Alkohol a kalórie:
Čo piť, ak si chcete dopriať pohárik, ale nepribrať

Jarmila Horváthová, 27. marca 2024     5 minút čítania

Ak si strážite líniu, alebo vás Veľká noc zastihne v odtučňovačke, potom pozor nielen na jedlo, ale aj na alkohol. Čím si štrngnúť so známymi, aby to vašu snahu čo najmenej zabrzdilo?Foto: Shutterstock

Piť či nepiť alkohol počas Veľkej noci? Túto otázku majú asi všetci vyriešenú. Ak ste zástancom prvej možnosti a spolu so známymi a rodinou si nejaký ten pohárik dáte, potom je namieste otázka – koľko a čoho? Táto dilema by vás mala zaujímať o to viac, ak si chcete udržať štíhlu postavu, alebo ste v redukčnom režime.

Ktorý alkohol má viac kalórií?

Pálenka, pivo, víno, sekt, či koktaily, ktoré alkoholické nápoje obsahujú najviac kalórií? Táto otázka má opodstatnenie vtedy, ak nekonzumujete kvantá zákuskov a ťažkého jedla, ale dať si alkoholický nápoj vám nie je proti srsti, avšak nechcete nabrať nejaké tie deká navyše len preto, že neabstinujete.

Najprv je dobré vedieť, že jeden gram alkoholu má približne sedem kilokalórií (kcal), ktorým v bežnej reči hovoríme kalórie, čo je takmer toľko ako jeden gram tuku. Pre porovnanie, jeden gram bielkovín alebo sacharidov má približne len štyri kalórie, čo je takmer o polovicu menej.

Aby sme boli konkrétni – malé pivo (330 ml), štamperlík alebo 200 ml vína či prosecca má približne rovnako kalórií. Najhoršie sú na tom koktaily, pretože tie kombinujú alkohol so sladkými nápojmi – napríklad pohár piňa colady by vám dodal približne 400 kcal, čo je trikrát viac ako malé pivo.Foto: Shutterstock

Piňa colada či pečené kurča?

Čísla, koľko kalórií má ktorý druh alkoholického nápoja sú príliš abstraktné, preto ich „premeňme“ na jedlo. Takže ak si dáte deci vína, prijmete asi toľko kalórií (65-75 kcal), čo je v jednom bielom jogurte s obsahom tuku 1,8 %. To nie je až také hrozné.

Ale 400 kalórií, ktoré prijmete v piňa colade je toľko, koľko má štvrťkilová porcia pečeného kurčaťa. Odpovedať na otázku, čo vás viac zasýti a na aký čas, je asi zbytočné.

Zásadné je množstvo

Takže čo sa týka kalórií a alkoholu, najdôležitejšie je množstvo, ktoré vypijete. Najlepšie je dať si deci vína alebo sektu či prosecca. Ak vám je deci málo, urobte si strek (spritzer), teda biele víno s perlivou vodou alebo so sódou – deci vína a deci sódy.

Ak si dáte dve deci vína, rovnako si môžete dať malé pivo, alebo štamperlík vaječného koňaku, či niečoho tvrdšieho. A dať si dve klasické veľké pivá je, čo sa týka kalórií, to isté, ako dať si jednu piňa coladu alebo spomínanú riadnu porciu pečeného kurčaťa.Foto: Shutterstock

Kalórie, ktoré nezasýtia

Problémom pri vzťahu kalórií a alkoholu je, že kalórie z alkoholu sú takzvane "prázdne“, takže alkohol (s výnimkou piva) vás nijako nezasýti.

Okrem toho má alkohol vysoký glykemický index, čo znamená, že jeho konzumácia spôsobuje kolísanie hladiny cukru v krvi. To môže viesť k "vlčiemu hladu". Koniec koncov, nemáte vždy chuť si k pivu či vínu niečo zahryznúť?

Navyše, pri konzumácii alkoholu sa v tele vylučuje inzulín, látka, ktorá brzdí odbúravanie tukových zásob. O to dôležitejšie je, aby každý, kto si chce udržať svoju postavu, pil kontrolovane a s mierou. Nehovoriac o tom že existuje mnoho ďalších ochorení, ktoré možno konzumácii alkoholu pripísať.

Množstvo kalórií v alkoholických nápojoch
(kcal v 100 ml)

Pivo 42
Cider 45
Červené víno 65
Biele víno 69
Ružové víno 71
Šampanské 72
Prosecco/šumivé víno 76
Sangria 96
Portské víno 160
Aperol 191
Ražná 197
Ouzo 234
Vodka 234
Cointreau 242
Rum, biely a hnedý 246
Tequila 246
Whisky 246
Bylinný likér 250
Čerešňové brandy 252
Koňak 255
Gin 262
Vaječný likér 284
Mätový likér 371
Amaretto 472

ANKETA: Vyhnete sa alkoholu počas veľkonočných sviatkov?

32,1%67,9%Diskusia k článku TOPlist