Aj tak sa dá

rybarkuchar - fotkarybarkuchar, 1. septembra 2011
Zdravím varechárov, som na dovolenke v Chorvátsku a nedá mi nepodeliť sa s vami o dnešný zážitok.
Sme v lokalite blízko Trogiru a domáci nás dnes ráno o 6.00 h. zobral s kamarátom na rybí trh - kam inam by som šiel. Ukázal nám od koho brať zeleninu, ryby, pečivo a komu sa radšej vyhnúť. Ale nie to je pointou. Keď sme obehli trh, zaviedol nás do blízkej malej kaviarne, evidentne navštevovanú prevažne domácimi. Každého pozdravil, prehodil pár slov a úsmevov, čašníčka nám doniesla kávu - čuduj sa svete tiež bola vysmiata. Posedeli sme, po-kecali o futbale, ženách, politike a po štvrť hodine odišli. On do práce, my dovolenkovať. Tá raňajšia pohoda mi vydržala celý deň. Keď si predstavím ako začína môj bežný pracovný deň ...
Je mi jasné, že u nás to nikdy nebude také ako tu, je to dané mentalitou, prostredím, klímou ale predsa - nedá sa deň začať aj takto podobne?
@zareaguj


Diskusia k článku

megginr
ach jaj, to by bolo skvele, takto zacinat kazde rano...
3sandra3
myslím si, že aj rána na Slovensku by si mohol trochu zmeniť, možno poľaviť,,, záleží to len od teba,,, nie je dobre deň začínať stresom,,, treba to možno skúsiť,,, zdravie máme jedno,,,tak pozor na to ,,, ale viem, že dovolenkové rána sú fakt úžasné
huck
a čo ak je cela poanta v tom usmeve?
babinka
ako malo staci .... a den je krasny :)) vdaka, ze si to napisal
babinka
ako malo staci .... a den je krasny :)) vdaka, ze si to napisal
pacik
A nebude to v tom, že u nás o 6,00 už hromada ľudí pracuje naplno? To by museli ísť pre kávičku a úsmev aspoň o piatej :-)
evas13
Deň si začal vynikajúco, ale je to dané tou mentalitou, " nema probléma". Oni sa nikdy neponáhľajú, majú čas rozprávať sa. Vlastne musím sa opraviť, južanský temperament je im daný v spôsobe šoférovania, tam sa stále náhlia. :)))
huck
pacik, nemyslim , že len u nas už hromada ludi pracuje rano o 6,00 a usmev je marne hladat niekde inde ak ho nemam v sebe!
sovka62
Pripomenul si mi vlaňajší koniec augusta, ktorý sme strávili v Supetare na Brači. (to len oni ho volajú Supetar, naša rodina si ho premenovala na Super-tar). Tiež sme sa s manželom každé ráno vybrali do prístavu, nakúpili bureky a slanace, odtiaľ na trh pre figy a "crno vino", hrozno, zeleninu a čo nám len do oka padlo. Z nákupu do kaviarničky na mólo, na výbornú kávu, posedieť si, podebatovať so Slovákmi, ktorí sa tam vyskytli, skrátka pohodička ako maľovaná.
Ale ja aj doma rána začínam výbornou kávou, ktorú si vychutnám bez náhlenia, v pokoji (radšej si privstanem), len mi ju namiesto usmiatej čašníčky podáva usmiaty manžel.
hubata
