Pralinky všeobecne – nový foto postup výroby fotorecept

figovnik - bez fotkyfigovnik, 5. apríla 2014
Pralinky všeobecne – nový foto postup výroby (fotorecept)
Foto: figovnik

Nový, prepracovaný, podrobnejší postup v ktorom som vychytala čo je dobré, lepšie alebo horšie. Navyše som pridala fotky o celom postupe na žiadosť už Zobraziť celý popisNový, prepracovaný, podrobnejší postup v ktorom som vychytala čo je dobré, lepšie alebo horšie. Navyše som pridala fotky o celom postupe na žiadosť už viacerých z Vás na Vareche, ale aj na žiadosť iných nadšencov do praliniek... dúfam, že to bude ešte pochopiteľnejšie a že to niekomu zase pomôže. Samozrejme aj naďalej mi môžete písať o rady a pomoc na e-mail : info@figovnik.com a pozrite sa aj na www.figovnik.com a aj na facebook : https://www.facebook.com/Figovnik

Suroviny

Postup

 1. 1

  K výrobe praliniek je potrebné mať v prvom rade veľa trpezlivosti. V druhom rade mať kvalitnú čokoládu a poznať aspoň trošku pojem temperovanie čokolády a postup ako na to. 1.Temperovanie: Ako prebieha temperovanie čokolády? Vlastnými slovami by som to vysvetlitla asi takto – je to postup úpravy čokolády, pri ktorom sa čokoláda zohreje na určitý stupeň, schladí sa na určitý stupeň, a znova zohreje na určitý stupeň. Znie to jednoducho, ale je to trošku komplikovanejšie. Veľmi záleží na kvalite čokolády, ale temperovanie vyžaduje aj trochu praxe – čiže kľúčom je opakovanie, opakovanie, opakovanie… Všeobecne platí táto tabuľka pre teploty čokolád :

  Pralinky všeobecne – nový foto postup výroby (fotorecept) - obrázok 1
 2. 2

  Preto som hore napísala, že táto tabuľka platí len “všeobecne”, lebo teploty sa môžu líšiť aj od značky čokolády. Treba skúšať, opakovať celý proces temperovania a treba vychytať čo a ako je najlepšie…áno.. pretečie veľa čokolády..no nič nepôjde do koša – toho sa netreba báť. (ak sa niekomu chce trošku angličtinovať..tak tento článok dokonale opisuje temperovanie čokolády : http://testadoprovadoeaprovado.blogspot.sk/2011/08/chocolate-tempering-daring-bakers.html )

 3. 3

  Prečo je vôbec dôležité temperovať čokoládu? V čokoláde sa pri temperovaní mení jej chemická štruktúra. čokoláda sa skladá z malých kryštálikov, ktoré sú chemicky neusporiadané, po temperovaní sa usporiadajú do správneho poradia. – laicky ale zrozumiteľne vysvetlené. A prečo potrebujeme vôbec aby čokoláda mala chemicky v správnom poradí svoje kryštáliky? Pretože správne temperovaná čokoláda sa bude dokonale lesknúť. Ne-temperovaná čokoláda je vo výsledku matná, navyše môže aj vyraziť na povrch čokoládové maslo, čo sa prejavuje ako biele fľaky, pásiky … Určite už viacero ľudí vyhodilo čokoládu, keď pootvorení uvideli tieto biele fľaky, z čoho si automaticky mysleli, že čokoláda je pokazená – nie je! Je to len kakaové maslo, ktoré čokoláda pustila na povrch, inak je čokoláda v perfektnom stave na konzumáciu. Ďalším dobrým dôvodom aby sme temperovali, je to, že vy-temperovaná čokoláda sa pri chladení trošku scvrkne – čo je potom veľká pomoc pri vyklopení praliniek z formy. Správne vytemperovaná čokoláda krásne praskne keď ju zlomíme a pri zahryznutí sa do pralinky pukne. Temperovanie čokolády má aj mnoho ďalších výhod, ale pri pralinkovaní sú tieto, ktoré som vymenovala, najdôležitejšie. Takže ešte raz po temperovaní budú pralinky – dokonale hladké, lesklé, bez bielych škvŕn, budú sa ľahko dať vyklopiť z formy a budú praskať.

