Ghee, alebo ako si vyrobiť základné suroviny indickej kuchyne.

henrietape - fotkahenrietape, 19. novembra 2011

Na varenie po „indicky“ nám treba naozaj viac korenín ako sme zvyknutí používať. Nestačí len soľ, čierne korenie (viete ,že sa vlastne volá indické?) a paprika. Koreninám sa však práve teraz nebudeme venovať do podrobnosti, spomenula som ich preto, že korenie otvára svoje chute a tak sa viac absorbuje do ingrediencií jedla prostredníctvom tepla. Na horúcej panvici, hrnci spolu s ghee, tvoria koreniny základ pre vytvorenie indickej, pakistanskej, nepálskej či bangladéšskej kuchyne.

3 minút
príprava
30 minút
tepelná úprava

Suroviny

500 g
50 x 50 cm

Moje poznámky

Prihlás sa do Varechy a zapisuj si svoje poznámky k receptom.

Postup

 1. 1

  Maslo od kravy byvola sa v Indii používa najčastejšie, no s kupovaním takejto suroviny by sme sa možno na Slovensku natrápili a to si už rovno môžeme skrátiť cestu k hotovému ghee z obchodu. Ja si kupujem maslo kvalitné, teda s minimálnym obsahom tuku 80%. Občas sa mi stane, že si kúpim viac a v chladničke mi zostávajú kúsky masla. To, že som sa ich v jeden deň rozhodla pretaviť do jedného ma vlastne naviedlo priamo ku ghee. Ghee má názov aj prepustené maslo. A jeho príprava je úplne jednoduchá ,len chce asi od človeka trošku viac trpezlivosti.

 2. 2

  Pripravte si panvicu, alebo hrnček s dvojitým dnom, kus čistej gázy a uzatvárateľný pohár. A samozrejme maslo. Na začiatok skúste v malom hrnčeku s 150g a ak sa vám jeho príprava vydarí, skúste potom vačšie množstvo. Ghee pripravujeme postupným zahrievaním, nie varením. A práve v tom je celá finta jeho skvelej chuti- ak vám maslo čo len trošku prihorí, pripálená chuť sa už žiadnym zázrakom z neho dostať nepodarí.

 3. 3

  Takže predpokladám, že ste maslo zahriali bez pripálenia a navrchu sa vám vytvára hustá pena. Tú treba pekne sitkom alebo lyžicou odoberať. Je to totiž bielkovina, ktorá spôsobuje spolu s vodou v „slovenskom“ masle pri vyšších teplotách pripálenie. Hotové ghee budete môcť aj vďaka tomuto úkonu používať na praženie. Na chleba ho však nenatierajte, je tuhé a má margarínovú štruktúru. Chutí výborne s plackami naan, horúce roztopené ma ľahko karamelovú chuť. Ja ho zvyknem kombinovať s cesnakom, bylinkami a maldon soľou (lupienky), ako zjemňovač do omáčok.

 4. 4

  Čisté horúce maslo má zlatú farbu slnka. Precedíme ho cez gázu do iného hrnčeka. Pôvodný hrnček vyčistíme, maslo znovu ohrievame (len udržujeme teplotu) a ak sa znova objaví pena, zoberieme ju a znova precedíme cez gázu. Posledné scedenie urobíme do čistého pohára a necháme vychladnúť pri izbovej teplote. Môžeme ho udržať v chladničke, alebo studenom tmavom mieste. Vydržalo by dosť dlho, no predpokladám, že ho rýchlejšie použijete. :)

 5. 5

  Takto prepustené ghee (názov je "prepustené" je proces liatia cez gázu) vraj môžu jesť aj ľudia alergickí na laktózu či na mlieko. Nie som lekár a u každého jedinca má alergia svojský priebeh, preto si používanie ghee radšej prekonzultujte so svojim lekárom.

Diskusia k receptu


Najsrdiečkovanejšie komentáre Ukáž celú diskusiu
Jej, s Miskou sa poznam, no nevedela som ze tu recept je. Robila som ho pre moju stranku o vareni a tak ma napadlo, ze ho dam aj sem :) Lepsie dvakrat ako ziaden :DD
Jsem z ryze ceske rodiny kam az pamet saha a doma se vzdy jen ceska jidla varila. A "ghi", neboli prepustene maslo stalo v pullitrovem hrnku na polici ve spajzu. Babicka, narozena 1891 ! :-) vzdy prepoustela zbyle maslo aby ho pak pouzivala bezne na jisku, do ruznych zakladu. Ja ho vzdy milovala na chleba. Pravda, chutnalo to jako dnesni maslo "bio" ! Moc dobre! A i ja, pote, co jsem se vdala a zacala varit, prepoustim zbyla masla. Kdyz jsem byla v Indii, koupila jsem si ghee, abych ochutnala tolik vychvalovane ghi - abych konstatovala, ze to tehdejsi, bylo neskonale lepsi, vonave! Velmi zalezi na masle. Ale kazdopadne je jakekoliv prepustene maslo vyborny zaklad pod mnoho jidel. Treba i pod vajicka. A kdyz nechame malinko zhnednout, ajajaj, to je dobrota ! :-)