Domáci kečup

Korenený kečup (fotorecept)

Autor receptu: lenka1503

Je čas zavárania a ja sa tomu taktiež nevyhnem. Keďže tento rok sa nám urodilo paradajok požehnane, tak by bol hriech nechať ich len tak :-) recept na korenený kečup mám od svojho krstného ale každý si ho môže prispôsobiť svojej chuti. Ja ho používam ako omáčku na špagety. Možno niekoho inšpirujem :-)

30 minút
príprava
180 minút
tepelná úprava

Postup

  1. Ako som už vyššie spomínala, urodilo sa nám veeeľa paradajok. Tento korenený kečup je moja srdcovka. Krásne vonia a úžasne chutí.
  2. Paradajky umyjeme a pokrájame do veľkého hrnca. Pokrájame bárs ako či na kocky či mesiačiky, to je jedno. Len vykrojíme stred a zbavíme nepekných častí. Dáme variť kým sa nerozvaria, aby sa dali pasírovať. Počas varenia občas premiešame. Čas varenia naozaj neviem a ospravedlňujem sa, ale varila som ich na chatke na sporáku na drevo. Takže tam sa teplota nereguluje :-) ale dá sa to pekne odsledovať či sú už rozvarené. Horúce rozvarené paradajky dôkladne prepasírujeme a vrátime naspäť do hrnca a na sporák.
  3. Ďalšie ingrediencie, ktoré pridáme ja balím do gázy alebo látkového vrecka, aby som ich potom nemusela naháňať a vyberať. Takže zabalíme cibuľu, nové korenie, klinčeky a horčicové semiačka. Vrecko ponoríme do paradajkovej šťavy.
  4. Varíme (na miernejšom ohni, aby to silno nebublalo) kým nezačne hustnúť. V miske zmiešame cukor, soľ, sladkú papriku, čierne korenie, škoricu, muškátový oriešok a cesnak a pridáme do kečupu. Riadne zamiešame a pridáme aj ocot a plnotučnú horčicu. Ocot pridávajte radšej po troške. Možno tam ani nedáte také množstvo. Zakažým keď pridáte, tak premiešajte a ochutnajte :-)
  5. Varíme už len do požadovanej hustoty na miernom ohni. Keď stiahneme z ohňa, tak primiešame konzervovačný prípravok a plníme do fliaš. Riadne uzarieme, otočíme hore dnom a zabalíme. Mne z tohto množstva vyšlo osem 3-dcl flašiek. Ale mala som cca 5 kg rajčín.
  6. Názorná ukážka použitia :) Možno ho robí niekto podobne, možno som niekoho inšpirovala. Dajte mi vedieť budem rada. Dobrú chuť :)