Foie gras

Marinované foie gras s figovým čatní

Autor receptu: redakcia

4
porcie
40 minút
príprava
70 minút
tepelná úprava

Suroviny

Postup

  1. Nadrobno nakrájanú šalotku speníme na rozohriatom oleji. Pridáme horčičné semienka, koreniny a soľ. Zasypeme cukrom, necháme jemne skaramelizovať, pridáme nakrájané figy a zastrekneme jablkovým octom. Zmes potom varíme 10–15 minút do zhustnutia. Môžeme aj rozmixovať. Zmes vlejeme do pohárov, uzavrieme a necháme vychladnúť hore dnom.
  2. Foie gras narežeme pozdĺžne na 2–3 kusy, opatrne povyťahujeme žily a pečeň jemne polámeme na menšie kúsky. Pokvapkáme koňakom, vínom a ochutíme soľou a korením. Necháme prikryté stáť v chladničke 12 hodín. Potom zmes jemne premiešame a v potravinárskej fólii stočíme pevne do valčeka tak, aby sme vytvorili nepriepustný obal.
  3. Celý valček potom ponoríme do mlieka zohriateho na 65 °C a necháme ho tam 50 minút. Musíme udržiavať stálu teplotu mlieka. Po tejto príprave valček vyberieme a necháme v chladničke vychladnúť.
  4. Vychladené foie gras opatrne rozbalíme a nožom namočeným v horúcej vode nakrájame kolieska. Podávame na opečenej brioške s figovým čatní.