Foto: jarco
S kotlíkovým gulášom som experimentoval toľko, až som sa nakoniec vrátil k základom. Žiadna zelenina, huby, exotické koreniny, len čistá hovädzina, cibuľa a zemiaky. Zobraziť celý popisS kotlíkovým gulášom som experimentoval toľko, až som sa nakoniec vrátil k základom. Žiadna zelenina, huby, exotické koreniny, len čistá hovädzina, cibuľa a zemiaky. Okolo kotlíka sa rada motá aj návšteva (viď foto) a na druhý deň je zaručene po guláši.
porcií
príprava
tepelná úprava
Postup
-
1
Cibuľu ošúpeme a nakrájame. Nie je nutné veľmi najemno.
- 2
Mäso odblaníme a nakrájame na väčšie kocky. Pri čistení mäsa nemusíme byť príliš dôkladní, za dlhé hodiny varenia sa v guláši všeličo stratí. Ak nezoženieme močing (známy tiež ako kližka alebo glejovka), dá sa použiť aj krk alebo balené "hovädzie na guláš". Väčšina ľudí kombinuje do kotlíkového guláša hovädzie z bravčovým, podľa mňa je to rúhanie sa voči Alláhovi :-)
- 3
Založíme oheň pod kotlíkom. Ja používam kotlinu s komínom, vďaka ktorej uvarím guláš vonku aj na Silvestra vo fujavici. Kotlík mám cca 10-litrový. Do kotlíka nalejeme všetok olej. OK, bravčová masť je bravčová masť, ale ja sa vyhýbam všetkému bravčovému okrem talianskych salám :-) A okrem toho som rád, že moja nemäsožravá manželka zje aspoň trochu gulášovej šťavy zo zemiakmi.
- 4
Keď sa olej rozpáli, nasypeme do kotlíka cibuľu a smažíme do sklovita. Potom pridáme mäso. Intenzívne miešame a len opatrne prikladáme na oheň, aby sa mäso nepripálilo. Mäso musí pustiť šťavu tak, až v nej skoro pláva.
- 5
Prisypeme sladkú aj pálivú papriku, čierne korenie, a prilejeme vodu cca 10 cm pod okraj kotlíka. Odhadujem to zhruba na 4 litre vody. Teraz už môžeme guláš s citom osoliť, ja pridávam aj trochu vegety. Zo tri väčšie zemiaky nastrúhame na jemno. Môžeme ich hneď pridať do guláša, pekne ho zahustia.
- 6
Po doliatí vody sa guláš pod pokrievkou varí cca 3 hodiny. Musíme občas premiešať a priložiť na oheň, inak sa môžeme venovať inej činnosti. Je dosť času ošúpať a nakrájať zvyšok zemiakov, pripraviť si cesnak na roztlačenie.
- 7
Ochutnáme mäso, či dostatočne zmäklo. Ak áno, na poslednú polhodinu varenia pridáme nakrájané zemiaky. Ak sa vyparilo priveľa vody, môžeme priliať pivo, nejlepšie čierne. Vodu by sme už dolievať nemali, mohla by rozriediť chuť guláša. Dosolíme s ohľadom na to, že zemiaky soľ z vody vytiahnu, prípadne dokoreníme pálivou paprikou. Pridáme majorán a roztlačený cesnak.
- 8
Keď sa zemiaky uvaria, môžeme podávať. Najlepšie do rustikálnych hlinených misiek, s klasickým polotmavým sedliackym chlebom a pivom.
