Hovädzie mäso

Hovädzia špička s tarhoňou (fotorecept)

Autor receptu: sracz

Hovädzia špička, Toto mäso trojuholníkového rezu, je vo veľkej obľube, zvlášť v anglosaských krajinách.* Tu ho nazývajú „tri tip“, vo Francúzsku „aiguillette baronne“, v Nemecku „bürgermeisterstück a pastorenstück“, v Rakúsku „hüferschwanz a tafelspitz“, v Španielsku „rabillo de cadera“. Ochutený soľou, korením, čerstvým cesnakom a inými koreninami, sa po marinovaní upečie v rúre, či ugriluje nad dubovým, ale aj ríbezľovým drevom; pred podávaním sa naplátkuje. Aj my sme si ho obľúbili a dnes jedli s tarhoňou.

6-8
porcií
15 minút
príprava
180-210 minút
na 180 °C

Suroviny

Postup

  1. Nič zložité a časovo náročné len a len vzhľadom na tepelnú úpravu! „Špičku“ som obrezal od zbytočného hovädzieho tuku (obohatím ním trebárs zeleninovú polievku pri varení), umyl som ju a osušil pomocou kuchynských papierových obrúskov. Potom som si zistil, či sa mi zmestí do liatinového hrnca s príslušnou pokrievkou. Čo bolo navyše, odrezal som, preto chýba tá špička „špičky“.
  2. Potom som mäso „kol-dokola“ posypal soľou a čerstvo mletým čiernym korením.
  3. Nasledovala jeho tepelná úprava №1, kedy som ho opiekol na pár PL slnečnicového oleja, ale použite taký, aký máte doma!
  4. Vybral som ho na pomocný tanier, už je tam aj chýbajúci kúsok.
  5. Počas prípravného opekania som očistil a nakrájal cibuľu, karotku i zelerové stonky a
  6. dal som ich podusiť na výpeku, obohatenom ďalším olejom.
  7. Potom som na zeleninu uložil mäso a
  8. zalial ho kúpenou škatuľou kuracieho vývaru, ale môžem použiť bársaký iný mäsový, nadstavil kvalitným čiernym pivom, jablkovým octom (Vy si, prosím, použite podľa možností a chuti, no nesmie pri ochutnávke „prerážať“ Vaše zvyky), „začepčil“ halúzkami čerstvého tymianu. Teraz som „polievku“ dochutil a
  9. teraz došlo aj na tepelnú úpravu №2, kedy som skompletizovaný hrniec vložil do rúry vyhriatej na 180 ºC (350 ºF) a v priebehu 180-210 min, nechal mäso zmäknúť. Samozrejme, pod občasnou kontrolou, ak by sa tekutina pri tepelnej úprave veľmi odparovala, zakryl by som hrniec pripravenou pokrievkou, alebo „alobalom“.
  10. Mäso som po kontrole vidličkou vybral na pomocnú tácňu a výpek som zahustil kukuričným škrobom, rozhabarkovaným v „decke“ vlažného vývaru. Ak sa Vám bude zdať, že po tepelnej úprave je vývaru predsa len veľa, pokojne z neho uberte a použite ho pri ďalšom varení, trebárs na podlievanie, či zvýraznenie chuti.
  11. Nuž a kontrola kvality hotového diela dopadla naozaj na 1, mäso sa rozpadávalo a rozplývalo na jazyku! … ale veď skúste, či ako sa hovorí na našom Východe, … ta naj rača oprobovac!
  12. Je čas dušičkový a tak sme si aj my s úctou spomenuli na našich, dohliadajúcich na nás z Nebeských obláčikov! Chýbajú nám! … a veľmi!