 4. 4

  Ako temperovať? Na temperovanie čokolády existuje viac možností. Prvá a najdrahšia je zakúpenie si temperovacej vaničky. Je to špeciálna vanička vybavená s nastaviteľnou teplotou. Veľká výhoda – všetko to spraví za Vás, len nasypať čokoládu a čakať. Navyše pri práci s čokoládou udržiava čokoládu na stálej teplote – takže ju netreba znovu nahrievať aj viackrát..Približná cena takejto vaničky sa pohybuje okolo 400-500 Eur, sú samozrejme aj kvalitnejšie aj menej kvalitnejšie.. podľa toho. Temperovacia vanička vyzerá takto-

  Pralinky všeobecne – nový foto postup výroby (fotorecept) - obrázok 4
 5. 5

  Druhá stredne drahá možnosť ako temperovať je, zadovážiť si domov kus mramoru. Používajú ho aj profesionály. Mramor je studený a preto rýchlo vychladí čokoládu. Čokoláda sa na mramor vyleje, kde sa ňou hýbe a prehadzuje sa pomocou špachtličiek až do požadovanej teploty. Potom sa vloží spať do hrnca/temperovača/mikrovlnky.. Ďalšie dve možnosti sú najlacnejšia verzia a vie ich spraviť hocikto aj doma bez zakupovania hociakého mramoru alebo temperovacej vaničky. Prvá možnosť je temperovanie zaočkovaním. Postup je v podstate jednoduchý, ale časovo náročnejší a treba byť opatrný. Zoberieme si misku ideálne sklenenú, ale postačí aj hrniec, do druhého hrnca dáme vodu, prvý hrniec položíme na ten s vodou – toto je vodná kúpeľ. Do vrchného hrnca vložíme asi 80% hmotnosti čokolády (čiže keď si robíme 100g čokolády tak 80g…) začneme nahrievať. Druhú časť (tých 20%) si dáme zatiaľ na bok. Čokoládu miešame a vždy jej priebežne meriame teplotu – kuchynským teplomerom. takto vyzerá kuchynský teplomer, ja mám presne tento od firmy Tescoma – nie je veľmi drahý a je v perfektnom stave aj po skoro 3 rokoch..stojí asi 13,60 Eur, kupovať drahší pre domáce použitie je úplne zbytočné.

  Pralinky všeobecne – nový foto postup výroby (fotorecept) - obrázok 5
 6. 6

  Na obrázku dole je vidno vodnú kúpeľ, časť čokolády v hrnci a časť čaká vedľa. Odporúčam rozpúšťať čokoládu radšej na nízkom ohni ako na vysokom, aby sa náhodou neprešvihli stupne (viď. tabuľka hore).

  Pralinky všeobecne – nový foto postup výroby (fotorecept) - obrázok 6
 7. 7

  Keď čokoláda dosiahla požadovaný stupeň, dáme ju dole z ohňa, pridáme zvyšných 20% čokolády a miešame kým sa čokoláda neroztopí a kým zase nedostaneme požadovaný stupeň zchladenia čokolády. Potom si hrniec/misku znova dáme na vodný kúpeľ. V tejto fáze už ani nezapínam oheň, stačí teplo, ktoré sála z horúcej vody, pretože tu manipulujeme už len s pár stupňami a nechceme čokoládu prehriať. Samozrejme stále miešam. Ako som už spomínala vyššie, toto je časovo náročné temperovanie, pretože už len samotné zchladenie zaberie dosť času, hlavne ak robíme viac čokolády naraz…Navyše je to dosť riskanté, keďže zo spodného hrnca nám sála para – čo je vlastne voda a to je najhlavnejší nepriateľ čokolády. Voda sa čokolády nesmie dotknúť ! – preto je najlepšie ak vrchný hrniec/miska úplne sadne na dolný hrniec (nie ako na mojom obrázku hore :D – ale vtedy som bohužiaľ nemala iné hrnce/misky k dispozícii). Ďalšia dôležitá vec je, že vody v spodnom hrnci by malo byť len toľko, aby sa jej vrchný hrniec nedotýkal. Potom čo je dôležité pri meraní teploty čokolády teplomerom, je to že sa nesmieme dotýkať ani spodku hrnca ani bokov hrnca, špička teplomeru by mala byť ponorená len do čokolády a dotýkať sa len čokolády – vtedy ukazuje teplomer správnu teplotu.

