Recept vysielali v relácii Postav dom, zasaď strom v túto sobotu. Netuším prečo teraz, keď šípky síce na kríkoch ešte sú, ale niekoľko razy Zobraziť celý popisRecept vysielali v relácii Postav dom, zasaď strom v túto sobotu. Netuším prečo teraz, keď šípky síce na kríkoch ešte sú, ale niekoľko razy zmrznuté a rozmrznuté sú nepoužiteľné. Zaujalo ma, že šípky netreba čistiť od zrniek a chĺpkov, ani sa mi nechce veriť. Tak recept pridám, hádam sa ozve niekto, kto s ním má skúsenosti a do jesene rozhodneme, či sa takto dá, či nedá navariť dobrý lekvár.
Postup
-
1
Šípky zomelieme, pridáme 1 l vody, privedieme do varu a varíme 8-10 minút. Precedíme. Ja by som asi cedila cez plátno, nech na ňom určite zostanú všetky tie chĺpky, ale to v recepte nepovedali. K precedenému pridáme liter vody a opäť varíme 8-10 minút. Pridáme 1500 g cukru, uvaríme do zhustnutia a naplníme do pohárov. Hotovo. Zdá sa to neuveriteľne jednoduché, ale aký bude výsledok? Máte to niekto odskúšané?
videla som to a som veľmi rada-že si to môžem uložiť..
už tu bolo viac receptov-a niekde v komentári žienka písala - že len takto jednoducho robí-a chlpky necíti..neverila som..neskúsila..ak si spomeniem - v jeseni takto skúsim..pripomeňte potom včas..
Takže @sovka vďaka ti.Kým nevyskúšame,nebudeme vedieť výsledok.Takže o rok !!!
Teraz je tiež ešte dosť šípok nepozbieraných - možno by to išlo ešte lepšie, lebo to vnútro by teraz vyšlo asi samo. Treba len vyskúšať ..
Čítam, že máte záujem o šípkovú dreň, ako na to a podobne.Nuž, je to drina, vyžaduje veľa času, opakovaných činností a hlavne - trpezlivosť.
1. nazbierať šípky,snažiť sa ich šikovne zvrtnúť, aby nezostali na nich stonky.Oberať zdravé, ak majú čiernu bodku, fľak, sú červivé, a to je nanič.
2. Doma šípky prebrať, vytriediť, uložiť do debničky tak, aby mali dosť vzduchu, teda nie navysoko.
3. Šípky potrebujú trošku odstáť, aby trochu zmäkli. Ak by ste ich robili z tvrdých, ktoré ešte nie sú mäkšie, potrebovali by dlhší var vo vode, a to je viac na škodu.
4. Ja ich každý deň preberiem, nasypem na stôl, mäkké nachystám na pasírovanie, medzitým sa ešte nájdu medzi nimi červivé, tie vyhodím.
5. Keď mám dostatok mäkkých, tak ich ešte očistím, odrežiem čierne hlavičky, potom ich poriadne vymyjem vo vode a do kastróla dám variť vodu, ak vrie, nasypem do vody určité množstvo a nechám chvíľku zovrieť, potom scedím, v nádobe ich pomágam, a potom jemne rozmixujem.Upozorňujem, že pri šípkach sa nevyhneme tomu, že do rozmixovanej dávky musíme priliať máličko vriacej vody, vlastne jedine u šípok platí, že potrebujú máličko vody. Ale pozor, kvalita drene sa hodnotí podľa toho, či je hustá, alebo len taká šťava. Vodou šetriť, opakujem MÁLIČKO - lebo by sme mohli lekvár variť aj dva dni :))) Na pasírovanie máme špeciálne upravené sitá, ktoré položím na veľký "šáfik", podotýkam umelý, masu nalejem na sito a v gumenej rukavici to pasírujem. Aby som dreň prečistila od chĺpkov, dreň prejde tromi sitami, ktoré sú v troch vyhotoveniach, posledné je najhustejšie, neprepustí ani chlp. Moja mama vravieva, že kde je chlp, tam je chuť, ale v šípkovej dreni nie je vítaný. Takto prepasírovaná šťava - teda dreň, lebo jej hustota sa rovná asi ako paradajkovej dreni , alebo kvalitnému kečupu , je vlastne pripravená na varenie lekváru.
6.Na 1 liter hustej drene dávam 4O Dkg cukru, zamiešam a varím. A tu, pri varení sa ukáže, kto ako šetril vodou. :)) Liter šťavy uvarím asi za 2O minút,lekvár je akurátny. Ak chcem lekvár na buchty, tak pridám cukor na 5O Dkg a varím trošku dlhšie. Nikdy nepridávam žiadnu chémiu. Keď poháre zaviečkujem, poistím ich sterilizáciou - asi 5 - 10 minút ich nechám v hrnci pod parou.
7. Ak máte chuť na šípkovú dreň, môžete si ju zamraziť. Používam ju v zime, rozmrazím a trošku prisladím a maškrtím. Alebo , ak máte formu na kocky ľadu, naplňte ju, zamrazte a keď budete mať návštevu, tak v zime uvarte čajík, vytiahnite červené ľadové kocky, naplňte misku a môžete si jeden-dva kúsky pridať do horúceho čaju. Je to chutné, zdravé a hlavne - nemusíte fúkať čaj jak metelica :)))
Nuž, viac nemôžem napísať, kto chce, musí to skúsiť.
Verte mi, že keď končím "šípkovú sezónu", ledva sa teším, že ju vymením za "oplátkovú".
Vždy sa smejem a vravím, že oplátky,šípky a bavlnky boli jediným dedičstvom po starých a prastarých rodičov, ktorí nás tomu učili so slvoami:" Ket dónde nejaká bída, pomóže vám to prežit ju, lebo hora má - hora dá, len treba vedzet a scet...". A tak je to aj s oplátkami, čo si pamätám, som štvrtá v rade našich predkoch , ktorá sa toho drží a tajné rodinné recepty skutočne drží pod zámkou :)) Keď príde čas, štafeta prejde do rúk niektorému z mojich potomkov !!
Do práce už chodí len ráno, niekedy na dve, niekedy na päť hodín, tak budem mať na šípky čas. Skúsim teda v malom množstve, na viac spôsobov a uvidíme výsledky.
Prajem vám všetkým veľa zdravia, hlavne mamička nech sa cíti dobre, potom sa budeš dobre cítiť aj ty.
Potom ich dám do hrnca, zalejem vodou asi 2cm nad šípky a dám prevariť - nechám ich vrieť asi 10min. Potom nechám kus vychladnúť a roztlačím ich ako zemiaky. A teraz príde to hlavné - na ruky natiahnuť latexové rukavice a cez nové silónové ponožky po kuse túto zmes popretláčam. Nie je to ťažká robota, ide to ako s ríbezlím. No a keď už mám šťavu, pridám cukor - 30dkg na 1 liter a povarím lekvár. Ako vravím - žádne veľké strachy - výsledok je výborný.
Týmto spôsobom sa dá dosiahnuť z 1 kg šípok najmenej 1 pohár lekváru /7 dl/.
chudokrvných.