Včera bolo Medarda

an3da - fotkaan3da 9. júna 2013 o 14:58

Medardova kvapka 40 dní kvapká - tak sa u nás zvykne hovoriť, ale včera NEPRŠALO! Ešte v piatok si dážd ale užil, pršal a lial a vylieval sa ako z vedra, hrmelo a blýskalo sa...Uvidíme ako to bude dˇalej, či budeme iba spomínať na dáždˇ alebo naopak...Záhrada túži po slniečku, dnes je ozaj teplučko - tak by mohlo byť nadˇalej. Višne sme obrali, bolo ich z troch stromov asi 35 kilogramov, to moja dcéra vážila a premeriavala...Zo šiestich kilogramov sme urobili sladký sirup a ostatné je v zmrazovači - ako komu príde chuť na koláč, džem či šťavu tak budeme robiť, až kým neminieme. Ale ešte mám trochu od vlani, najprv tie použijeme. Vlani bola bohatšia úroda.
Komentáre k článku:
 • arasidka - fotkaarasidka 9. júna 2013 o 23:06

  Bola som na záhradke, dívala som sa na našu vysokánsku, košatú čerešňu. Veru, tie časté silné vetry postŕhali plody, skosila som pod ňou trávu , pohrabala, bolo mi smutno dívať sa na tú spúšť.Ale hádam zostalo ešte dosť na strome, len musím tento rok zohnať riadne vysoký rebrík, lebo to, čo nepostínal vietor, zhora zožerú škorce.
  @zareaguj
 • jerica - fotkajerica 9. júna 2013 o 23:26

  @arasidka nuž , včera sme boli na rozdiel u teba , na Medarda na perfektnej svadbe , po dlhom čase milá udalosť v rodine, všetko na super zlatú hviezdičku a to určite nielen na jednu ale aj na ležatú osmičku.
  A tie čerešne, tento rok sme čo to postíhali s prvou čerešňou čo máme v máji, vynikajúce čerešne, ušlo sa aj na pár plechov bublaniny a čerešňový koláč , len ako píšeš , škorce a vrabce tie som nestačila plašiť, dokonca som si povedala , že by bola zo mňa dobrá roztlieskavačka, pomaly na tie čierne potvory nič neplatilo, povešané prázdne krabice od piva ani zvonce , všetko účinkovalo na chvíľu, ale toľko čo je ich tento rok si veru nepamätám, máme viac čerešní, takú postupku, májovky, júnová na začiatok júna , ďaľšia je na začiatok júla, tá prvá júnová , tam sme stihli obrať dva košíky, hovorím môjmu, veď, že mi ešte naoberaj , čo myslíš, pokiaľ prišiel k stromu /35m/ bolo po nich, za desať minúť škorce mali hody. Už len čakám na tie ďaľšie , stromy sú krásne košaté, to sa veru nedá žiadnou sieťkou zachrániť.
  @zareaguj
 • hannah22 - fotkahannah22 10. júna 2013 o 09:15

  veru bolo Medarda a tu v Prahe riadne lialo.... o čerešniach ani nechyrujem... ešte ani na trhu.... škoda... :))
  @zareaguj
 • arasidka - fotkaarasidka 10. júna 2013 o 11:24

