Foto: gina0007
Šóška, šťaveľ, štiav alebo aj kyslička je rastlina bohatá na vitamín A,C a minerálne látky ako železo a vápnik a je výborná v kombinácii Zobraziť celý popisŠóška, šťaveľ, štiav alebo aj kyslička je rastlina bohatá na vitamín A,C a minerálne látky ako železo a vápnik a je výborná v kombinácii so žihľavou, ktorá má taktiež vysoký obsah vitamínu C, stimuluje krvný obeh, podporuje tvorbu červených krviniek, znižuje hladinu glukózy v krvi a pod. Šťaveľ ako aj žihľavu zbierame v máji a vyberáme čo najmenšie a najčerstvejšie rastliny, pretože tie majú najväčšiu energetickú hodnotu. Polievka je naozaj výborná, zdraviu prospešná a ekonomická :)
porcie
príprava
tepelná úprava
Postup
-
1
Necháme zovrieť vodu, pridáme štipku soli a na jemno nakrájané zemiaky a mrkvu. Pokiaľ sa zemiaky a mrkva varia (asi 15 minút), prichystáme si šťaveľ. Šťaveľ riadne umyjeme, odstránime stonky a nadrobno pokrájame. V panvici ho potom restujeme na olivovom oleji až dokiaľ nezhnedne.
-
2
Keď sú zemiaky a mrkva uvarené, rozmixujeme ich ručným mixérom a dáme znovu variť. Pridáme orestovaný štaveľ, nadrobno nasekanú žihľavu, sušené hríby a dochutíme vegetou. Varíme ešte asi 5 minút.
-
3
Ku koncu pridáme celé vajíčka a dobre pomiešame. Polievku môžeme ochutiť čerstvými bylinkami, napríklad majoránkou alebo bazalkou. Tiež ju môžeme zjemniť lyžicou kyslej smotany.
Čo sa týka vajíčok, tak tie sú tiež vhodné pri diéte. Ako aj zemiaky, tak aj vajíčka vie telo veľmi rýchlo premeniť na energiu a tým aj dobre zasýtiť (z vajíčok má veľa z nás pocit, že sa priberá, pretože ich ľudia konzumujú s bielym chlebom, slaninou a pod).
Samozrejme, vajíčka nie sú podstatnou zložkou receptu a dajú sa bez obáv vynechať.