Hovädzie bourguignon pre lenivých

Autor receptu: jarco

Už vyše roka mám v kuchárskej knihe odložený recept na Hovädzie bourguignon od Zema. Plánoval som si ho urobiť na chalupe v rúre a v hlinenom hrnci, ale akosi to za celý rok nevyšlo. Takže tu je taká zrýchlená paneláková verzia inšpirovaná Zemom.

8
porcií
15 minút
príprava
60 minút
tepelná úprava

Postup

  1. Mäso (okrem nožiny je vhodný aj krk alebo močing) som zbavil najhrubších šliach a blán a nakrájal na veľké kusy. Zeleninu som očistil nakrájal na väčšie kocky.
  2. V tlakovom hrnci som zohrial olej a nechal v ňom zatiahnuť mäso za stáleho miešania. Pridal som cibuľu a ešte chvíľu restoval. Pridal som všetku zeleninu, cesnak a zalial vínom - použil som austrálsky merlot, odporúčam vyhýbať sa pri varení vínam s vysokým obsahom kyselín ako je cabernet sauvignon alebo skoro všetky slovenské červené. Do hrnca som prilial drvené paradajky (z konzervy, môžete použiť aj adekvátne menšie množstvo koncentrovaného pretlaku), posypal tymiánom, prihodil zo tri bobkové listy a nastrihal polovicu sušenej čili papričky.
  3. Zavrel som tlakový hrniec a dusil 1 hodinu. Kým sa mäso dusí, môžete sa pokojne venovať inej činnosti - ja som montoval nábytok z Ikea :-)
  4. Na záver som jedlo osolil (podľa chuti) a mierne zahustil trochou instantnej zápražky. Podával som so žemľovým knedlíkom a zvyškom červeného vína. Bolo to silné, sýte a vďaka zelenine a vínu zároveň svieže. Mäsa stačilo 100 g na osobu. Je to aj dostupné jedlo, "gulášové" druhy hovädzieho nie sú extrémne drahé, koreňová zelenina podobne, a dostať ich celý rok. Toto jedlo asi zaradím do môjho stabilného reportoáru. Vďaka, Zemo!