  @jerica , ty takto? Po svadbách sa ci zascelo chodzit? Keby som to bola vedela, bola by som zaklopala na okno, že oné - dolifruj nejaký ten pocheraj, marinujeho....A to som dva dni šmatlala mestečko kolom tých jarmočných búd, a hľadala tých svojich keramikárov. A našla, a kúpila som si niečo zase na ovlaženie srdca. Hlavne jedného pána, v sobotu ho tam nebolo, prešla som všetky stánky, ale potom v nedeľu som honašla, úplne posledného skoro pri autobusovej zastávke na námesti. A o ňom musím niečo povedať. Všeličo som už videla na tých trhoch, všelijaké kúsky, nádherné a praktické / hľadali sme pekáč na hus/, a tak sme si odniesli domov niekoľko navštíveniek, lebo vždy, keď sme sa na to pýtali, "práve sme posledný predali" :))
  Ale to nie je až taký problém, lebo pekáč máme, aj na kačku, ale aj Al Rašid si chcel spraviť raz do roka radosť, ako ja !
  No a ja som si spravila, to mi ver! Už niekoľko rokov je odvtedy, čo som ho objavila tiež na keramickom trhu u nás. A takú prácu som ešte nikdy nevidela. Keď som odchádzala do penzie, dvojčlenná "delegácia" z oddelenia vycestovala rovno za pánom majstrom a ja som dostala do daru dva krásne kusy z jeho dielne. A odvtedy si každý rok urobím radosť a túto zbierku dopĺňam novým kúskom.
  Tak zdravím teba aj ostatných a ideme "do terénu" - s Al Rašidom po obchodoch, bo nám "došla" múka, cuker, olej, máslo, nejaké tí paštéky, aj kečup už dochádza, aj tý krumple , abych nezabudla na banány - mój ranajší chléb.... a potom to zavŕšime pri nejakej dobroce - no, ešče nevím čo to bude, ale jak sem fčul hladná, bolo by to doradu šecko :))))
  @zareaguj
 • jerica - fotkajerica 10. júna 2013 o 11:33

  @arasidka Veru som si hovela , nohy boleli , ale doma kúpel to napravil. Mladí si to užívali plným priehrštím , tancovali do rána, a ja strážila mojeho , no čo už ked som mu to sľúbila , že si ho pekne odveziem domenka:-(
  Mladomanželia si vybrali krásny dátum , a aj s menom , že na Medarda sa nedá zabudnúť, to im bude ľahšie pripomínať ich svadobný deň a aj rok:-)
  Veľmi som sa chystala na keramikárske trhy, mám priateľlku kera-mi-miká , nemám šťastie sa dostať do Pezinka, aby som sa potešila z jej krásneho diela :-)
  @zareaguj
 • arasidka - fotkaarasidka 10. júna 2013 o 11:42

  škoda, aj som lchodila ulicou, dívala sa ľuďom do tváre, či nejaký známy sa mi do cesty nepripletie, ale ako naschvál, nestretla som nikoho, s kým by som si mohla čo len slovo prehovoriť. Sami cudzí ľudia! A ak sa pozrieš na avatar, tak to je môj obľúbený štýl, pripomína mi to moje obrazy, ktoré som zhotovila bavlnkou - konkrétne môj tzv. "Strom života", ktorý nemá podobu stromu, ale to sa nedá opísať, iba skrátka povedať , že keď som objavila jeho tvorbu, vzala som si šálku do ruky a stále som rozmýšľala, čo mi tie farby pirpomínajú, čo to len je..... až som si nakoniec spomenula :)))Nie som nejaký obdivovateľ kobercov, ale také menšie na prikrášlenie mám, a hlavne na robotu !!!! Furt to musíš čistiť do zbláznenia :))) A nikdy nezabudnem, ako som v jednom obchode - vlastne akomsi veľkosklade uvidela jeden koberec . Stála som pri ňom a nevedela som odísť. Možno sa spýtaš, prečo som si ho nekúpila, nuž z prozaického dôvodu, že jeho cena i po výraznom zlacnení bola tak vysoká, že by som to dlho ešte predýchavala. A ten koberec bol just taký ako táto keramika, v tých vzoroch, farbách, z ktorej koľvek strany si sa naňho dívala, videla si pohľad zhora do doliny, oblohu, vodné plochy, hory..... no čo ti budem hovoriť, zostala mi len spomienka. A už končím, ideme s Al Rašidom po ten olej, múku, jajcá, maslo ... a aby som nezabudla - aj toaleťák už dochádza :)))))))
  @zareaguj


Pridaj komentár k článku:
Táto funkcia je len pre prihlásených!

Pre pokračovanie sa prihláste svojou Varechovou prezývkou a svojim heslom:


alebo môžeš použiť:

Prihlásenie cez Facebook

Registrácia

Registrácia a používanie webu Varecha.sk je zadarmo.
Podmienky používania a ochrana osobných údajov


TOPlist