Café Pálffy

pivonka - fotkapivonka, 14. októbra 2010
V posledných rokoch cez Bratislavu len prechádzam, ale nechala som sa namotať na výstavu "50 rokov talianskej módy". Posledných pár dní pekného počasia, tak som si spravila výlet. Výstava sa koná v Pálffyho paláci a bol to ozaj zážitok, ale o tom potom, ako vraví jeden politik.

Otvárali až o 11,00 hod., ráno bolo studené a v Pálffyho paláci Café Pálffy, pred ktorým bola upútávka na varené víno. No nevojdite!

Bol to vlastne prebudovaný vchod do dvora. Barový pult a regály na stenách z oceľových profilov, barové stoličky zo sivého matného kovu, pár stoličiek sedliackeho typu a dve historizujúce kreslá so stolíkom. Na stenách popri moderných obrazoch tri v ťažkých zlatých rámoch a dve girlandy z umelých slnečníc a iných kvetov. No proste "každej pes jiná ves".

Staršia pani prijala moju objednávku. Zatočila v mikrovlnke a priniesla mi na tácke víno. "Dala som vám aj lyžičku, lebo niekto nemá tie klinčeky rád, aby ste si ich mohli vybrať. Ak máte málo cukru, môžem vám pridať." No, bola milá. Klinčeky mi nevadili, ale kde je voňavé korenie, badyán, škorica... Keď som sa chcela zohriať dúškom, zistila som, že víno je letné. Pani ho ochotne opäť zatočila v mikrovlnke. Kým som popíjala (teraz už správne horúce) víno, rozoberala s kolegyňou predchádzajúcu pracovnú návštevu. Bolo to niečo nepríjemné, lebo išlo o peniaze. Všetko som si mohla vypočuť, nič si nenechali pre seba.

A tak som sa neubránila porovnaniu:

Pred mnohými rokmi, ešte za komunistov, (nie, že by mi bolo za nimi smutno, iba tým chcem zdôrazniť, že to nebol súkromný podnik), som uviazla v jednom malom meste na stanici. Bola zima, ale nie tá zdravá, mrazivá, ale vlhká, čo vlezie až pod kožu. Okrem výčapu tam bola aj reštaurácia, tak som v núdzi vošla a objednala si varené víno. Obsluhujúci čašník sa ma spýtal, či biele alebo červené. Priniesol ho riadne horúce a keď som si chcela uchlipnúť, taká silná vôňa mi udrela do nosa, až mi dych zastavilo. A veru mi aj pomohlo, určite nebolo krstené a ja som predišla riadnemu nachladnutiu.

Na jednej strane súkromný podnik v historickom centre hlavného mesta, na druhej staničná v zapadnutom meste. Aký to paradox.@zareaguj


Diskusia k článku

6 komentáre k článku
Myslim, ze ta pani ej aj majitelka, pracujem kusok odtial. Na jej obranu: v lete vraj varila fantasticke polievky a vlastnorucne pecie strudle - kolegyna na ne chodievala, mna odradza ten interier... :(
@pivonka ja som v Blave len krátko, no vlani sme tu boli na vianočných trhoch a ani v jednom zo stánkov nemali dobré varené víno. Aspoň nie také ako ma naučila moja moja mama, poctivé, no na druhej strane, aspoň sa ľudia neopijú. Veď keď je dobrá partia a nechcú sa rozísť, tak pijú a ak sa nechcú opiť, tak čím slabší (riedenejší) alkoholický nápoj, tým lepšie. Možno sa toho držia aj v tejto kaviarni. Čím viac pijú, tým viac platia...lebo sa necítia opití
a kde ostala taka obycajna poctivost ...?:-)Pani majitelka moze vyvarat - dokonca ja velmi chutne .Ale ked sa velmi "nebabre" s takou jednoduchou vecou ako je varene vino , tak by som stratila chut aj na ostatne . Ked niekto robi nieco poriadne , tak by mal byt dosledny aj v takych "malickostiach"...
už som počula zlé na BA reštaurácie, teraz aj na kaviarne........rovno v centre?

no mne raz u Mayera doniesli zle umytý pohár.........fakt hanba
Pani majiteľka je sama proti sebe. Všetky veľké veci (aj úspech) sa skladajú z maličkostí. Mne včera dcéra vyhlásila, že som detailista (nie v zlom), ale myslím si, že keď už niečo robím, musím to spraviť najlepšie ako dokážem. A pretriasať pred hosťami obchodné záležitosti, to už je vyslovene trápnosť, pani si možno myslela, že tým pôsobí ako veľká podnikateľka. Ktovie čo na to nebohý Pálfy, ktorého meno je zrejme lákadlom na hostí. Asi sa v hrobe obracia.
Sovka, nie som malicherná a nemyslím, že som pedant, ale tiež sa mi páči príslovie: "Dokonalosť sa skladá z maličkostí, ale dokonalosť nie je maličkosť."

TOPlist