 8. 8

  Ešte jeden spôsob temperovania poznám, ktorý môže doma vyskúšať hocikto, bez akejkoľvek veľkej investície. Síce mi je nesympatický a nepoužívam ho, ale veľa ľudí to takto robí, a to aj medzi profíkmi. Je to temperovanie v mikrovlnke. Toto temperovanie v podstate prebieha podobne ako temperovanie očkovaním, akurát sa čokoláda neroztápa nad vodnou kúpeľou, ale v mikrovlnke. Treba dávať veľký pozor, nie je to o tom, že sa čokláda vloží na 5 minút do mikrovlnky a čakáme.. čokoláda dokáže veľmi rýchlo prihorieť, najmä ak pod sebou nemá vodnú kúpeľ. Preto sa to robí tak že sa čokoláda vkladá do mikrovlnky max. na 10sekúnd, ale bezpečnejšie je po 5 sekundách. Zakaždým sa vyberie poriadne premiešá a vkladá sa späť až kým nenameráme vhodnú teplotu. Potom už rovnako, zase sa schladí a znova zohreje. Takže takýmito spôsobmi sa dá temperovať čokoláda. Ak si vyberiete hociktorý spôsob a správne ho urobíte až dokonca, tak budete mať dokonalú čokoládu pripravenú na použitie.

  Pralinky všeobecne – nový foto postup výroby (fotorecept) - obrázok 8
 9. 9

  2.Vylievanie foriem: Existuje viac druhov foriem na pralinky. Polykarbonátová, silikónová alebo obyčajná plastová. Polykarbonátová je najdrahšia, práca s takouto formou vyžaduje viac praxe, ale na druhej strane pralinky z nej sú najkrajšie a najefektívnejšie. Práca s takouto formou: Vezmeme si vytemperovanú čokoládu, ktorá má teplotu pripravenú na prácu. Vylejeme si formu čokoládou úplne doplna, alebo do polovice, ako komu ľahšie treba to odskúšať.

  Pralinky všeobecne – nový foto postup výroby (fotorecept) - obrázok 9
 10. 10

  Potom vezmeme formu do oboch rúk a hýbeme s ňou do všetkých strán, krúžime tak, aby sa čokoláda roztiekla všade na okraje priehlbiniek. Keď sú priehlbinky poriadne začokoládované, tak 2-3 krát buchneme silno formou o pracovný pult (no lepšie je o dosku na krájanie, pod ktorou je zložená utierka- aby sme si nepoškodili pult), môžeme kľudne silno – PVC forma je veľmi odolná a silná. Toto buchotanie je preto dôležité, že teraz nám vyplávu na povrch všetky bublinky, ktoré sú naspodku – a po vyklopení by vlastne špatili vrch pralinky vo forme malinkých dierok. Keď sme do buchotali vezmeme si špachtličku a jedným, rýchlým, ráznym ťahom stiahneme z povrchu formy nadbytočnú čokoládu. Ja celý tento proces robím buď nad veľkou táckou, z ktorej si potom ľahko vlejem čokoládu späť do hrnca, alebo nad papierom na pečenie, z ktorého potom zase ľahko olúpnem studenú čokoládu. Keď sme si stiahli všetkú nadbytočnú čokoládu, chytíme formu oboma rukami a otočíme ju dolehlavou, aby sme si vyliali čokoládu z priehlbiniek.

  Pralinky všeobecne – nový foto postup výroby (fotorecept) - obrázok 10
 11. 11

  Keď čokoláda poriadne vytiekla obrátime si formičku a znova stiahneme nadbytok špachtličkou. Po totmto stiahnutí nám zase natečie trošku čokolády do priehlbiniek, takže zase trošku vytraseme čokoládu, znova obrátime a znova stiahneme nadbytok.

