Vianočná šošovica

tothka - bez fotkytothka, 7. decembra 2010
Vianočná šošovica
Foto: tothka

Vianočná večera sa u nás nezaobíde bez šošovicovej polievky a určite je takýchto rodín viac, takže oprávnene patrí medzi vianočné jedlá

5
porcií
60 minút
príprava
50 minút
tepelná úprava

Suroviny

200 g
20 g, sušené
5 ks,sušené
300 ml
2 ks
z 1/2  ks

Moje poznámky

Prihlás sa do Varechy a zapisuj si svoje poznámky k receptom.

Postup

 1. 1

  Šošovicu vysypeme na stôl a povyberáme z nej prípadné nečistoty

  Vianočná šošovica - obrázok 1
 2. 2

  Prebratú šošovicu dáme do hrnca, prepláchneme vodou, pridáme umyté sušené hríby, bobkový list , zalejeme vodou a dáme variť. Polievku solíme až keď je šošovica takmer do mäkka uvarená.

  Vianočná šošovica - obrázok 2
 3. 3

  Varíme asi 30 min, pridáme sušené slivky a skontrolujeme, či je v hrnci dostatok vody, prípadne ju dolejeme, posolíme a necháme ešte variť asi 10 min. Pripravíme si smotanu a ak chceme mať polievku krémovitejšiu, pridáme do smotany podľa množstva polievky 1 - 2 lyžičky kukuričnej škrobovej múčky Gustin.

  Vianočná šošovica - obrázok 3
 4. 4

  Smotanu necháme krátko povariť a do mierne vychladnutej polievky pridáme na dochutenie citronovú šťavu, prípadne ocot, podľa chuti. Podávame ako jeden z chodov pri štedrej večeri.

Diskusia k receptu


Najsrdiečkovanejšie komentáre Ukáž celú diskusiu
Počula som o tom, že niekde jedávaju šošovicovú kyslú polievku na Vianoce. U nás nie, ale takúto si spravíme často počas roka. Mnam, je to výborná polievočka. Ja dávam ake kyslú smotanu- do varenia.
...tiež na vianoce nerobíme ale počas roka často aj ako prívarok.Určite si čoskoro urobím.Táto vyzerá veľmi lákavo s tými hubami....A ešte sa mi páči,že máš na tom vrchnáku napísane "šošovica"!!To aby si si ju s niečim nepoplietla čo?Len pozor aby si nepoprehadzovala vrchnáky!! :))
Aj mi robime , moja oblubena.