Myslím že táto ideálna situácia trvá len pokiaľ beží letná turistická sezóna .... Všimnite si ako strhano pôsobia domáce ženy, väčšinou oblečené v čiernych skromných šatách, aké vypracované svaly majú domáci chlapi-rybári, alebo čo robia v kameňolome. Ak sa vrátite na to isté miesto o rok - nájdete poopravované alebo dokončené domy - pripravené privítať nových dovolenkárov. Nie je to tam ideálne žiť - mám tam kamošku čo sa vydala a povedala že musí strpieť i to že jej muž si chodí zašantiť so single dovolekujúcimi ženami - aby vylepšil rodinný rozpočet na zimu. Lepšie sa samozrejme žije pri mori z turistického ruchu, ale vnútrozemie je odkázané výživou na chov kôz, ovcí, nemajú úrodnú pôdu, majú málo priemyslu, väčšina ľudí robí v Anglicku a len ťažko sa krajina spamätáva z vojny. Myslím že robia všetko aby sa dovolenkár u nich vynikajúco cítil, aby prišiel opäť - vedia že z toho musia mimo sezóny vyžiť a je to len imidž pre cudzincov.
rybarkuchar
@hubata , Tvoja analýza stavu národného hospodárstva Chorvátska je určite správna a nebudem o tom polemizovať. Ja som len ticho závidel, že si niekto dokáže nájsť ráno čas na úsmev. A ten nepatril nám cudzincom.
hubata
To nebolo o NH, ale o tom že možno to bol ten istý človek čo v októbri maká od 6.00 hod. v kameňolome, ale cez leto sa na svojej chate (dome) venuje turistom a preto je aj on usmiaty a pohostinný, lebo vie že ak sa turista bude v Dalmácii dobre cítiť príde v lete zas.
hubata
To nebolo o NH, ale o tom že možno to bol ten istý človek čo v októbri maká od 6.00 hod. v kameňolome, ale cez leto sa na svojej chate (dome) venuje turistom a preto je aj on usmiaty a pohostinný, lebo vie že ak sa turista bude v Dalmácii dobre cítiť príde v lete zas.
bozulka
Úsmev - to je zvláštny jav,nebudem hovoriť ako dokáže odzbrojiť zle naladenú predavačku,alebo naopak - nevrlého zákazníka.Prečo sa málo usmievame? Podľa mňa sa ženieme za chymérou bohatstva,sme posadnutý závisťou,nedoprajeme druhému viac než máme my hoci je nám známe,že sused vynakladá veľa úsilia aby mal viac...Či toto je to správne neviem.Málo sa venujeme jeden druhému,prestali sme počúvať jeden druhého!!!
A stačí tak málo - nadýchnuť sa,vyčariť úsmev a vykročiť!!!
Možno si poviete,tej sa to hovorí,nemá problém ako zaplatiť školné,nájom,za čo nakúpiť potrebné...Ale tým že budete nervózny,naštvaný sa nič nevyrieši.Skúste sa usmiať a potom rozmýšlať ako ďalej!Život bude zrazu krajší hoci skromnejší!
babidka
mila @bozulka - presne tak ! Nadychnut sa , vycarit usmev a vykrocit !Co keby sme zacali najprv i od seba ?@rybarkuchar ako je to v tvojom nadpise ?..."aj tak sa da "...veru , da sa:-) Niekedy mozno staci , ked clovek prezije zopar mimoriadne tazkych chvil v zivote /tazku chorobu svoju ci smrt blizkeho/ a zacne si vazit kazdy novy den , kazde slnecne ci dazdive rano , kazdu minutu kedy mu je este dovolene ZIT a usmev na tvari mu prnesie hoci iba taka malickost ako je dusok rannej kavy ci to , ze sa moze pozdravit so susedom ....
hanach
plne súhlasím s babidkou. Tešme sa z každého dožitého rána a ešte keď tú kávičku ešte smieme?! Vau
45678
Všade dobre doma najlepšie-hovorí Slovenské príslovie, ale ako by sme si to ocenili, keby sme necestovali po svete a nemali možnosť porovnávať, :-) Vždy, keď sa vraciam na Slovensko,/ aj keď už colníci nešaškujú/ pri prekročení hranice, poďakujem sa, že tu môžem žiť.
Tiež ďakujem za každý deň, kedy vstanem bez cudzej pomoci a môžem sa tešiť z vychádzajúceho slniečka a príjemného dňa.TOPlist