  Pralinky všeobecne – nový foto postup výroby (fotorecept) - obrázok 11
 12. 12

  naplnené škrupinky pred chladením

  Pralinky všeobecne – nový foto postup výroby (fotorecept) - obrázok 12
 13. 13

  Keď je všetko perfektné vložíme formu do chladničky aspoň na 15minút. Ja si vždy dopredu poupracem chladničku tak aby som mala aspoň jednu poličku voľnú – podľa toho koľko formičiek robím. Túto poličku si vysteliem buď alobalom, papierom na pečenie alebo fóliou. Nech sa čím menej špiní chladnička :) Je dôležité tuhnutie škrupiniek sledovať. Správne stuhnutá škrupinka je vtedy ak na ňu zaklopkáme nožíkom a bude klopkať – nožík sa ani nezaborí a ani nezanechá veľkú jazvu v škrupinke.

  Pralinky všeobecne – nový foto postup výroby (fotorecept) - obrázok 13
 14. 14

  Verzia so silikónovými formami. Komu sa pralinkovanie páči, alebo si to len chce vyskúšať, mal by si kúpiť najprv len silikonovú formu, je lacnejšia a pre začiatočníka je jednoduchšia práca - a tieto formy sú o veľa lacnejšie – takže keď niekto príde na to, že to nechce už viac robiť, tak aspoň do toho nenainvestoval veľa peňazí. Postup je teoreticky rovnaký, akurát bez obracania a bez buchotania. Keďže je silikonová forma ohybná, tak postup je takýto – temperovanú čokoládu vlejeme do priehlbiniek asi po 1/3 priehlbinky. Potom štetcom (určeným, len na toto!) rozotierame v každej priehlbinke čokoládu na okraje aby pokryla každú stenu priehlbiniek. Stiahneme – chladnička – škrupinka je hotová. Takéto formy ponúka aj firma TESCOMA. Verzia plastová. Postup rovnaký, akurát plast je niečo medzi PVC a silikónom – čo sa týka labilnosti, takže dá sa vyliať a obrátiť a postupovať rovnako ako pri PVC. Takéto formy sú tiež ideálnou lacnou verziou. Dajú sa kúpiť aj v IKEI.

 15. 15

  3.Plnenie: Po úplnom stuhnutí škrupiniek si vyberieme formy z chladničky a plníme pralinky. Ja si plnky dávam do cukrárskych sáčkov, z ktorých sa to plní veľmi ľahko. Pralinky sa plnia maximálne po 3/4, musí zostať dostatok miesta na čokoládu, ktorá pralinky uzatvorí. Po naplnení škrupiniek vložíme formu znovu späť aspoň na 10-15min. nech sa všetko zjednotí, poprípade ak nám pri plnení zostali špičky z plnky alebo sme veľmi priehlbinku naplnili tak ešte možeme prstom jemne potlačiť plnku.

  Pralinky všeobecne – nový foto postup výroby (fotorecept) - obrázok 15
 16. 16

  4.Uzatvorenie: Keď nám pekne stuhla plnka a aj sme ju pekne roztlačili prstom do pralinky môžme uzatvárať. To znamená zohrejeme si čokoládu ktorá nám ostala. Kým ju zohrievame forma je v chladničke a celkovo pri každom postupe nech je forma čím menej mimo chladničky ! Vždy kým niečo robíme popri tom a čakáme tak forma čaká v chladničke nie vonku na pulte. Takže keď sme znova zahriali čokoládu (na pracovnú teplotu – podľa toho s akou pracujeme), môžeme vybrať z chladničky formu a uzatvárať škrupinky. Na formu zas vylejeme dostatočné množstvo čokolády (robíme to nad táckou, aby sme ľahko zachytili čokoládu čo kvapká mimo), špachtličkou si pekne čokoládu zarovnáme a formu očistíme. Dbáme na to aby každá dierka bola dostatočne vyplnená! Znova dáme do chladničky. Minimálne zase na 15-20min. záleží aj na tom ako dobre sme čokoládu vytemperovali, správne vytemperovaná čokoláda tuhne rýchlo.

  Pralinky všeobecne – nový foto postup výroby (fotorecept) - obrázok 16
 17. 17

  5.Vyklopenie: Formu necháme v chladničke až do úplného stuhnutia, zase si to môžeme skontrolovať klopkaním do čokolády. Keď ju vyberieme skontrolujeme si aj to, že mierne ohýbame formou a počujeme slabé pukanie – vtedy je to už dobre. Špachtličkou oškrabeme zbytkovú čokoládu a formu vyklopíme na kuchyňskú utierku. Nebojíme sa aj poriadne trieskať s formou, je kvalitná nič sa jej nestane. Ale ak sme všetko správne robili, vypadnú krásne pralinky aj bez jediného tresknutia. 6.Zdobenie: Pralinky môžme zdobiť napríklad trblietavým jedlím práškom, alebo transferovými fóliami.

