[img]
[/img]
Rímsky hrniec Základom, ako začať zdravo jesť, je začať zdravo variť. Jednou z mnohých možností je začať variť a piecť v pare. Pokiaľ však nechcete investovať peniaze do drahých parných hrncov, ktoré potom musíte zložito umývať a čistiť, je pre vás rímsky hrniec to pravé. Pokrmy pripravené v rímskom hrnci získajú nenapodobiteľnú chuť a zelenina nestratí farbu.
Čo vlastne rímsky hrniec je a ako vyzerá?
Rímsky hrniec je nádoba tvaru klasického alebo podobného tvaru plechového pekáča. Je vyrobená z neglazovanej keramiky. Teda vlastne len z hliny. Hlina ale musí mať schopnosť nasiaknuť vodu. Hrniec má vždy samostatné dno a veko, ktoré by do seba mali zapadať.
Fakty - ako sa hrniec používa
Už starí Rimania ovládali techniku varenia a pečenia v hlinených nádobách. Naša doba nikdy celkom nedokázala nahradiť varenie a pečenie v hlinených nádobách z hľadiska čistoty chuti a uchovania výživných látok. Hlinená nádoba je i napriek vypáleniu porézna. Keď sa hrniec ponorí do vody, póry nasiaknu vodou, ktorá z hrnca počas pečenia a varenia uniká v podobe pary, čím zabezpečuje pokrmu vlhkosť na prevarenie. Jedlo sa tak nepripáli a zároveň sa každé jedlo podarí.
Namočenie nádoby neutralizuje akékoľvek vône, ktoré do hrnca pórmi, nasiakli počas predchádzajúceho varenia. Naviac varenie v pare nevyžaduje vysoké teploty a nie je potrebné pridávať do pokrmov tuk. Jedlo tak môžme pripraviť bez nepotrebných tukov, nie je zbytočne kalorické a obsah vitamínov a ďalších živín sa zachováva. Pri tom však pokrm zostáva aromatický a šťavnatý, pretože sa dusí vo vlastnej šťave.
Najvhodnejší je rímsky hrniec pre prípravu dusenej zeleniny s mäsom (hydinovým, rybím, hovädzím, bravčovým atď.), ale i bez neho. Spoločne s hlavným jedlom môžeme dusiť i prílohu (zemiaky či ryžu). V rímskom hrnci však možno pripravovať prakticky čokoľvek, od polievok až po múčniky.
Rímsky hrniec je vhodný pre všetkých, ktorí trpia žlčníkovým ochorením, majú predpísané redukčné diéty alebo len tak žijú zdravo.
Použitie hrnca je v podstate jednoduché. Nesmieme však zabúdať na niekoľko pravidiel a postupov, aby nám hrniec počas prípravy nepraskol:
-hrniec musíme VŽDY pred použitím namočiť minimálne na 15 minút do vlažnej vody, čím dlhšie je ponorený, tým lepšie -hrniec ponoríme celý a taktiež dovnútra nalejeme vodu, nezabudnúť namočiť i pokrievku, pokiaľ vieme, že ju budeme potrebovať. Ak by sme tak neurobili, hrniec by v trúbe praskol
-vložíme do hrnca všetky prísady pripravovaného pokrmu a prikryjeme pokrievkou
-hrniec VŽDY vkladáme do STUDENÉJ rúry! Teplotu zvyšujeme počas pečenia postupne až k najvyššej požadovanej teplote. Najvhodnejšia je teplovzdušná trúba.
-pri pečení v hrnci pokrmy nikdy nepodlievame studenou vodou, najskôr ju zahrejeme,
-pekáč s hotovým jedlom pokladáme vždy na utierku alebo na podložku pod hrniec
-umytý hrniec ukladáme na vzdušné miesto a neprikrývame ho pokrievkou
-nádobu umývame len vlažnou vodou s trochou soli, prípadne octu, pomocou mäkkého kartáčika
- hrniec NIKDY nedávame na horúcu platňu elektrického sporáku alebo na plynový horák, hrniec patrí iba do studenej trúby
Nevýhody
Medzi veľké nevýhody patrí, že akákoľvek náhla zmena teploty môže spôsobiť, že hrniec praskne. Do studenej nádoby teda patrí studená voda, do horúcej nádoby v trúbe patrí iba horúca voda. Pokiaľ si teda nedáte pozor, môžete o hrniec veľmi rýchle prísť. Ďalšou veľkou nevýhodou je, že doba varenia a pečenia sa predlžuje až o 25 minút. Pokiaľ si ale prípravu dobre naplánujete, nie je čo riešiť.
Výhody
Medzi jasné výhody patrí uchovanie vitamínov a živín pri tepelnej úprave a varení bez použitia tuku. Ďalšou výhodou je varenie v jednom hrnci. Takže stačí suroviny pripraviť, dať do pripraveného hrnca, šup do studenej trúby. Ostatná práca odpadá. Ďalej nie je potrebné špiniť ďalšiu nádobu na servírovanie. Hotový pokrm môžeme servírovať priamo z hrnca.
Ako hovori "janaalizibolenova" chmicke pripravky toto vsetko znicia.
Ja mam obidva druhy (ako pouziva "babidka") a chut ci rozdiel jedla nie je badatelny.
Ako som spominala, nevadi ak vam aj PRASKOL.
Namocte ho a bude sluzit nadalej.
Stava a z neho by nemala vytekat, ak tak zabalte ho do alobalu a podlozte inym plechom.
A ak aj zistite, ze tecie, mozete ho este vzdy pouzivat na suche pecenie!
Zarucene budete prekvapeni kvalitou jedla!
Chýbať mu nebude a ja ho oprášim a zabehnem....
Budes uvelicena chutou masa z tejto fantastickej rajnice, len nedavaj na zaciatku vela vody, radsej podlej podla potreby, aby si maso nevarila, ale piekla. (Specialne, ak pridavas aj zeleninu, ci zemiaky, tieto vylucia vela vody sami od seba) a tato sa v rimskom neodparuje tak velmi ako v inych pekacoch.
, alebo aj v Tescu a Hypernove ho mávajú...
no bez neho by nebolo tolko dobrych jedal, takze uz davno sa investicia vratila. Kukni tu nase ceny:
www.kitchenniche.ca/cookware-romertopfs-c-23_78.html?curren...
takze SOVKA, KUP si pokial stoji iba tolko...
Honestka fantastickú vec si doniesla do varechy. Vďaka.
myslíš tento? ...tam je presne to isté, čo som pridala sem...
horúcej rúry. Presne opačne, ako sa to má. :) Skúsim ten trik s alobalom, alebo si kúpim nový. Pozeral som na nete, tie menšie sa dajú zohnať už od 14 EUR cez www.rimskyhrniec.sk/....
Ja som ho vlani ešte kúpil v hypermarkete za dvojnásobok. Pozná niekto túto značku, je kvalitná?