Kurací vývar
Kurací vývar

Vývar s macesovými knedličkami fotorecept

kiritos - bez fotkykiritos, 30. septembra 2018
Vývar s macesovými knedličkami (fotorecept)
Foto: Kiritos

Dobrý vývar nikdy nie je zlý. Po dlhšom uvažovaní som sa rozhodol skúsiť urobiť vývar s macesovými knedličkami. Išiel som do toho s veľkým rešpektom a s pokorou, keďže knedličky som robil prvýkrát. Keďže pred varením dosť veľa googlim; a čítam si o pôvode receptov, tak som si až neskôr uvedomil, ako vysoko som si nastavil latku :) Výsledok bol však skvelý a určite tento recept budem opakovať v pravidelných intervaloch :)

6
porcií
260 minút
príprava
240 minút
tepelná úprava

Suroviny

6 ks
1 ks
3 ks
1 ks
1 ks
2 ks
1 ks
1 ks
2 ks
1 ks
1/2 ks
1 ks
5 ks
15 ks
3 ks
Macesové knedličky:
250 g
štipka (alebo čerstvý)
štipka
3 PL
3 ks

Moje poznámky

Prihlás sa do Varechy a zapisuj si svoje poznámky k receptom.

Postup

 1. 1

  Pripravíme si všetky suroviny. Koreňovú zeleninu očistíme a umyjeme. Cibuľu som ošúpal len do polovice (starý trik od babky). Kuracie nožičky taktiež dôkladne umyjeme a ostriháme pazúre z koncov :)

  Vývar s macesovými knedličkami (fotorecept) - obrázok 1
 2. 2

  Kurací chrbát spolu s nožičkami a koreňovou zeleninou dáme do veľkého hrnca. Pridáme všetky koreniny, cibuľu, papriku a všetky suroviny, ktoré sme mali na stole. Zalejeme vodou (skoro až po okraj hrnca) a dáme na slabší stupeň, aby sa vývar varil pomaly. Spolu som varil cca 3,5 až 4 hodiny.

  Vývar s macesovými knedličkami (fotorecept) - obrázok 2
 3. 3

  Ak sme nastavili nízky stupeň varenia, tak polievka sa začne variť (prvá slabšia pena) až niekedy po 50 minútach. Tento recept je skôr pre trpezlivých :)

  Vývar s macesovými knedličkami (fotorecept) - obrázok 3
 4. 4

  Kým sa nám vývar pomaly varí, pripravili sme si ingrediencie na prípravu macesových knedličiek. Na obrázku je krabica jedného macesu (180 g), ale musel som použiť + cca 70/80g ďalšieho macesu.

  Vývar s macesovými knedličkami (fotorecept) - obrázok 4
 5. 5

  Maces si rozdrvíme a namočíme do cca 0,2 l vody, tak aby trošku nasiakol vodou a necháme chvíľu odpočívať (cca 2 minúty).

  Vývar s macesovými knedličkami (fotorecept) - obrázok 5
 6. 6

  Pripravíme si tri vajíčka. Bielky oddelíme od žĺtkov. Žĺtky dáme na spodok misky a z bielkov osobitne vyšľaháme slabší sneh. K žĺtkam pridáme maces, ktorý dobre vyžmýkame tak, aby všetka prebytočná voda stiekla. Pridáme na drobno nakrájanú petržlenovú vňať a tri lyžice roztopenej husacej masti. Pridáme soľ, čierne korenie, muškátový orech a zázvor a jemne vyšlahané bielky. Všetko spolu dobre vymiešame, aby guľky pri tvarovaní neboli ani príliš tvrdé ani mäkké.

  Vývar s macesovými knedličkami (fotorecept) - obrázok 6
 7. 7

  Ručne klasickým tvarovaním vytvoríme takéto guľky, o niečo väčšie ako orech. Ak je zmes príliš hustá môžeme pridať vajíčko, ak riedka tak pridáme maces (ja som musel práve maces). Mala by nám vzniknúť takéto pekná "munícia" :)

  Vývar s macesovými knedličkami (fotorecept) - obrázok 7
 8. 8

  Macesové knedličky (guličky) varíme tak, že z polievky, ktorá sa nám varí odoberieme vývar do osobitného hrnca a necháme zovrieť. Vložíme guličky do vývaru a zakryté varíme 12-15 minút. Pre skúšku môžeme najskôr uvariť cca 2 kusy. Malo by nám vzniknúť niečo takéto :)

  Vývar s macesovými knedličkami (fotorecept) - obrázok 8
 9. 9

  Vývar je po 3,5 hodinách uvarený, knedličky sú hotové a tak môžeme stolovať a popriať si dobrú chuť :)

  Vývar s macesovými knedličkami (fotorecept) - obrázok 9

Diskusia k receptu

9 komentárov k receptu
Macesové knedličky som občas robievala - sú chutné. Do vývaru vtedy pridám aj kôprovú vňať.
Vďaka za precízne spracovaný recept, ktorý mi pripomenul túto variáciu. Zasa niekedy urobím.
Rozdrvený maces zalievam horúcim vývarom, len toľko, aby navlhol a nemusel sa žmýkať a muškátový orech strúham čerstvý, veľmi málo, tak dva-tri razy potiahnuť po strúhadle. Inak ich robím rovnako.
@Radox1 (1.10.2018 09:15)
Ahoj, domáce bohužiaľ neboli keďže nechávame nič :( :). Zohnať ich v Maďarsku na trhoch a keďže známy chodia na nákupy práve tam, tak si zvyknem od nich doniesť :) U nás som to predávať vôbec nevidel este.


Pridaj komentár k receptu: