Pečené mleté mäso

Mleté mäso pečené v zelenej paprike (fotorecept)

Autor receptu: sracz

Už dávnejšie ma v TV vysielaní zaujala talianska kuchárka Lidia Giuliana Matticchio Bastianich, ktorá do mletého mäsa (napr. vo fašírkovom bochníku) zapracovala aj ricottu a kocky goudy, či iného tvrdšieho syra. Ja som variant s ricottou „skopíroval“ do plnky kruhových segmetov zelenej papriky, obohatil som ju čerstvým rozmarínom a tymianom. Na zjemnenie chuti výsledného diela je možno do plnky vložiť aj mleté teľacie mäso, ale ja som ho tentoraz nemal. Korenie si zvoľte, prosím, podľa chuti!

6-8
porcií
30 minút
príprava
100-120 minút
na 180 °C

Suroviny

Postup

  1. Keď je všetko „po ruke“, práca už ide ľahko. Odrezané konce paprík som pokrájal nadrobno a dal ich do pracovnej misy,
  2. spolu s mletým mäsom, ricottou (mám odskúšaný aj cottage cheese a doma by som neváhal použiť šťavnatý „gadžovský“ tvaroh od kamaráta Štefana Kövéra z Boliarova pri Košiciach), kúskami jalapeño, vajíčkami, soľou, čerstvo mletým čiernym korením, pretlačenými strúčikmi cesnaku, postrúhaným ďumbierom (ani nie tak kvôli chuti, ako pre uľahčenie trávenia), sušeným oreganom (no ani majorán nie je zlý), jemnou strúhankou a zopár lyžicami šľahačkovej smotany.
  3. Na dno rastlinným olejom vymasteného pekáča som rozložil 5-6 mm hrubé kolieska mladej cuketky, na ne 50-60 mm vysoké segmenty hrubostennej zelenej papriky (na jej farbe nezáleží),
  4. naplnil ich dôkladne zmiešanou mäsovou plnkou a posypal strúhaným syrom. Zvyšok plnky som v tvare čevabčiči umiestnil do medzier.
  5. Elektrickú rúru som vyhrial na 180 °C (350 ⁰F) a naplnené „prstene“ paprík piekol asi 90 min a po kontrole ešte asi 10 min.
  6. Priateľská „koštovka“ pre susedovcov a
  7. s kvetom tymianu pre nás. Jedli sme ju bez prílohy, ale kto chce skúsi zemiakové pyre, alebo inšô, čo mu najviac „šmakuje“.
  8. Vo vtedajších arizonských horúčavách nás osviežila studená čerešňová polievka.