Gerbaud - žerbó fotorecept

rozmarin - fotkarozmarin, 22. decembra 2010
Gerbaud - žerbó (fotorecept)
Foto: rozmarin

Toto je náš tradičný zákusok na sviatky, nikdy nesmie chýbať. Recept mám po mojej starej mame. Je chutný a dlho vydrží čerstvý - teda ak sa hneď nezje :-).

40
porcií
30 minút
príprava
20 minút
na 175 °C

Suroviny

Cesto:
500 g
250 g
1
1 kávová lyžička
4 lyžice
1 dcl
2 dgk
1 dcl, vlažné
 štipka
Plnka:
1 fľaštička
250 g
250 g
Poleva:
150 g, /horká
150 g

Moje poznámky

Prihlás sa do Varechy a zapisuj si svoje poznámky k receptom.

Postup

 1. 1

  Vo vlažnom mlieku si necháme trochu podkysnúť kvasnice - robím to priamo v miske, v ktorej ďalej miesim cesto.

  Gerbaud - žerbó (fotorecept) - obrázok 1
 2. 2

  Do misky pridáme všetky suroviny na cesto a riadne vymiešame a vypracujeme pekné, vláčne cesto. Nezabudneme na štipku soli, ktorá patrí do každého sladkého koláča na zvýraznenie chuti.

  Gerbaud - žerbó (fotorecept) - obrázok 2
 3. 3

  Na doske ešte cesto poriadne vypracujeme a rozdelíme na 3 rovnaké časti. Ja si tie časti vážim :-) ale stačí aj odhadom.

  Gerbaud - žerbó (fotorecept) - obrázok 3
 4. 4

  Klasický, väčší plech vymastíme tukom a posypeme strúhankou.

  Gerbaud - žerbó (fotorecept) - obrázok 4
 5. 5

  V miske si zamiešame mleté orechy s cukrom. Ak sa niekomu zdá 1/4kg orechov veľa, tak môže 1/3 nahradiť pšeničnými klíčkami, ktoré sa volajú aj mlynské orechy, lebo štruktúrou aj chuťou pripomínajú orechy. Mávajú ich bežne v potravinách v oddelení zdravej výživy.

  Gerbaud - žerbó (fotorecept) - obrázok 5
 6. 6

  Vyvaľkáme prvé cesto na veľkosť plechu a pomocou valčeka cesto prenesieme na plech. Cesto na plechu potreme tenkou vrstvou najlepšie domáceho ríbizlového lekváru. Môže byť aj marhuľový, alebo broskyňový lekvár, ale pikantný ríbizlový je najlepší :-). Na lekvár nasypeme polovicu zmesy orechov s cukrom a zakryjeme to druhým plátom cesta.

  Gerbaud - žerbó (fotorecept) - obrázok 6
 7. 7

  Druhé cesto opäť potreme lekvárom a posypeme zvyšnými orechami a cukrom. Prekryjeme posledným cesto, ktoré prepicháme sem-tam vidličkou, aby unikala para a koláč sa nám nenafúkol.

  Gerbaud - žerbó (fotorecept) - obrázok 7
 8. 8

  Takto pripravený zákusok dáme do vyhriatej rúry a pečieme pri 175C asi 20-25 minút, pokiaľ nie je zákusok pekný zlatý. Gerbaud necháme úplne vychladnúť a polejeme polevou z čokolády na varenie a tuku, ktorú sme rozpustili nad parou. Vyberáme várovú čokoládu s najvyšším % kakaa - moji favoriti su várová čokoláda z Lidla a Clever čokoláda z Billy. Sú lacné a fakt najčokoládovejšie, oplatí sa porovnať zloženie :-) Po stuhnutí krájame horúcim nožom (aby čokoláda nepopraskala) na kosoštvorce. V inej forme, tvare by mi asi Gerbaud nechutil :-)

  Gerbaud - žerbó (fotorecept) - obrázok 8

Diskusia k receptu


Najsrdiečkovanejšie komentáre Ukáž celú diskusiu
tieto mám veľmi rada, ale ešte som ich neskúšala robiť,,, akosi mám voči tomuto koláčiku rešpekt,,, neviem, či by sa mi podaril :-)
výborný koláčik, patrí medzi trvanlivé, pokiaľ sa rýchlo neminie@3sandra3 nemusíš sa báť, určite dokážeš upiecť túto dobrotu, s cestom sa pracuje ľahko, chuť koláčika je vynikajúca, ktorá gazdinka nemá čas vypekať rôzne drobné zlepované druhy, upečie takýto alebo londýnske rezy a má po starosti, sú tam orechy, cukor, lekvár, poleva, pokrája a má plnú misu
kolacik vyzera super a s orieskami musi chutit fantasticky....ukladam musim vyskušať:-))