Fazuľová polievka

Kubo - fazuľová polievka s hubami

Autor receptu: tatranka

Pod týmto menom si pamätám z mladosti polievku, ktorú varievala mamka. Neviem, či si ju ona tak nazvala, ale veru počas svojho života som sa z názvom tejto polievky nestretla. Lenže aj v našej domácnosti sa táto polievka z veľkej bielej fazule pozná pod názvom Kubo.

10-12
porcií
30 minút
príprava
40 minút
tepelná úprava

Suroviny

Postup

  1. Recept je prispôsobený na tri litre polievky. Ako odmerku som použila 3 dcl hrnček. Deň vopred najlepšie večer si namočím umytú fazuľu do osolenej vody spolu s bobkovým listom.
  2. Na druhý deň je už fazuľa napitá vodou a zväčšila svoj objem, bude sa rýchlejšie variť. Pridám ku nej cesnak a nechám ju pomaličky variť. Tiež pridám korenie a majorán.
  3. Očistím si zemiaky, pokrájam ich na menšie kocky a v druhej rajnici v osolenej vode ich tiež nechám variť. Pridám k ním aj huby, ktoré ak sú sušené, som pred tým namočila zvlášť do pohára. Teraz som mala sušené. Keď sú zemiaky uvarené spolu s hubami, odstavím a nechám ich vo vode, v ktorej sa varili.
  4. Klobásku pokrájam na kolieska. Keď je už fazuľa mäkká pridám klobásku, nechám ju trochu povariť a pridám zemiaky s hubami s vodou, v ktorej sa varili a cestovinu. Počkám, kým cestovina zmäkne.
  5. Očistím si cibuľku a pokrájam na drobno. Udusím ju na oleji, pridám hladkú múku. Urobím zásmažku. Do pohára si dám trochu tekutiny z polievky a pridám aj trochu vody. Tým zalejem zásmažku a prevarím. Miešajte, aby sa vám nezhrčkavela! Ak ,tak si ju preceďte cez sito. Vlejte do polievky. Na koniec pridajte trochu kyslej kapusty, pre chuť a nechajte polievku ešte aspoň 10 minút pomaly variť. Môžete ju ochutiť namiesto kapusty aj octom. Ja som dnes dala ocot, nie kapustu. Nakoniec vsypte vňať zeleru.
  6. Myslím, že polievka vám bude chutiť. Je to hutná a sýta polievka. Stačí si ku nej pridať kúsok chleba a myslím, že splní svoj cieľ hladoša nasýtiť.