Slivkový lekvár
Slivkový lekvár

Slivkový lekvár bez cukru tradičnou metódou videorecept

slivkovylekvarmodrydvor - fotkaslivkovylekvarmodrydvor, 31. marca 2023

V roku 2008 vyšla v Londýne encyklopédia chutí a jedál: 1001 foods you must try, before you die. Je v nej uvedený aj slivkový Zobraziť celý popisV roku 2008 vyšla v Londýne encyklopédia chutí a jedál: 1001 foods you must try, before you die. Je v nej uvedený aj slivkový lekvár. Pravý slivkový lekvár, varený tradične bez cukru v medenom kotle minimálne 20 hodín až do úplného zhustnutia. Varenie slivkového lekváru bola na jeseň vždy udalosť. Varieval sa skoro v každej dedine. A varievali ho ľudia spoločne. Slivkový lekvár je súčasťou mnohých receptov na sladko aj na slano. Takto varím lekvár ja.
Zdroj: www.slivkovylekvar.sk

24 hodín minút
príprava

Suroviny

150 kg (zrelé sladké)

Postup

 1. 1

  Do lekváru sa dávajú len zrelé a sladké slivky. Každá musí byť taká, že ju má človek chuť hneď zjesť.

 2. 2

  150 kg sliviek umývam dvakrát. Pri umývaní sa odstránia stopky.

 3. 3

  Slivky sa varia v elektrickom parnom kotle, kým sa nerozpadnú a následne sa prepasírujú cez sito, ktoré odstráni kôstky. Vznikne takzvaná brečka.

 4. 4

  Brečka sa preloží do medeného kotla, kde sa drevom kúri 20 hodín, lekár sa neustále mieša, kým nezhustne. Zredukuje sa približne na tretinu.

 5. 5

  Za horúca sa prekladá do suchých umytých pohárov a nechá sa pomaly chladnúť pod dekou do nasledujúceho dňa. Takto pripravený má neobmedzenú trvanlivosť.

Diskusia k receptu