Foto: pokladyslovenskejkuchyne
Je to pôstny recept, ktorý mi poslala babička z Dolného Považia.
porcií
príprava
na 180 °C
Postup
-
1
Pšenicu/raž, jačmeň../ dáme namočiť na noc do vody, potom dáme naklíčiť. Ideálne je, mať ju v chladnej tmavej miestnosti. Staré mamy zvykli obilie nasypať na rošt, ja dávam na mriežku. Obilie treba pravidelne rosiť, musí byť vždy vlhké, alebo ho dať do misky s trochou vody.. Podľa teploty v miestnosti naklíči do 4-6 dní. Klíčky musia byť biele, nesmú byť zelené /1-2 cm/. Klíčky prepláchneme, zomelieme na mäsovom mlynčeku a pridáme hladkú múku, podľa potreby vlažnú vodu. Zomleté klíčky môžeme aj pasírovať a použiť len vodu, ale väčšia časť vlákniny ostane v pomletých šupkách, čo je škoda. Však je doba celozrnných potravín, tak prečo to nevyužiť a nevariť zdravšie.
- 2
Vypracujeme cesto ako na halušky a dáme piecť do rúry na vymastený pekáč. Ako pekáčik je vhodná klasická jénska misa a na výške kalkýša naozaj nezáleží.
- 3
Pečieme pri teplote180 °C asi hodinu doružova.
Tipy na recepty z Varechy
SÚŤAŽ: Takto využívajú Maresi mliečko naši čitatelia
Tipy na články z Varechy
- 2
Nemiestny komentár, predsa koľko ľudí, toľko chutí. Keď Ti nechutilo, neznechucuj ho druhým! A toto jedo, u nás sa volá "Keltieš" je veľmi chutné, výživné a zdravé, sladké podobné prezretému banánu. U nás sa pripravuje len zo šťavy z pomletých klíčkov.
ešte dodatok: mne je na šabľu z Tvojho komentára
@pokladyslovenskejkuchyne , neviem si ho predstaviť posolený, on bol totiž prirodzene medovo - sladký, z toho naklíčeného obilia.
A ešte si dovolím malú poznámočku, úbohé komenty aké nám predviedla/dol @nofretete nestoja za povšimnutie, len tu kazia ovzdušie. :)
Ja som to robila aj zo pšenice, aj z raže, ale z jačmeňa mi chutil najviac :)
Robí sa z naklíčenej raži a pšenice.Asi1/2 kg raže a 1/2kg pšenice.
Klíčky musia byť krásne biele asi 1cm, ak by boli zelené, tak kalkýš je horký. Naklíčené zrno sa pomelie na mäsovom mlynčeku. Zomletá
zmes sa premyje studenou vodou 1-2 litre (je biela ako mlieko).Z vody si odložíme 2-3 dl, tie vylejeme na spodok vyššieho pekáča,ostatná voda sa zahustí hladkou múkou ako na palacinky,
vylejeme do pekáča dáme piecť na 180°C, kým nemá karamelovú farbu.Je sladučký a bohatý na vysoký obsah vitamínu skupiny B. D a ostatných.
Dnes voláme po bio a jeme humus a čo je ozaj bio to nám nechutí. No čo už, aj chute sa menia súbežne s ponukou moderných technológií.