Lístkové tyčinky
Lístkové tyčinky

Lístkové tyčinky s bielkovou polevou a marhuľovým džemom

siuuu - fotkasiuuu, 11. júna 2019
Lístkové tyčinky s bielkovou polevou a marhuľovým džemom
Foto: siuuu

Mala som v chladničke chladené lístkové cesto, ktorému už čochvíľa mala skončiť záruka, tak som rozmýšľala, čo zaujímavé by som z neho pripravila a spomenula som si na tento jednoduchý recept, ktorý som niekde v minulosti zahliadla. A keďže ja mám veľmi rada snehové koláčiky, rozhodla som sa že ho vyskúšam. Sú to také koláčiky na rýchle zjedenie (vraj sa dajú odložiť k druhému dňu - neprikryté aby nezmäkli) - ale myslím si, že to nehrozí, sú totiž prudko žravé.

40 ks
porcií
20 minút
príprava
10 minút
na 180 °C

Suroviny

1 ks
150 g
1 ČL
cca 80 - 100 g
1 bal.

Moje poznámky

Prihlás sa do Varechy a zapisuj si svoje poznámky k receptom.

Postup

 1. 1

  Lístkové cesto rozvaľkáme na hrúbku cca 2-3 mm do tvaru štvorca alebo obdĺžnika. Z bielka, cukru a múky metličkou vymiešame hladkú hmotu - nesmie byť úplne riedka ani úplne hustá, taká aby sa dala natierať ale nestekala. Polevu rovnomerne natrieme na lístkové cesto.

 2. 2

  Ak použijete hotové vyvaľkané chladené cesto, treba ho najskôr odlepiť od papiera a až potom natrieť - po pokrájaní to ide iba veľmi ťažko a tyčinky sa deformujú (poučila som sa na vlastnej chybe - polovica tyčiniek mala zdeformovaný tvar).

 3. 3

  Marhuľový džem premixujeme aby bol úplne hladký - ak ho máte príliš hustý, radšej ho zrieďte troškou horúcej vody. Lekvár dáme do vrecka (cukrárskeho alebo igelitového), odstrihneme maličký rožtek a cez polevu robíme džemom diagonálne najskôr v jednom smere a potom v opačnom čiary vo vzdialenosti cca 1,5 až 2 cm od seba - vznikne nám taká lekvárová mriežka.

 4. 4

  Nakoniec radielkom alebo ostrým nožom pokrájame plát cesta na tyčinky široké cca 2 cm a dlhé cca 8 cm. Ja som cesto pred potretím neodlepila z papiera a tyčinky sa mi zle odlepovali, tak sú také rôznorodé čo sa rozmeru týka - ale zjedli sa raz-dva aj tak. Tyčinky opatrne podoberieme nožom a preložíme na pekáč vyložený papierom na pečenie. Pečieme v rúre zohriatej na 180-185°C 10 minút. Vyberieme z rúry, necháme vychladnúť a vrhneme sa na túto maškrtu.

  Lístkové tyčinky s bielkovou polevou a marhuľovým džemom - obrázok 4

Diskusia k receptu


Najsrdiečkovanejšie komentáre Ukáž celú diskusiu
Tak toto je fakt žravé. U nás by bolo potrebných aspoň 5 dávok. Ukladám, niekedy urobím, ale keď nebudeme všetci. Vďaka za fajn receptík.
1x siuuu