Ayran (turecký jogurtový nápoj)

nazarboncuk - fotkanazarboncuk, 23. júla 2012

Recept na osviežujúci jogurtový nápoj.

2
porcie
5 minút
príprava

Suroviny

100-200 ml
200 ml

Moje poznámky

Prihlás sa do Varechy a zapisuj si svoje poznámky k receptom.

Postup

 1. 1

  Ayran pripravíte jednoducho: Zmiešajte jogurt so studenou vodou, osoľte a metličkou našľahajte tak, aby v nápoji nezostali hrudky. Prípadne rozmixujte mixérom. Hustotu nápoja si môžete upraviť množstvom vody. Prelejte do pohárov a hneď podávajte. Ayran môžete servírovať aj v džbáne a každý si naleje, koľko mu hrdlo ráči.

  Ayran (turecký jogurtový nápoj) - obrázok 1
 2. 2

  Ayran je veľmi osviežujúci najmä v horúcich letných dňoch, v Turecko ho pijú vždy a všade! Niekoľko tipov k čomu si ho dať: - ayran a simit sú nerozluční kamoši. Jednoznačne odporúčam. - skvele sa hodí k rôznym kebabom a mäsovým jedlám - dajte si ho k plackám, pide, boreku... - alebo si ho vychutnajte len tak, samotný, prihoďte doň stonku bazalky či mäty, vyskúšajte kocku ľadu...

 3. 3

  Už aj u nás som videla v obchode balený Ayran za nekresťanskú cenu (200 ml za 1,80 €), ak by vás lákalo kúpiť ho, tak si capnite po rukách, domáci je stokrát lepší a lacnejší samozrejme :)

Diskusia k receptu

huck
Určite vyskúšajte! Fantastické zdravé občerstvenie. No skúste pre zmenu aj variaciu na tému - namiesto ľadovej vody, skúste s ľadovou minerálkou. To je moje letné riešenie na osvieženie :)
vanilka111
ja si ho robievam skoro každý deň,z bielej Activie a ľadovej filtrovanej vody,ale nesolím ho. Nemixujem ale ho zatvorím do zaváracieho pohára a riadne vytrepem do peny. je to fantastické a osviežujúce :-)
letisia
Pila som kupované, to drahé a veľmi mi chutilo. Ale teraz si super osviežujúci nápoj môžem urobiť denne. Pred chvíľou som urobila z jogurtu a aj z kyslej smotany. Obe chutia dobre.
voznica
Vyzerá to dobre.Vyskúšam a potom ho vypijem.Ukladám do k.k.
martamm
Je to výborný osviežujúci nápoj, kupovali sme si ho v Bulharsku, v letných horúčavách super...
evanaaa
Nie je to niečo podobné ako cmar, žinčica,a pod.? Ja momentálne žinčicu mám, idem si ju dať miesto Ayranu, aj tá osvieži, keď iné nemám.

Zaujímavé video z archívu TV Varecha