Skalnica strechová (domáce liečivo)

eldina - fotkaeldina, 16. mája 2013
Skalnica strechová (domáce liečivo)
Foto: eldina

všetci ste ju určite videli , viacerí ju máte v skalke , je to taká -"domáca aloe vera"...:) Pochádza údajne z Maroka, Iraku,Turecka - ale v našich končinách je od 9.storočia.V “Capitulare de villis”, bola zaradená od Karola Veľkého a Ľudovíta Pobožného medzi 72 rastlín, ktoré sa majú pestovať.V tých časoch sa totiž verilo, že do domu, na ktorom rastie skalnica, neudrie hrom a ani ho nezmetie víchrica..okrem toho sa používala ako liečivá rastlina.

Suroviny


Moje poznámky

Prihlás sa do Varechy a zapisuj si svoje poznámky k receptom.

Postup

 1. 1

  Používajú sa len čerstvé listy, ktoré chutia slano-kyselkavo, dokonca si nimi môžte spestriť aj šaláty...

 2. 2

  A teraz využitie Skalnice:--------------rozdrvené listy alebo ich šťava, sa používajú ako obklad na štípance od včiel,ôs, či komárov..dalej na popáleniny, poškodenú kožu, dokonca na herpes zoster a hemoroidy.-----------pri slabšom sluchu, spôsobeným zvýšenou tvorbou ušného mazu, sa nakvapká šťava z listov do ucha, nakoľko rozpúšťa ušný maz...šťava sa dalej používa pri liečbe kurích očí, bradaviciach , zmierňuje aj pehy z opaľovania...podľa najnovších výskumov posilňuje imunitný systém a pôsobí ako prevencia proti karcinogénnym diagnózam..v homeopatii sa využíva najmä pri zápale ďasien a hrdla..

 3. 3

  ČAJ Z ČERSTVÝCH LISTOV:----------3-4 listy dať do 2,5 dcl studenej vody,nechať zovrieť, skloniť zo šporáka a nechať ešte 5 minút lúhovať (pod pokrievkou).potom scediť.piť každú hodinu 1 PL. takýto čaj sa môže použiť aj ako obklady, ale pomáha pri hemoroidoch, hlístoch, silnej menštruácii a kameňoch v močových cestách..osviežuje organizmus, má diuretický a protizápalový účinok

 4. 4

  TINKTÚRA-------- čerstvé listy nadrobno nakrájať a dať do rovnakého množstva/koľko listov, toľko alkoholu/ 70% alkoholu alebo dobrej domácej pálenky..3 x denne piť 15-20 kvapiek s pohárom vody, pije sa pri žalúdočných vredoch alebo po operáciách žalúdka.

 5. 5

  MASŤ:--------------do 300g teplej, tekutej domácej masti vmiešať za hrsť pokrájaných lístkov, nechať v masti celú noc...ráno masť opäť zohriať, aby sa dali lístky scediť a naliať do nejakej nádobky..masť pomáha pri modrinách, opuchoch, štípancoch či zle sa hojacich ranách(odreninách)...

 6. 6

  OLEJ ZO SKALNICE:---------lístky Skalnice zomlieť a scediť, šťavu zmiešať s rovnakým množstvom olivového oleja(za studena lisovaného)-používať pri problémoch s pokožkou.

 7. 7

  SIRUP:---------------100G listov,100g cukru,100g medu-------------čerstvé lístky zomlieť, pomiešať s cukrom,ked sa cukor roztopí, primiešať aj med.Sirup naliať do fľašky a držať v chladničke. "užívať" 2x denne 1 PL, posilňuje imunitu a pomáha pri srdcových chorobách..

 8. 8

  Priznám sa, že nemám doma Skalnicu, ale idem si ju veru zohnať...:)....moje rady neberte ako návod-že treba vynechať lieky, naordinované vaším lekárom, ale skúste si o Skalnici niečo zistiť, prípadne aj vyskúšať, možno budete sami prekvapení..:)

 9. 9

  a ešte jedna foto tejto nádhery...:) fotografie som získala od skvelej Varecháčky s nickom"yanah", ktorej patrí moja veľká vdaka..

  Skalnica strechová (domáce liečivo) - obrázok 9
 10. 10

  * v úvode som mala spomenuté, že pochádza z Mexika, tak som to opravila..dakujem za upozornenie

Recept je zaradený do kategórií:
 • Bylinky
 • Zdravie a diéty
 • Liečivé elixíry
 • Diskusia k receptu


  Najsrdiečkovanejšie komentáre Ukáž celú diskusiu
  @eldina , keď som bola dievča :-D, mala som ich plný balkón, vždy som si myslela, že sú jedovaté. Babičke si šťavou zo skalnice kázali potierať pásový opar. Mne zase nejaká múdra osoba povedala, že pokial ich budem pestovať, nevydám sa :-D Tak som o ne stratila záujem a naozaj,vydávala som sa v 19-tich :-D Ani som netušila, akú univerzálnu rastlinku som mala. Zrejme si ju znova niekde zasadím, len musím nájsť miesto :-D
  Vedela som,že recept je od Teba,milá naša liečiteľka.Oživuješ Varechu a dobre robíš,si veselá kopa ( aj podľa fotky ) a len pridávaj ďalej..... :-)