Paradajková omáčka

Paradajkovo-papriková omáčka na zimu (základ na bolognese) (videorecept)

Autor receptu: cesminaz

Výborná omáčka z letných surovín, plná pravej chuti voňavej zeleniny, na ktorej si môžete pochutnať v takejto podobe aj v zime.* Túto omáčku robievam každoročne, ako ZÁKLAD na omáčku bolognese alebo tuniakovú omáčku.

10
porcií
90 minút
tepelná úprava

Postup

  1. Zeleninu si najprv dobre umyjeme. Papriku pokrájame na malé tenké kúsky, cibuľu na drobno a paradajky tiež na menšie kusy. Je to chutnejšie a aj oku lahodiace, keď tam v omáčke neplávajú veľké šupky. Ak chcete, tak pridáte do omáčky aj cesnak. Ja sem nedávam, lebo podľa mňa nie je problém pridať potom pri varení do jednej fľašky tie 1-2 strúčiky. Toľko cesnaku má doma stále každý :-)
  2. Do hrnca dáme olej a zosklovatíme na ňom cibulu, ktorú sme trocha osolili. Následne dáme mletú papriku a necháme minutku poškvrčať. Pridáme pokrájanú papriku, osolíme 1/2 PL soli, premiešame a necháme, nech sa za občasného miešania celá poriadne prehreje, poprípade trocha zmenší svoj objem.
  3. Následne pridáme pokrájané paradajky, soľ, oregano, bazalku, mleté čierne korenie a paradajkovú pastu/pyré. Poriadne premiešame a necháme variť.
  4. Asi po 1 hodine varenia (od bodu varu) pridáme cukor a varíme pomaly ešte cca 1 hodinu. To záleží aj od toho, že či chcete mať redšiu alebo hustejšiu omáčku a aj od toho, že aké šťavnaté sú vaše paradajky. Ak chcete mať redšiu, postačí aj 1/2 hodina. Choďte jednoducho podľa oka.
  5. Omáčku dáme do fliaš, poriadne zakrútime a otočíme hore dnom. Necháme takto celkom vychladnúť. Ja odkladám vždy takto, bez sterilizovania a nikdy sa mi nič nepokazilo. Jedine musíte dávať pozor na to, aby ste mali dobré vrchnáky a nie s nejakou chybou. Z tejto dávky mi vyjde väčšinou 10 ks 7decových fliaš.
  6. Omáčka je naozaj výborná ;-) Neskôr, podla toho že akú omáčku budete z nej pripravovať, pridáte ostatné už klasické prísady. Ja napríklad do bolognese dám mleté mäso a dochutím ešte cesnakom a rascou. Prípadne ešte oregano. Keď robím tuniakovú, tak tam dávam už jedine tuniakové filé v oleji. Nedochucujem ničím iným. Poprípade zvyknem omáčku trošku zahustiť škrobom, to preto, aby omáčka zjemnela a mala peknú hladkú chuť :-) Fantázia je jednoducho vo vašich rukách, vytvorte si z tohto základu vašu obľúbenú omáčku na cestoviny.
  7. Dalšie moje recepty nájdete aj na mojom blogu cesminazuenal.blogspot.com a na Youtube