Foto: sovka62
Jašter, tak sa volala vináreň pri ceste z Hlohovca do Piešťan, ktorá patrila ŠM, alebo JRD, to si už nepamätám. Keďže to bola vináreň, Zobraziť celý popisJašter, tak sa volala vináreň pri ceste z Hlohovca do Piešťan, ktorá patrila ŠM, alebo JRD, to si už nepamätám. Keďže to bola vináreň, nevarili sa tam bežné jedlá, podávala sa domáca zabíjačka a toto jedlo, ktoré možno malo i iný názov, ale všetci sme si ho objednávali ako "špecialitu". Vináreň bola týmto jedlom známa široko-ďaleko a málokto ju v čase obeda obišiel. Pripravovalo sa vždy čerstvé, na stôl rovno z panvice a s chrumkavým chlebíkom bolo neodolateľné.
porcie
príprava
tepelná úprava
Postup
-
1
Rozpis surovín je na dve porcie, ale každú porciu som na panvici pripravovala zvlášť. Mäso sa totiž musí opekať, keby som ho dala na panvicu naraz, začalo by sa dusiť. Príprava je veľmi krátka. Najviac času zaberie pokrájať mäso na naozaj tenké rezance. Ako správny lenivec som sa však vynašla. Mäso som večer vložila do mrazničky, ráno vybrala a po troch hodinách nakrájala na elektrickom krájači na tenučké plátky. A tie sa už na rezance nakrájajú raz-dva.
-
2
Mäso bolo ešte stále trochu zmrznuté, nechcela som, aby mi z neho začala vytekať šťava, preto som ho v miske premiešala s pár kvapkami oleja.
-
3
Uhorky som postrúhala na strúhadle, na malých slzičkách. Z feferónok som odstránila jadierka a pokrájala som ich na malé kúsky.
-
4
Na panvici som rozpálila olej, do horúceho som vložila mäso a opekala som ho kým nezbelelo a nezmäklo. Trvalo to asi tri minúty. Pridala som lyžičku horčice.
-
5
Pomiešala som, nechala popražiť a pridala som uhorky a feferónky
-
6
Premiešala som a nechala na ohni ešte asi minútu a potom servírovala. Najlepšie chutí s chlebíkom, ale my sme dnes mali ryžu, čo je manželova najobľúbenejšia príloha.
Recept je nasledovny: 1/2 kg bravc. stehna,10 dkg masti, 2 kysle uhorky, 2 feferonky, 1- 2 PL horcice,sol, korenie.
Nakrajane maso na velmi tenke sliziky osmazit na masti, pridat prisady, 5 minut dusit prikryte. Potom pridat asi 2 dcl horucej vody, zovriet, okorenit. Ta horcica cele jedlo zahustuje a pridat ju az na konci, lebo by to cele prihorelo. Moj zat dava miesto vody nalev z kyslych uhoriek.
*Dúfam, že si tento starší recept v diskusii všimnú viacerí, bolo by škoda ho neoprášiť :)
Ďakujem za pripomenutie, niekedy vyskúšam a žuvajúc si zaspomínam :)
Je to tak ako to píšeš. Ja toto jedlo poznám pod tým názvom Balatónska špecialita a robievam ho už roky.Našiel som recept na Internete.Len by som pochyboval o pôvode tohto recetu. Niekto tu píše že sa to robilo v nejakej reštaurácii Balaton. Osobne si myslím,. že je to pikantné jedlo a recept je asi z maďarskej kuchyne.Pre mňa bol veľký paradox, že jeden môj kamarát o tomto jedle neustále básnil pri pive.Bol to šofér z povolania a spomínal že recept vymámil od nejakého kuchára horko, ťažko za vtedajších 100 Kčs, keď sa motal autom po Slovensku a jedlo mu chutilo Asi to bolo z toho Jaštera. Raz nám Jožko toto jedlo doniesol na koštovku do našej budvaristickej pivárne a tam som zistil, že milý Jožko vlastne priniesol Balatónsku špecialitu. Dodnes som mu neprezradil, že ja som ten recept mal zadarmo.Podľa neho tá dobrota spočívala v tom, že mäso sa nakrája na veľmi tenké slížiky a nechá sa v oleji uležať tak na tri dni a potom sa pripravuje tak ako to je v tvojom recepte. A fakt tam treba pridať hodne horčice. Konzumuje sa to s pečivom alebo chlebom, ryža k tomu nepasuje.
Balatónska špecialita sa dostala do Hlohovca cez p. Laca Tarhaya. Do Hlohovca prišiel ako futbalista, mal maďarské korene. Okolo roku 1967 už robil na poľnohospodárskom družstve ako vrchný na pracovisku Balaton....... bola to viecha, kde družstevníci predávali nielen vínko, ale aj zabíjačkové dobroty, dalo sa tam posedieť, popiť, deti nik neohrozoval a bolo tam príjemne sedieť nielen dnu, ale i na terase. p.Tarhay priniesol recept špecialita sa tak ujala, že bývalo plno, ani sadnúť často nebolo kam. A čo sa týka tej špeciality... mäso sa osmahne len krátko, na masti, potom sa pridáva čalamáda, premieša, uhorky, zasa sa premieša, feferónky a až nakoniec horčica, ale to sa už nemá ani variť, ani dusiť, okamžite vypať. nepatrí tam ani hlt vody, ani nič iné....... žiadne zemiaky, ani ryža, len čerstvý chlebík........A ako to viem?..manžel tam robil, takže info bolo rovno od p. Tarhaya
A nakoniec, ak si mäsko nakrájate na rezne, najľahšie sa vám bude na rezance krájať, ked bude trošku zmrznuté.......... žiadne pol kila mäsa, ani žiadne deká Vám nepomôžu, pretože 2-3 porcie je málo...... a hotové, keď si natlačíte do pohára a uložíte do chladničky, vydrží aj týždeň........ teda malo by, ale u nás nevydrží, lebo sa zje:-)