Zeleninová polievka

Zeleninová polievka s hlivou kotúčovou (fotorecept)

Autor receptu: sracz

Jednoduchá, málopočetná, no chutná polievka.* Vyhovel som môjmu krajšiemu a lepšiemu „JA“, vyžadujúcemu rešpekt ku blížiacej sa „plavkovej sezóne“. Variť mám nízkokaloricky, s čo najmenším obsahom tuku a bez mojich obľúbených maslových „nokerdlí“. Nedávno som opäť navštívil čínsky obchod, kde nakúpim oveľa lacnejšie ako u „Amíkov“. Huby shimeji, shitake, hlivy kotúčové a veľa ďalších tu kúpim omnoho lacnejšie, ako v ostatných obchodoch. Najlepšejšia by bola u nás doma s čerstvou zmesou hríbov.

4-6
porcie
15 minút
príprava
35-45 minút
tepelná úprava

Suroviny

Postup

  1. Táto zostava, doplnená koreninami, tvorí základ dobrej polievky.
  2. Na dno hrnca som postrúhal polovicu strednej žltej cibule, vložil pokrájanú zeleno-bielu časť póru (asi 120 mm), pokrájané „broky z halúzok“ petržlenovej vňate (lístočky použijem na záver), pridal kokosový (v skladovacom stave ešte tuhý) olej, zalial ju olivovým (nie extra panenským) olejom a krátko do spenenia orestoval,
  3. čo mi stačilo na prípravu (olúpanie, umytie a pokrájanie) mrkvy, petržlenu, stonkového zeleru, lístkov ružičkového kelu a veľkej hlivy kotúčovej tzv. „kráľovskej fanfáry“.
  4. Hlivu som pozdĺžne rozrezal na ¼-iny a následne priečne na kvazi trojuholníky (2-3 mm hrubé). V mažiari som na jemno rozdrvil KL sušených guličiek borievky (dar to dobrého kamaráta Tibýka Nagya zo Silickej planiny). Pripravené lístočky z ružičkového kelu už stačilo iba umyť a následne na orestovaný cibuľový základ postupne vložiť
  5. s pokrájanou zeleninou, plátkami cesnaku a
  6. zasypať soľou (kto rád vegetou) a korením (mletá červená sladká paprika, paprikové pikantné korenie „Nahrin“, čerstvo mleté čierne korenie a ako vždy pri použití húb, ne jemno podrvenú borievku (jalovec). Jemne, ale dôkladne premiešať a 10-12 minút porestovať na polovičnom ohreve.
  7. Následne zaliať horúcou vodou (alebo zeleninovým vývarom) a pokračovať vo varení, až do zmäknutia húb (hliva kotúčová má tuhšiu konzistenciu, tak to trvá asi 33 minút). Na záver zasypať a zmiešať s ½ pripravených lístkov (kto chce, môže ich pokrájať) čerstvej petržlenovej vňate.
  8. A poďme ho (teda ju) za horúca podávať a jesť. Kto rád pikantnejšie (tak ako my dvaja), tak si polievku na tanieri dochutí tabascom, či picant harissou, alebo, tí šikovnejší, domácim „silným Piťom“!