Zapekané zemiaky

Zabíjačkové zemiaky (fotorecept)

Autor receptu: kimlo

Keďže ešte nepominul čas zabíjačkových špecialít a mnohí z nás majú ešte aj dostatočné zásoby kvasenej kapusty v súdku, ponúkam Vám tento jednoduchý a chutný recept.* Miery a váhy zámerne neuvádzam, záleží na každom koľko má surovín a koľko chce porcií.

30 minút
príprava
50-60 minút
na 200 °C

Postup

  1. Základom je dobrá jaternica alebo krvavnica z domácej zabíjačky alebo osvedčeného mäsiara. Zemiaky je najlepšie použiť varný typ A, nerozvaria sa.
  2. Zemiaky očistíme a nakrájame na plátky hrubé asi 0,5 cm. Povaríme ich v slanej vode s rascou asi 6 minút. Zlejeme a necháme vychladnúť.
  3. Dno pekáča vymastíme masťou a poukladáme vrstvu zemiakov, ktoré okoreníme mletým korením. Na zemiaky poukladáme časti jaternice bez črievka, prípadne zabíjačkovú kašu.
  4. Položíme ďalšiu vrstvu zemiakov, ktorú tak isto okoreníme.
  5. Pokračujeme vrstvou kvasenej kapusty, ktorú predtým vyžmýkame. Ja som mal už hotovú udusenú moravskú kapustu z predchádzajúceho varenia, tak som ju použil. Posypeme sušenou cibuľou.
  6. Zakončíme poslednou vrstvou zemiakov. V časti rozpustenej masti rozmiešame štipku mletej papriky a potrieme ňou vrchnú vrstvu zemiakov.
  7. Pečieme prikryté pri 200 °CC asi 40 minút, potom odokryté zapečieme do zlatista asi 10-15 minút.
  8. Podávame s čalamádou.