Torta Spiderman s karamelovo-vanilkovým krémom fotorecept

martamm - fotkamartamm, 11. novembra 2013
Torta Spiderman s karamelovo-vanilkovým krémom (fotorecept)
Foto: martamm

Dnes mal môj vnúčik Martinko tri rôčky a objednal si na oslavu narodenín a zajtrajších menín tortu so Spidermanom. Pre inšpiráciu som si poprezerala stránky na internete a výsledok hľadania a snaženia vám ponúkam. Aby som sa nechválila cudzím perím, postavičku Spidermana modeloval môj manžel :)

40
porcií
2x 30-40 minút
na 180 °C

Suroviny

Piškótový korpus:
6 ks
380 g
300 g
1 bal.
150 ml
1 bal.
70 ml
Orechový korpus:
6 ks
225 g
225 g
225 g
1 ks
1 bal.
Krémy:
1 ks uvarené na karamel
750 ml
3 bal.
6 PL
2 bal.
500 gr
12 PL do pudingu a masla
Na potiahnutie a figúrku:
1 - 1,5 kg

Moje poznámky

Prihlás sa do Varechy a zapisuj si svoje poznámky k receptom.

Postup

 1. 1

  Klasickým spôsobom upečieme piškótový a orechový korpus v tortovej forme. ja som použila hranatú štvorcovú. Piekla som v rúre vyhriatej na 180 stupňov piškótový asi 40 minút, orechový asi 30 minút.

  Torta Spiderman s karamelovo-vanilkovým krémom (fotorecept) - obrázok 1
 2. 2

  Orechový korpus foto:

  Torta Spiderman s karamelovo-vanilkovým krémom (fotorecept) - obrázok 2
 3. 3

  Korpusy vyberieme z formy a necháme vychladnúť. medzitým si pripravíme krémy. Sladené Salko sme si uvarili v tlakovom hrnci po dobu 1 hodiny predchádzajúci deň, takže sa s jeho prípravou dnes nemusíme zdržiavať. Pozor na kúpené skaramelizované Salko, je dosť riedke, plnka potom tečie. Z mlieka, pudingov, hrubej múky, vanilky a 8 PL cukru uvaríme hustý puding, naozaj taký, že ho ledva miešame. Necháme za občasného miešania vychladnúť na izbovú teplotu. Postupne do neho elektrickým šľahačom zapracujeme maslo, ktoré sme vyšľahali so 4 PL cukru a má izbovú teplotu. Hotový krém rozdelíme na dve časti, do jednej primiešame skaramelizované Salko.

 4. 4

  Vychladnuté korpusy rozrežieme na 3 pláty. Najskôr si naplníme spodnú časť torty nasledovne: piškótový plát - vanilkový krém, orechový plát - karamelový krém, zopakujeme ešte raz, čiže spodok tvoria 4 pláty.

  Torta Spiderman s karamelovo-vanilkovým krémom (fotorecept) - obrázok 4
 5. 5

  Zostal nám 1 piškótový a 1 orechový plát. Každý rozrežieme na 4 časti. Na poschodie budeme potrebovať 2 piškótové a 2 orechové odrezky. (z každého plátu nám zostane polovica, tú môžeme nakoniec rozdrviť a zmiešať so zvyškom krému, vyformovať guľky, obaliť v mletých orechoch). Naplníme rovnakým spôsobom, ako spodnú časť torty. Zvyšné krémy pomiešame spolu a natrieme nimi boky a vrchy obidvoch častí. Dáme stuhnúť do chladničky.

