Torta trubičkami lemovaná fotorecept

dzejsik - fotkadzejsik, 17. septembra 2014
Torta trubičkami lemovaná (fotorecept)
Foto: dzejsik

Známi si dali upiecť tortu pre ocka na oslavu osemdesiatín. Možno sa inšpirujete.

Suroviny

Kakaový korpus:
6 ks
230 g
5 PL
7 PL vlažná
300 g
1 bal.
3 PL
Orechový korpus:
6 ks
230 g
10 PL vlažná
300 g
100 g mleté
1 bal.
Parížsky krém:
400 ml
400 g
400 g
200 g
Vanilkový krém:
300 ml
1 bal.
150 g
2 bal.
4 PL
Okrem toho:
 veľký
 na potretie plátov
Postup

 1. 1

  Upečieme si kakaový a orechový korpus. Vychladnuté prekrojíme každý na 4 pláty.

  Torta trubičkami lemovaná (fotorecept) - obrázok 1
 2. 2

  Orechový by vyšiel rovnako vysoký ako kakaový, keby sú oba z formy o priemere 26 cm. Moja druhá má 28 cm.

  Torta trubičkami lemovaná (fotorecept) - obrázok 2
 3. 3

  Parížsky krém: V 400 ml smotany na šľahanie nad parou roztopíme 400 g čokolády. Za občasného miešania necháme vychladnúť. 400 g masla vyšľaháme s 200 g práškového cukru. Obe zmesi zmiešame dokopy, necháme v chladničke ešte chvíľu vychladnúť a vyšľaháme na krém.

  Torta trubičkami lemovaná (fotorecept) - obrázok 3
 4. 4

  Vanilkový krém: Z mlieka, Zl. klasu a vanilkového cukru uvaríme hustý puding. Za občasného miešania vychladíme a pridáme k maslu s práškovým cukrom. Po zmiešaní mixérom vyšľaháme.

  Torta trubičkami lemovaná (fotorecept) - obrázok 4
 5. 5

  Korpusy obrežeme na potrebný tvar, broskyne si nakrájame na plátky a pripravíme si výstuž na druhé poschodie. Keď je všetko nachystané, hor sa doplnenia :)

  Torta trubičkami lemovaná (fotorecept) - obrázok 5
 6. 6

  Vrstvíme nasledovne: kakaový plát, džem, parížsky krém, orechový plát, tenšia vrstva vanilkového krému, broskyne, tenšia vrstva vanilkového krému, orechový plát, džem, parížsky krém, kakaový plát a celé potrieme parížskym krémom. Pláty môžeme pokvapkať šťavou z kompótu.

  Torta trubičkami lemovaná (fotorecept) - obrázok 6
 7. 7

  Do stredu torty ako výstuž zapichneme 5 špajdlí urezaných vo výške torty (zapichneme do tvaru čísla 5 na kockách) a na ne položíme podložku pre poschodie - z kartónu vystrihnutý kruh (o trocha menší ako piemer poschodia) obalený fóliou. Naň vrstvíme druhé poschodie.

 8. 8

  Celú tortu potrieme zvyšným parížskym krémom. Uhladíme vrch. Trubičky si narežeme na požadovanú výšku a lepíme kol do kola.

  Torta trubičkami lemovaná (fotorecept) - obrázok 8
 9. 9

  Dozdobíme napr. stuhou, ktorú zalepíme pomocou roztopeného cukríka. Na vrch som cez pripravené šablóny vysypala mletými orechmi 80-tku a srdiečka.

  Torta trubičkami lemovaná (fotorecept) - obrázok 9
 10. 10

  Teta mi poslala aj foto v reze. :)

  Torta trubičkami lemovaná (fotorecept) - obrázok 10
 11. 11

  A z odrezkov dostali rumové guličky.

  Torta trubičkami lemovaná (fotorecept) - obrázok 11

Diskusia k receptu

jozka2
Chutovo musi byt vyborna,take orechove cesto stale oslovi.
babkamt
Použil si dobré ingrediencie. Torta je nielen pekná, ale určite aj výborná.
martamm
Krásna, určite aj chuťovo vynikajúca torta :)
kukulienka71
Si šikovná! Poschodovú som ešte nepiekla, tá výstuž ma zaujala, to aby sa neprepadla do spodnej? Musela byť vynikajúca.
izabella929
pekná práca...krásna poschodová torta.-) verím, že sa oslávenec potešil...
dzejsik
ďakujem :)
@kukulienka71 áno, aj sa lepšie krája ... na viac poschodové cukrárky používajú aj dlhšiu drevenú paličku, aby im poschodia držali zaručene pokope.
mezi
To skutocne trubicky na torte? Na osemdesiatku! A toho muza poznate? Alebo asi vlastne nie. Ten muz je Vo Vasich ociach stale dieta. 80 je predpokladam dostojna udalost, tak neviem, ci sa setrilo na vyzdobe alebo na napade.
dzejsik
@mezi každý názor je názor, len domýšľavosť je vlastnosť nepekná. Ale nevadí :) Pána osobne poznám, v mojich očiach je srdečný a múdry muž, no zároveň večný srandista. Keď ma o tortu prosili, dohodli sme sa s mamkou, že ju dáme ako dar. Páčila sa mu, má rád veselé veci a zároveň nemá rád poťahovky - toť tá výzdoba. Ak by bol náhodou nejaký problém s ceduľkou "bon appétit", študujem FJ a on sa vždy, keď mu donesiem sem-tam zákusky smeje, že to raz bude moja značka ;) Zatiaľ síce nie som "tortomajster", ale k 90-tke mu už snáď urobím niečo aj podľa vášho gusta.
marika21
Mne sa to páči. Chutila by mi aj takto pripravená. Nenechaj sa znechutiť. KK*****.
mimina
Si veľmi šikovná - pozerala som aj ostatné Tvoje recepty - a nápaditá. Práve tie paličky ma upútali - zaujímavé a pekné. Taktiež ma zaujíma tá výstuž - prečo? Už som robila poschodovú tortu, nepoužila som výstuž. Možno som mala menší priemer, tak to bolo v poriadku.
dzejsik
@Mimina (10.5.2016 22:17)

Ďakujem. :) Najmä keď sa torta preváža autom, je to istejšie, že sa jedno poschodie neprepadne do druhého. Pokiaľ je priemer menší a kilovo to nie je ťažké nie je problém, ale pri väčších a dôležitých (veľké oslavy, svadby) určite odporúčam. ;)
babisovajanka
@Mezi (19.9.2014 18:10)

Prečo by nemal mať 80 tnik trubičky na torte? Nevedela som že trubičky sú výsostne detská záležitosť, určite zaujímavejšie ako presladená poťahova hmota, ktora z velkej časti nakoniec putuje do koša .Ja chcem niečo podobné urobit sestre na 50 tku,dopredu mi oznamila že nechce poťahovanú tortu , že sa jej to nepáči a ani nechuti.
SÚŤAŽ: Takto využívajú Maresi mliečko naši čitatelia