Špenátový šalát s korenenou šošovicou a kozím syrom (fotorecept)

Autor receptu: martinis

Šalát sa dá pripraviť aj na teplo - napríklad použitím práve uvarenej červenej šošovice. Tentokrát podávaná na listoch čerstvého špenátu, s mäkkým kozím syrom a restovanou červenou cibuľou, skutočne jedinečná chuť :)

1
porcia
25 minút
príprava
10 minút
tepelná úprava

Suroviny

Postup

  1. Inšpirácia z knihy Šaláty na celý rok :) Aby šla príprava šikovne, očistíme si na začiatok jednu červenú cibuľu, prekrojíme ju na polovicu a nakrájame na veľmi jemné plátky, ktoré odložíme bokom. Do misky pripravíme lyžičku rímskej rasce, nožom rozpučený strúčik cesnaku a pol lyžičky zázvoru. Tieto korenia dodajú červenej šošovici zaujímavý, korenený charakter :)
  2. Na dve panvice kvapneme po lyžičke oleja. Jednu necháme rozohriať, pridáme korenia a pražíme dve minúty, kým nevynikne ich aróma. Potom pridáme šošovicu a zalejeme pohárikom zeleninového vývaru, zamiešame a necháme na nízkom plameni variť osem až desať minút.
  3. Medzitým v miske vymiešame malé koliesko mäkkého kozieho syra s dvoma lyžicami bieleho jogurtu a trochou mletého čierneho korenia. Na druhej panvici rozohrejeme olej a restujeme cibuľu zhruba päť minút, pokiaľ nezmäkne a jej robustná chuť sa nezmení na príjemne sladkú. Odstavíme.
  4. Špenát premyjeme, kvapneme doň olej a dobre premiešame, potom uložíme na tanier. Do hotovej šošovice vidličkou vmiešame pár lístkov čerstvej mäty, ja som sa ani neobťažoval jej krájaním, veď má malé lístky :) Podľa chuti môžno pridať aj trocha koriandru.
  5. Naservírujeme na špenát, pridáme kozí syr a restovanú cibuľu. Najlepší je so špaldovou bagetou :)