Holandská hrachová polievka (fotorecept)

Autor receptu: janger

Blizi sa zima a tym aj obdobie, kedy sa v Holandsku varieva hrachova polievka. Patri k tradicnym zimnym holandskym jedlam. Suroviny lahko dostupne, z okolia...Snad kazdy ma na nu svoj osvedceny recept, kazdy si mysli, ze ten jeho je najlepsi, hahaha. Tak isto aj moj muz. Vzdy ju varieva on. Ale musim povedat, ze ju robi velmi dobru.

Suroviny

Postup

  1. Tato polievka nechyba ani na klziskach, pri zamrznutych jazerach byvaju stanky, kde ju predavaju...V Rotterdame je v zime atrakcia - elektricka, kde sa pocas obhliadkovej jazdy mestom podava tato polievka...Samozrejme je dostat aj hotova v konzervach, sackoch, a cerstva aj u masiara. Nuz ale domaca je domaca. My ju vzdy robievame vo velkom hrnci a v krabickach ju zamrazime do zasoby. V sobotu ju muz varil, pre Varechu, a ako naschval, prave nie je uplne taka, ako by mala byt. Myslim tym jej hustotu. Mala byt hustejsia. Dali sme viac vody, ako malo byt.
  2. Vecer vopred dame namocit hrach. My pouzivame cely hrach. Niekto dava len poleny, alebo polovicu cely a polovicu poleny. Ten poleny sa viac rozvari na kasu. Pouzili sme poriadne velky hrniec, ten som kupila hlavne kvoli tejto polievke a na vianocnu kapustnicu. Ked varim polievku, tak chcem mat v hrnci miesto...Aby som mohla bez problemu zamiesat, aby mi nic nevytekalo....Tak preto ten 13 litrovy obor.
  3. Na druhy den hrach vyberieme a do vody, v ktorej sa macal, dame maso. Pouziva sa bravcove maso. A to ma zase kazdy svoje oblubene. My vzdy davame bocik, pokrajany na platky.
  4. A okrem toho sme dali tentokrat bravcove rebierka. Take dobre masite. Vyborne je aj kolienko, moze byt aj krkovicka. Spolu sme mali toho masa asi 2200g.
  5. Podla potreby pridame vodu. Tolko, aby bolo vsetko tak akurat zaliate. Dame sol, korenie. Moj muz si korenie vzdy najprv pomliazdi v maziariku, nedava cele. Ak mame v umysle pridat aj bujonove kocky, tak s tou solou pozor, aby to nebolo presolene. Maso pomalicky varime. Pocas varenia odoberame penu. Tak po necelej hodinke pridame cast ocistenej zeleniny, nepokrajanej. A to dve cele cibule, jednu velku mrkvu (kus vazil 260g), 1 por (vazil 350g), pol zeleru aj s vnatou (cely ten zeler vazil 1300g).
  6. Nechame to na slabuckom ohni varit. Ziskame vyborny, vonavy bujon. Ak sa nam to zda este malo bujonove, mozete pridat kocky zeleninoveho bujonu, ale to ani nie je treba.
  7. Ked je maso makke, vyberieme ho, tiez vyberieme aj zeleninu, ktora je uz uplne rozvarena. Do bujonu nasypeme hrach a varime polievku dalej. Ostatnu zeleninku a to dve velke mrkvy, polovicu zeleru (tentokrat vnat este nedame), cely por- pokrajame na kusky a hodime to k variacemu sa hrachu. Masko, ktore sme vybrali, pokrajame na kusky. Par platkov bocika nepokrajame, tie budu mat iny ucel...Maso dame tiez spat do hrnca. Pred koncom, ak uz bude vsetko uvarene, pridame na kusky pokrajanu holandsku klobasu (rookworst). A uplne nakoniec zelerovu vnat.
  8. My k tomu jedavame razny chlieb, taky ten tmavy, platkovy.
  9. A na to si dame ten platok vyssie spominaneho bocika, ktory je uz makkucky ako maslo, az sa rozpusta na jazyku. Posypeme cerstvo pomletym korenim. Mnam.
  10. Tato polievka je vzdy na druhy den este lepsia. My sme tentokrat spravili chybu, ze sme dali trosku viac vody, ako treba. Takze je redsia, ako by mala byt. Receptov na tuto polievku je viac, ale co tam musi byt je hrach, por, zeler, mrkva, cibula, bravcove maso a ta klobasa. Niekto dava aj zemiak. Ak by ste pouzili poleny hrach, tak treba davat pozor, aby to neprihorelo, lebo ten sa skor rozvari na kasu a moze prihoriet.
  11. Tuto je polievka hned po uvareni. Na hornom obrazku je na druhy den, uz trosku hustejsia.
  12. A teraz sa ma bude muz vypytovat, ci niekto jeho recept pochvalil :-).