- 9
P.S. To video je môj historicky prvý pokus. Natáčal som aj strihal úplne sám, bez rady a pomoci, len s amatérskou technikou a freewarom posťahovaným s internetu. Takže prosím ospravedlňte zníženú kvalitu, chyba nie je vo vašich prijímačoch :-)
Tipy na recepty z Varechy
SÚŤAŽ: Takto využívajú Maresi mliečko naši čitatelia
Tipy na články z Varechy
- 2
1.Dostatočné množstvo mletej papriky / sladká a ostrá/sa musí orestovať na masti /oleji/ pred pridaním mäsa, papriku orestovať len chvíľu aby neprihorela
2. Podliať troškou vody až potom dať mäso do kotla
3. Nedávať postrúhaný zemiak, dostatočné množstvo orestovanej mletej papriky dostatočne zahustí guláš
4. Namiesto čierneho korenia dať ostrú mletú papriku
5. V recepte nie je zelená paprika a paradajky
6. Vynechať akúkoľvek vegetu /podravka a iné/
Chyba bola možno v tom, že Jarco nazval SVOJ guláš ako KLASICKÝ. Ale aj klasik HVIEZDOSLAV ho robil inak, MINÁČ s MITANOM tiež. Keby sa stretli a začali rozumovať, možno v zápale boja by padla aj facka na tvár nepoškvrnených klasikov. Ono to totiž vychádza z toho, že pre každého je ten JEHO guláš KLASICKÝ.
P.S. Inak nevšimol si si, že tam nejde ani o ten guláš? Skôr o radosť a pohodu z kotlíkového varenia?
P.S.S. Si moja nasrdená múza, ktorá ma klepla varechou do podvedomia a odtiaľ vyštarchala niečo o jedinom a pravom gujáši či guľáši. Idem ho písmom dovariť. Máš sa na čo tešiť, levisko z Trstenej!::)))
a/ guláš nezahusťuje paprika - ak jej dáš veľa - mnohým ľuďom spôsobuje záhu - ale dostatok cibule )prípadne aj zelená paprika)a hlavne mäso - nožina alebo glejovka a taktiež aj zemiak ( ja ho pridám k mäsu na začiatku - nakrájaný na kocky a on sa pomaly pri miešaní rozíde)
b/ ešte ani jeden kuchár nerestoval mäso na vode - čo robíš ty, keď do papriky naleješ vodu a potom dáš mäso.
c/ akosi mi v tých vaších receptoch chýba pretlak - jednak guláš zahustí a dá mu peknú farbu.
d /do mäsa nenalejem 7 litrov vody ale pomaly podlievam aby mi guláš neprihorel, a snažím sa mäso udusiť vo vlastnej šťave a v pochutinách aby potom nechutilo ako slama.
e/cesnak do gulášu patrí - v tomto pravdu nemáš.
P.S. ja namiesto štiplavej papriky dávam dve - tri papričky rawit alebo habanera - toho menej, lebo je to oheň.
Gratulujem a dakujem Jarco, za cely prispevok
Preto guláše všetkých krajín spojte sa, zasmejme sa a robme si ho každý tak ako jemu a priateľom chutí heh !!!!!
pozeram recepty na gulas tu na vareche, zaujal ma tvoj, kazdopadne chcem sa opytat, nechybaju ti tam paradajky a paprika? skusal si to aj s nimi? inak, skusim podla tohto receptu, ale vynecham tie praskove veci... som tym znamy :-) drz sa chalan, nech ti to vari!
možno recept je v poriadku aj to chutí dobre...len... namieste by bolo pomenovať to nasledovne: Napodobenina Klasického gulášu, ale bez zeleniny.... :-D Myslím že by som tu potom nemusel nič písať...
Nabuducé možno niekto prida recept Klasicke Vepřo,knedlo,zelo... bez knedlo a zelo..... hahaha a polovica znalcov ho označí ako výborný recept.... fakt ste niektorý na smiech a zamyslenie...
Houk....
