Ryžu často nevarím, jednoznačne u mňa víťazia cestoviny. Ale keď už je to nevyhnutné, čo mám robiť, aby sa mi tie malé guľaté zrnká nelepili jedno o druhé a nemali nábeh na kašičku??? A sú nejaké rozdiely v príprave guľatej a dlhozrnnej? Budem vďačná za polopatistické odpovede.
@zareaguj
Dôležitá je ale aj ryža, najlepšie je používať takú, čo sa vydarila.
A okrem toho - nelepivosťou ryže sú posadnutí iba Slováci a Česi. Všade inde ju preferujú mierne zlepenú. :o)
Stačí niekoľko krát premyť v studenej vode a rýchlo uviesť do varu. 1:2. Jedno či dlhá, alebo guľatá bude sypká.
Takyto navod na varenie ryze najdete skoro na kazdom baleni bielej gulatozrnnej ryze z Azie.
Úplne podrobný recept - aj pre začiatočníka:
Pol kilo ryže, trištvrte litra vriacej vody (prípadne horúcej), olej, soľ, 2-3 klinčeky.
Ryžu preberiem od toho, čo tam nemá byť.
Ryžu premývam aj 2-3 krát, kým voda nie je viac čistá ako mútna.
Premytú a odkvapkanú ryžu nasypem na zozohriaty olej do hrnca, ktorý je viac šiiroký ako vysoký. Treba dať pozor, aby olej bol dosť horúci, ale aby nezhorel. Zistím to podľa toho, že doňho vhodím iba zopár zrniek ryže. Ak to vobec nesipí, ešte počkám.
Ja používam kvalitnú nerezovú panvicu s hrubým dnom. Opražím len chvíľku, kvôli dobrej chuti. Ryža by nemala zožltnúť, nebodaj zhnednúť, a aby sa tak nestalo, rýchlo miešam, aby sa nepripálila. Tlačím pritom varechou na dno panvice, lebo to ľahko prihára. Toto je jediná náročná časť varenia ryže. Potom nalejem vriacu vodu. Plameň stíšim na najmenej, ryža sa má variť na čo najmenšom plameni. Dobré je použiť platňu, aby sa dusila rovnomerne. Keď nasypem soľ do vody, pomiešam to ešte poslednýkrát a potom už nemiešam. Dávam aj menšiu cibuľu vcelku, ponorím do ryže. Ak sa mi chce. Ale určite dám 2 klinčeky, zapichnem ich špicatým dole do ryže. Alebo zapichnem 2 klinčeky do malej cibule a tak dám do ryže.
Prikrijem prikrývkou a varím na malom ohni. Asi 15-20 minút, treba ochutnať. Keď na ryžu zabudnete, voda sa odparí a bude suchá a dno prihorí. Ryža bude suchá aj keď ju príliš dlho oprážate na oleji.
Ako prvú zjem cibuľu, lebo mi chutí a tiež v ryži potom nezavadzia. Keď mám iba veľkú cibuľu, tak ju rozkrojím. Nevadí mi, že sa v ryži rozpadne.
Pri varení ryže je najdôležitejšie načasovať opraženie ryže s uvedením vody do varu. A ryža sa nebude lepiť.
Ryža uvarená vo vode je isto zdravšia, ale táto je chutnejšia.
Hosťom treba dať rozhodne takúto. :-)
Dôkladne vymastím nádobu.Pridám umytú ryžu,osolím,pridám trošku vegety a naplním vodou cca 1cm nad ryžou.Prikryjem pokrývkou a dám variť na maximum.Keď vreje,troška znížim teplotu,nechám kým voda neodparí sa,keď už bude vydno iba ryžu,odstavým.Nepremiešať!Zakryjem utierkou,a dám pod deku,alebo môžeš aj do teplej rúry keď si niečo piekla.Nechám tam 1/2 hodinu.-Hotová!!!Treba iba premiešať.Mi máme radi s cibuľou,takže na masti opražem hlávku cibuli,pridám trošku vegety a primiešam k ryži.Veľmi chutné!!!
Voda má byť asi 1-1,5 cm nad ryžou, vareškou pobehám dno, aby sa prichytená ryža odlepila a varím na najmenšom kotúči, úplne na slabo, do zmäknutia. Ak varíte ryžu vo varných sáčkoch, tak tiež pridávam ošúpanú cibuľu, do ktorej napychám 6-7 klinčekov, prípadne prihodím nové korenie a podľa receptu pána Mikulíka, môžete aj hocijakú ryžu variť ako cestoviny, t.j. vo veľkom hrnci z vriacou vodou, keď vrie nasypete prepláchnutú ryžu, osolíte pridáte si korenie aké chcete a aj tú cibuľu s klinčekami a varíte 17 minút. Bude to však úplne iná ryža, než na akú ste zvyknutí. Po uvarení môžete pridať hrášok, kukuricu, alebo zeleninku a ja milujem ryžu s vajíčkom.
Vždy sa podarí:-)
Ok skúšam,možno by bolo dobre na oleji kus popražiť cibuľku a potom pridať ryžu