Fitness pizza alias zdravá placka - snack fotorecept
Foto: rous5
Veľmi jednoduché a rýchle :) Musela som upraviť názov, lebo niektorí "varecháči" s tým mali problém :)
4
porcie
porcie
20 minút
príprava
príprava
20 minút
na 180 °C
na 180 °C
Postup
-
1
Múku, olej, soľ a vodu zmiešame dokopy a urobíme také redšie cesto.
-
2
Vylejeme cesto na plech s papierom na pečenie a vyformujeme tvar pizze. Naukladáme syr a cherry paradajky, samozrejme kto má rád inú oblohu fantázií sa medze nekladú, len pozor, aby sa z fitness pizze nestala kalorická bomba :) Okraje pizze po upečení natrieme roztlačeným cesnakom.
Ked náhodou niekde vidím, že názov nekorešponduje s obsahom, tak sa zvyknem ozvať. A to, že k tomu nikto nič nenapísal, ešte neznamená, že im je to jedno. A navyše viete, že to nie je pizza, ale dáte to do názvu,...:-) Aspoň, že ste to upravili..
Ten cesnak sa mi tiež páči,jedla som to pred pár rokami v Taliansku.
@marbater nemôžem s tebou súhlasiť, že je to jedno... predstav si, že prídeš do reštaurácie objednáš si pizu a čašník ti prinesie slivkový koláč a povie ti, že veď je to jedno - cesto ako cesto - hlavne, že ti bude chutiť...
nemám rada žabo-myšie vojny a určité pravidlá by mali platiť....
ja nikomu svoj názor nevnucujem aj tak si spraví každý podľa svojho, len opakujem určité pravidlá by mali platiť...
Prvý dokumentovaný výskyt pojmu pizza sa datuje okolo roku 1000 a to v dialekte z okolia talianskeho Neapolu. Znamená približne tlačiť, ťahať - vzťahujúc sa na pohyby rúk pri vhadzovaní pizze do pece a jej vyberanie.
Pizza sa považuje za pôvodný pokrm roľníkov z oblasti Kampánia pri Neapole. Avšak dôkazy pečenia ploských tenkých bochníkov kysnutého cesta na horúcom kameni pochádzajú ešte z čias Etruskov, obývajúcich okrem iného i taliansku oblasť. Na takúto placku cesta sa zvykli položiť rôzne oblohy z dostupných potravín a nazývali to focaccia. O pár storočí neskôr sa iniciatívy pri vynachádzaní pizze chopili Gréci a skúsili položiť potraviny nie už na upečené cesto, ako to robievali Etruskovia, ale na čerstvo vyťahanú placku a zapiekli to spolu. Napokon Rimania pri dobyvateľských aktivitách v Európe sa na svojom ťažení v Grécku obslúžili zabehnutou technológiou a začali vhadzovať prvé prototypy pizze do pecí v celom Taliansku. Dokonca Cato, žijúci v rokoch 234-149 pred Kr., opisuje grécku špecialitu - čo je typ prvej pizze: tenké kruhové cesto s olivovým olejom, medom, korením, pečené na kameni. Takto sa v rôznych podobách experimentovalo s pizzou (a jej rôznymi názvami) až do obdobia eľkého prevratu v jej príprave: do roku 1520, kedy boli do Talianska privezené prvé rajčiaky z Južnej Ameriky. Prevrat v technológii pizze bol pozvoľný, keďže Európania považovali južnú Ameriku a všetko z nej v prvých rokoch za jedovaté. Avšak vďaka patrí odvážlivcom, ktorí sa nebáli experimentovať s rajčinami. Chudoba v okolí Neapolu v tom čase tiež napomohla, pretože cesto s lacnými rajčiakmi (ktorým sa začalo v Taliansku dobre dariť) bolo jednoduché, cenovo prístupné a navyše chutné pre pospolitý ľud. Jedlo sa rýchlo rozšírilo, ale na prvú pizzériu si muselo ľudstvo počkať až do roku 1820, kedy v Neapoli a nazývala sa „Marotte“. Prvé dodávky pizze robil Raffaele Esposito v roku 1889 z reštaurácie Pizzeria Pietro il Pizzaiolo v Neapole a to pre kráľa Umberta I. a jeho manželku kráľovnú Margheritu, ktorí ňou boli nadšení. Esposito piekol tri druhy pizze, a to v národných farbách Talianska: s rajčiakmi, mozarellou a bazalkou. Či to bolo naozaj kvôli chuti alebo kvôli patriotistickej kráľovnej Margharite, nevedno, ale svoj názov Margherita si zachovala podnes a je na svete najobjednávanejšou pizzou vôbec.
O ďalší rozvoj pizze sa postarali talianski imigranti v Amerike, kam si svoju technológiu priniesli so sebou. Pizzu Margherita piekli s mozzarellou a oreganom. Postupom času ju začali pripravovať nie v peci ale na panvici a jej forma sa prispôsobila do roku 1945 americkému fast food štýlu. Prvá oficiálna americká pizza mala názov Chicago-Style a pochádza z roku 1943.
V roku 1948 sa začalo predávať prvé predpripravené pizza-cesto. V 50. až 60. rokoch sa v Amerike stala pizza štandardným fast food jedlom popri hot dogu a a jablkovom koláči.
V roku 1957 priniesli bratia Celentanovci na trh prvú zmrazenú pizzu a tým napomohli masívnemu ťaženiu mrazených polotovarov v obchodoch.
a zabudol si napísať , že jeden z bratov sa volal Adriano Celentano
a stal sa z neho spevák a hral vo filmoch s Ornelou Mutti