležitosť, azda ešte budem môcť prísť niekedy navariť niečo chutné. Veľký sen sa mi splní, keď budem mať jedného dňa vlastnú reláciu o varení a budem pripravovať tradičné jedlá vo vegánskej verzii.

Ste dobrý kuchár, odkedy varíte a kde ste sa to naučili?

Prvé jedlo, ktoré som varil, bola rascová polievka s vajíčkom. Mal som 11 rokov a recept mi prezradila moja kaderníčka počas strihania. Navaril som polievku, a keď sa moji rodičia vrátili, boli milo prekvapení. Od toho dňa ma varenie začalo baviť a snažil som sa obšmietať v kuchyni pri mojej mame a učiť sa vychytávky a recepty. V kuchyni u nás dokázal čarovať aj môj otec. Tak som videl, že v kuchyni má právo fungovať a experimentovať každý. Dokonca som chcel ísť študovať kuchársku strednú školu, ale to mi už rodina vyhovorila a zvíťazilo umenie.

V štúdiu TV Varecha ste nám upiekli koláč. Radšej varíte alebo pečiete?

Upiekol som vegánsky perníkový koláč, ktorý máme doma veľmi radi. Pečiem často, ale viem upiecť asi len tri koláče, ktoré striedam dokola. V našej domácnosti ide pečenie oveľa lepšie mojej snúbenici. Ja oveľa radšej varím. Rád experimentujem s chuťami a ako vegán rád prerábam tradičné jedlá do bezmäsovej, bezvajíčkovej a bezmliekovej podoby. A funguje to!

Ako ste spomenuli, ste vegán. Prečo ste sa tak rozhodli?

Vegánom som sa nestal zo dňa na deň a nikdy som si ani nemyslel, že sa ním stanem. Ja som to s mäsom doslova preháňal a prešlo to až do momentu, keď mi po každej konzumácii mäsa prišlo nevoľno. Spolužiaci na vysokej škole mi radili, aby som mäso obmedzil alebo ho úplne vyhodil z jedálneho lístka. Dal som tomu šancu, ale nebolo to hneď jednoduché. Spoznal som však svoju už snúbenicu, a tá sa stala vegánkou zo dňa na deň. Klobúk dolu, silná žena! Aj ja som už úplný vegán a je to rozhodnutie, ktoré vôbec neľutujem. Mám oveľa viac energie a pozorujem aj menej chorôb.

Aké sú vaše obľúbené jedlá? Ktoré jedlá najradšej jedávate s partnerkou či varíte pre partnerku?

Milujem jedlá s kyslou kapustou ako strapačky s kapustou, kapustnica, koložvárska kapusta a segedínsky guláš. Nepohrdnem ani karfiolovým steakom, ale rád si vychutnávam aj vietnamskú kuchyňu. Mojej polovičke veľmi chutí vegánsky guláš, ktorý doma pripravujem. Často ma prosí, či ho pre ňu neuvarím.

Ste herec, bábkoherec, pedagóg, improvizátor, komik. Čo z toho vás baví najviac?

Ako herec si užívam chvíle na javisku aj pred kamerou. Bábkoherectvo je veľmi obohacujúce a ponúka veľa vizuálnych možností. Nie je určené len pre deti, sú divadlá, ktoré tvoria aj pre dospelých divákov a stojí to za to. Pedagógom som sa nechcel stať, prišlo to samo. Učím decká herectvo a odovzdávam im nadobudnuté vedomosti. Veľmi ma teší, keď vidím študentov, ako sa posúvajú a vyhrávajú rôzne recitačné súťaže. Aj ja sa však od nich veľa učím a najmä zostávam stále mladý. Improvizátor a komik ide tak ruka v ruke. Keď improvizujem, som aj komik, lebo sa snažím ľudí zabávať, a keď ľudí zabávam, tak vo veľkej miere improvizujem. Baví ma všetko rovnako, lebo svoju prácu milujem.

Nedávno ste založili nové divadlo. Kde a ako fungujete?

So spolužiakom Markom Luptákom sme založili divadlo s názvom Nevadivadlo. Už podľa názvu je jasné, že nám v našej tvorbe nič nevadí. Plánujeme tvoriť pre detského diváka, ale chceme mať v repertoári aj predstavenia pre mládež a dospelých. Chceme sa venovať aj improvizačnej šou a časom aj robiť improvizačné workshopy pre deti i dospelých.

Dávate si novoročné predsavzatia? Na čo sa najviac tešíte v novom roku 2022?

Novoročné predsavzatia si nedávam už dosť dlho, lebo som nedokázal žiadne splniť. Snažím sa žiť tak, aby som bol v prvom rade spokojný ja a aby bolo so mnou spokojné moje okolie, rodina, kamaráti. Rešpektujem ľudí a to isté očakávam aj ja. Teším sa na všetko dobré, čo ma tento rok postretne. Nič neplánujem, nič neočakávam a som otvorený všetkému, čo príde.

Pozrite si videorecept, ktorý Lukáš Jurko nakrútil v TV Varecha:
Textovú verziu videoreceptu nájdete TU:Diskusia k článku


Zaujímavé video z archívu TV Varecha


TOPlist