Diskusia k receptu

kukulienka71
Dolu klobúk pred takýmto majstrovstvom!Mne to dlho trvalo aj prečítať:-) Bolo by super robiť doma pralinky! ako sa poznám,furt by som si olizovala prsty,ako ked pečiem niečo s čokoládou,tak neviem,či by zostalo do formičiek?:-)každopádne ukladám,veľmi cenné rady,postup zrozumiteľný,si skvelá,že si sa podelila,ďakujem!
32521_1358865546 - profilový obrázok
lba
lba
Máš môj obdiv za trpezlivosť, krásne si to podpísala, ale ja nemala trpezlivosť ani všetko čítať.Myslím,že si profi ,ale neviem predstaviť,kto to bude robiť z Varecha:-))
varechaa
Perfektne raz som bola v muzeu cokolady a tam nam to vysvetlovali , no nie az takto podrobne a samozrejme sme sa pozerali ako sa vyrabaju a nakoniec aj sladka odmena bola.:-) odporucam v Prahe je to zaujimava prehliadka
denyany
Pralinky určite robiť nebudem, nenám toľko času a trpezlivosti. Ale teba obdivujem a chválim, popísala si to ozaj výborne. Si šikulka. Raz som prípravu praliniek videla v telke, robil to profesionál v nejakej vychytenej čokocukrárni a bolo to takmer také isté ako si to tu popísala.:-)
dvorka
@varechaa : rada by som vedela kde je to múzeum čokolády. Koncom mesiaca idem za deťmi a pretože sú po mne, ľúbime čokoládu všetci. Určite by som ich potešila.
gubics
Ó božská trpezlivosť. Obdivujem Ťa. Keby som nikdy nejedla čokoládu, ani tak by som sa do tejto roboty nepustila.
Dnes, keď je na trhu také obrovské množstvo čokolády, a v takej rôznorodej podobe, tak to nechám radšej na profesionálov, a kúpim si hotové. Tebe ale patrí moja úcta.
valeri
už som zopárkrát robila pralinky aj ja doma, ale klobúk dole pred Tvojou prácou, mohla by si si s tým rozbehnúť biznis
evanaaa
Práca hodna majstra, ty sa tomu ozaj venuješ takmer profesionálne, už len s ohľadom na to, koľko do toho investuješ a snažíš sa mať k tomu nejlepšie nástroje. To robíš len pre rodinu,a lebo aj rozdávaš? Ja som si tvoje pralinky, @figovnik , uložila do KK medzi ostatné, ktoré tam mám, dokonca mám aj formy, síce len silikónové, ale neviem, či by som sa odhodlala, a ak, tak nie tak detailne ako ty. Chcela by som sa spýtať, či sa teplota nedá merať aj tým teplomerom na mäso, ak vieš, o aký sa jedná. Má dlhú ihlicu a guľatý číselník. Pekné pralinky robila aj @zuzliak , ale ako odišla, vzala si ich.
figovnik
@evanaaa dakujem pekne ! :) robim ich hlavne pre rodinu, ale uz sa mi dost rozsirili a kupuju si ich aj známy a tak.. :) hej hej velka robota to je a dost vela casu hlavne :) no ten teplomer by podla mna mal fungovat urcite to vyskusaj podla mna :)
evanaaa
@figovnik , ďakujem, niekedy vyskúšam, mala som už ja na mysli teplomer do vody, ale ten asi nie, neviem, či by sa v čokoláde nerozpadol :-)
medovnicek
vrelá vďaka, že si si dala tú námahu a tak podrobne tento postup popísala, určite si uložím a niekedy v budúcnosti zúročím, pralinky sa mi veľmi páčia a niekedy keď bude viacej času, tak ich určite skúsim podľa tvojho postupu pripraviť
SÚŤAŽ: Takto využívajú Maresi mliečko naši čitatelia