 6. 6

  Pripravíme si poťahovaciu hmotu (ja som mala kúpenú), rukami rozmiesime, ja som to robila po častiach, bola dosť tuhá, ale dalo sa. Časť zafarbíe na červeno (na telo a čižmy Spidetmana), časť na modro (na nohy). Vymodelujeme najskôr modrú časť (nohy so sedacou časťou) a čižmy, ktoré navzájom spojíme

  Torta Spiderman s karamelovo-vanilkovým krémom (fotorecept) - obrázok 6
 7. 7

  Potom vymodelujeme trup s rukami a nakoniec hlavu (spojíme špáradlom s trupom)

  Torta Spiderman s karamelovo-vanilkovým krémom (fotorecept) - obrázok 7
 8. 8

  Z rozvaľkanej bielej hmoty vyrežieme oči, nalepíme na hlavu. Ja som použila rozšľahané bielko. V maličkom množstve vody si rozpustíme čiernu potravinársku farbu na kašičku, tenkým štetcom vymaľujeme pavučiny na telo a čižmy a pavúka na hruď. Na obrázku sú čižmy ešte nenamaľované...

  Torta Spiderman s karamelovo-vanilkovým krémom (fotorecept) - obrázok 8
 9. 9

  pohľad od chrbáta. Hotového Spidermana díáme vychladiť a hlavne uschnúť farbu.

  Torta Spiderman s karamelovo-vanilkovým krémom (fotorecept) - obrázok 9
 10. 10

  Väčšiu časť poťahovky zafarbíme na modro, rozvaľkáme na doske posypanej solamylom, opatrne podsunieme obidve ruky hánkami hore až po lakte pod rozvaľkanú hmotu, prenesieme na pripravený vychladnutý korpus a rukami vyhladíme (kto má žehličku na vyhladzovanie poťahovky ju samozrejme použije). Takto obalíme aj poschodie torty.

  Torta Spiderman s karamelovo-vanilkovým krémom (fotorecept) - obrázok 10
 11. 11

  Potiahnuté poschodie položíme na roh štvorca tak, že ho spojíme na dvoch miestach špajlami, aby sa neposunulo. Teraz už doporučujem mať tortu položenú na tácke, na ktorej ju budeme servírovať. Ozdobný papier chránime podložením papiera na pečenie (ja som zabudla a papier sa mi veru zanmastil). Zafarbíme si ďalšiu poťahovú hmotu na hnedo kakaom, rozvaľkáme a vyrežieme podľa vlastnej fantázie pás budov. nalepíme s malým množstvom bielka na spodok torty. Pozor, dajte málo, lebo mne do rána bielok púšťal aj s trochou farby na okraj pri torte. Možno sa dá kúpiť nejaký prostriedok na prilepenie, ak viete, poraďte. Na ozdobenie vrchnej časti pripravíme svetlejšiu modrú poťahovku, tiež ozdobíme podobne, ako spodok, ale tou svetlou poťahovkou. Trocha hmoty zafarbíme na žlto. Z bielej poťahovky ušúľame tenké pásiky a vytvoríme "pavučinu" na spodnej časti. Potom zo žltej povykrajujeme hviezdičky a mesiačik, polepíme na obidve časti a nakoniec podľa fantázie vyrežieme okienka na budovy. (Pohľad zozadu)

  Torta Spiderman s karamelovo-vanilkovým krémom (fotorecept) - obrázok 11
 12. 12

  Nakoniec pripevníme dvomi špajlami figúrku Spidermana.

  Torta Spiderman s karamelovo-vanilkovým krémom (fotorecept) - obrázok 12
 13. 13

  Ešte pohľad na rez torty...

  Torta Spiderman s karamelovo-vanilkovým krémom (fotorecept) - obrázok 13
Recept je zaradený do kategórií:
Múčne jedlá, Dezerty, Koláče, Torty, Pečené

Diskusia k receptu


Najsrdiečkovanejšie komentáre Ukáž celú diskusiu
Neskutocne sikovna stara mama.Aj moj vnuk ma rad spidermana,ale toto by som asi nedokazala.
Torta je prekrásna a určite chutila božsky.Ale aj tak krása a neha spočíva v tebe a v tvojom manželovi,že ste vnúčikovi chceli spraviť veľkú radosť.
Chlapčekovi prajem veľa zdravia a šťastia.