Levanduľový cukor

margaretka28 - fotkamargaretka28, 26. júna 2013

Máte radi vôňu levandule? Urobte si levanduľový cukor, ktorý sa dá použiť do čaju aj do pečenia. Recept mám zo Záhradkára.

Suroviny

500 g
25 g

Moje poznámky

Prihlás sa do Varechy a zapisuj si svoje poznámky k receptom.

Postup

  1. 1

    Nazbierame si levanduľové kvety a jemne ich rozdrvíme. Pripravíme si do pohára cukor a zmiešame s kvetmi, necháme uzavreté 6 týždňov a máme voňavý cukor, ktorý môžme použiť do pečenia, alebo do nápojov. Levanduľa lekárska má antistresové účinky, pôsobí upokojujúco a dokonca vraj uchováva mladosť a sviežosť :-)

    Levanduľový cukor - obrázok 1

Diskusia k receptu

39 komentárov k receptu
mám @margaretka levandule na rozdávanie, v črepníku s motívom levandule na terase, vysadenej okolo domu, už mám kytičky povešané na terase, na altánku, aj ako ozdobu, aj ak by si to komáre po jej vône rozmysleli lietať okolo nás. Na dovolenke v Chorvátsku sme mali útok komárov prvú noc, na druhú pár kvapiek levandulového oleja na posteľ a nebolo ani jedného. Rozpisujem sa preto, že levandula má ozaj široké využitie a účinné, určite vyskúšam pridať do cukru.
@angast !!! si ma zmiatol teraz, že čo teda zabralo na komáre, napadlo ma či náhodou nie telové mlieko a pod. tento rok si dám ozaj záležať bez mlieka a iných olejov a dám vedieť
zaujimave levandulu ešte v zahrade nemam ale chystam sa ju vysadit na jesen takže na buduci rok si urobim levandulovy cukor aj olej proti komarom dobry napad
levanduľový čaj na ukľudnenie. áno, súhlasím, funguje báječne. kedysi, keď ešte decká boli malé a niečo ma dobre nasr***dilo a vystresovalo, spravila som si večer do kanvičky levanduľový čaj, ktorý som po troške popíjala pred telkou s knihou na kolenách. tak som si chlipkala a vôbec ma nenapadlo, že levanduľu by som mala z kanvičky vybrať, len som si nalievala a vytrúbila som toho čaju tak zo 3/4 litríka, čo pri mojej čajofilnosti je ako u iného šáločka. i bolo mi dobre. a na druhý deň som sa zobudila okolo obeda na to, ako mnou mierne vystrašený manžel cloumá a deti celé vydesené stoja okolo postele div nie so slzami v očiach. taaak som sa tým čajom ukľudnila, že ma na druhý ddeň zobudiť nemohli. odvtedy veľmi starostlivo každý čaj preciedzam. ale levanduľové keksíky pečiem celú sezónu kvitnutia. :-))
Ani som netušila o liečivých účonkoch levandule, musím sa inšpirovať aj na vnútorné použitie, vyskúšam čajík a samozrejme aj cukor :)
a tie levangule , to sú záhradné kvety, alebo sa to dá nájsť aj v prírode ? Musím si aj ja zaobstarať, keď je to taká dobrá vec.

Pridaj komentár k receptu: