Gjuveč s hubami a štipľavou paprikou - Гювечета с гъби и люти чушки fotorecept
Foto: alex37
Ďaľšie jedlo z Bulharskej kuchyne: Veľmi chutné giuveče sa pripravuj v malch hlinených nadobách, tzv. giuvetcetach, do ktorych sa zmestí práve 1 porcia, jedlo sa Zobraziť celý popisĎaľšie jedlo z Bulharskej kuchyne: Veľmi chutné giuveče sa pripravuj v malch hlinených nadobách, tzv. giuvetcetach, do ktorych sa zmestí práve 1 porcia, jedlo sa v nich zapečie a giuveč konzumuje každý stolovnik priamo zo svojho vlastneho guivetčeta. Jedlo tak ostáva veľmi dlho teplé a nádherne vonia. Robí sa z neho stovky variácií s mäsom-akýmkoľvek, bez mäsa, len so zeleninou, alebo napríklad "sirene po šopsky", čo je tepelne upravovaný bulharský biely syr, ale to je už iný recept
porcie
príprava
na 180 °C
Postup
-
1
bravčové mäso /alebo akékoľvek iné/ pokrájame na malé kúsky a udusíme do mäkka na olivovom oleji. Podlievame vodou podľa potreby.
-
2
Medzitým si pripravíme ostatné suroviny - nakrájame na drobno. Rajčiny sú ošúpané a nastrúhané, ale to preto, že môj manžel nemá rád kúsky rajčín v jedle, tak si to radšej spraví, ale kľudne sa môžu pokrájať na kúsky.
-
3
Pripravíme si zapekacie misky: na spodok olivový olej, a plátok syra typu eidam alebo akýkoľvek /ja som mala doma údenú karičku/.
-
4
Naplníme mištičky so surovinami: šampiňóny, paprika, cesnak
-
5
Nakoniec pridáme udusené mäso, rajčiny, soľ, čierne korenie a celé feferónky
-
6
Takto vyzerajú naplnené, posypané petržlenovou vňaťou
-
7
zakryjeme vrchnáčikmi a dáme piecť na 180°C cca 50 min. Pred dopečením vyberieme a klepneme dokaždej misky jedno vajíčko a dopečieme. Tento recept ako som už písala má 1000 variácií, a môžu sa v ňom spotrebovať napr. aj zbytkové suroviny z chladničky na spôsob "co dům dal" :). Kto nemá zapekacie misky, poslúži aj jénska misa s vrchnákom.
@irenaw na dovolenke v Bulharsku ich treba kúpiť :)
@pivonka "Balkanturist" a staré dobré časy, keď ani slnko neškodilo :)
@abdul nemarí sa ti, že v džuveči bola aj ryža a jedlo sa to s chlebom?
@medovn ícek to vajíčko sa tam vlastne dá na to, aby čiastočne popilo tú šťavu ktorú pustia rajčiny a šapiňóny. Ak sa to niekomu bude zdať príliš šťavnaté, nie je to náhoda, v bulharsku si do šťavy namáčajú chlieb pri konzumácii.