Tak gulas by mal byt historicky recept? ( tak ako pisu v encyklopedii )
Len to ma jeden zadrhel , papriku doniesli spanieli z ameriky a zacala sa pestovat v europe az 17 storoci ( do madarska ju priniesli turci ) a prva dokumentovana zmienka o paprike v Madarsku je az z roku 1748 a zemiaky az dakedy zaciatkom 19 storocia . Ked ho robili pastieri tak to bola velmi jednoducha zmes Bogrács Gulyás ktory bol dokumentovany v roku 1790 baronom Jozsefom Gvadanyi a obsahoval len maso cibulu a cierne korenie .Druhy podrobne dokumentovany recept na gulas je z roku 1807 od kniezata Antala Szirmayco a obsahuje maso cibulu, cierne korenie ,kopor a anyz ... ani slovo o paprike a zemiakoch ? takze vasa sutaz vyprodukovala vyborne gulase 21 storocia co nemaju nic spolocne s povodnym receptom ...
treasuredhungarianfamilyrecipes.food.officelive.com/HungarianGoulashHistory.aspx...
Zase to len od niekoho odkukali resp.ukradli..banda jedna...
takže môj záver je že : mám na mojom prívesku aký ujo odkiaľ doniesol papriku... Guláš ma byť gulaš. a nie len nejake orezané DEMO.
Chapeš DEBO? :-D
Sorry musel som.. pekne sa to rýmuje...
Ved vlastne a VIFONKA s Kauflandu je super kuracia polievka....
mám rád vtipných ľudí..... poprav gate..:-DDD "za to ťa uznávam"
na čo recept, ved tu už jeden fajný "klasický" máme...asi meter vyššie..jedzte si ho....nič nedám... :-D
ale ostal so nepochopený...
určite máš pravdu o historii gulášu...o tom vôbec nepochybujem....
mám len proste rád klasický kotlikový guláš slovenský ktorý poznám od narodenia. Ktorý obsahuje samé dobré veci nič viac a nič menej... masť,cibuľku,fajný výber mäska,divinku,domáce lečo ak nieje čerstvá zelenina,presne doladené korenie... a tak no.....žiadne umenie nič čo by si nevedel...ale zase je umenie vedieť kedy čo urobiť a do toho tvojho Bográcsa pridať....
@kidzero - na Vareche je to iné ako v iných diskusiách, kde si hocikto anonymne napíše od srdca čo si myslí a môže sa vďaka tomu cítiť ako frajer. Tu sa ľudia poznajú a vážia si tých, ktorí tu už niečo ukázali - rozumej pridali aspoň pár receptov, ktoré niekto iný podľa návodu navaril, alebo sa len inšpiroval, následne pochválil či skritizoval, a tak overil kvalitu receptu.
Inak tento recept má skoro tri roky a bol jedným z prvých receptov na Vareche, a tak sa mi zdá, že úplne prvý s videom. Fakt ma teší, že je stále taký populárny. Možno je to tým, že prichádza sezóna outdoor varenia :-)
• lionel, z 23. októbra 2009 o 12:38:
cit. „ ... Toto nie je recept ale gulášové barbarstvo. (...)”
Barbarstvom je váš príspevok.
Doporučujem, aby ste si prečítali, že:
... „Při vaření guláše Vás chci poprosit o jedno. Žádný recept není dogma, které se musí dodržovat i kdyby "na chleba nebylo”.
Tu je link, z ktorého je tento citát:
gulas-recept.fotopulos.net
Guláš, ako aj všetko v živote človeka je treba robiť s radosťou, rešpektom a úctou k druhému človeku.
Gulášov som navaril nespočetné množstvo, od cca 5 litrov až po varenie v 60 litrovom kotli a každý bol iný, pretože práve v tom je tajomstvo guláša.
A ešte k samotnému receptu:
Pretože sa mi nechce po strúhaní strúhadlo čistiť, zemiaky nestrúham, ale nakrájam na menšie kocky a pridám ich hneď potom, ako mäso pustí šťavu.
1.idealne je 10x10mm
2.s tou bravčovinou je to tak nemá tam čo robiť/ ani masť/, klišku neodblaňujeme odstránime iba hrubé šľachy a tuk.Treba ho dať do pacu na 40 až 50 hodín
3.Najväčšia chyba ja v čom a ako variť.Ideálne v medenom kotli typu "bačovský" a na suchom nepohnitom bukovom dreve-nie z haluzí.
Na otvorenom ohni to v prvom rade!
atď.,atď.
:)