Chana masala (fotorecept)

Autor receptu: stanci11

Nedávno pri obede som si povedala páni toto je šupa :D tak hneď čo čas dovolil som si spravila repete a nafotila postup nech ho môžem posunúť ďalej ;) ide o indickú cizrnu v červenej omáčke s čerstvým koriandrom...no idem sa zblázniť aké je to dobré :D recept som vykutrala na blogu karizona a už som aj do práce musela doniesť načarbaný postup :D

1
porcia
10 minút
príprava
40 minút
tepelná úprava

Postup

  1. Neľakajte sa toho šialeného počtu surovín :) S indickými koreninami sa treba vyhrať ... a je to rozhodne lepšie a zdravšie ako soliť do nemoty :)
  2. Začala som tým že som do tlakového hrnca šupla cícer (namočený cez noc). Od získania správneho tlaku som ho varila presne 15 minút. Takto je uvarený takpovediac al dente a dá sa s ním ešte ďalej pracovať bez rozvarenia. Po uvarení som ho scedila a vodu v ktorej savaril som si odložila bokom.
  3. V medzičase som si nasekala strúčiky cesnaku, kúsok zázvoru a sušené chilli papričky na drobno. Strčila som ich do mixéra a zasypala štedro čerstvým koriandrom. Prikvapla som málinko oleja a mixovala kým sa to trochu nepodobalo takej hrubšej paste :)
  4. Vo woku som si rozohriala oheň a vsypala pol lyžičky rímskeho kmínu (ako na potvoru mi došiel celý, tak som to riskla s mletým a účel splnilo ) ...restujete kým nerozvonia,,,ten mletý teda rozvonia samozrejme hneď :D Na kmín som prihodila nadrobno nakrájanú cibuľku a restovala do zlata.
  5. Následne som ku cibuľke pridala vytvorenú pastu a restovala spolu tak 2-3 minútky. Dôležité je stále miešať aby sa neprichytila.
  6. Potom nasledovali: 1/2ČL kurkumy a pol lyžice mletého koriandru. A opäť 1-2 minútky restovania.
  7. Na vytvorený základ putoval odcedený cícer. Spolu som to premiešala a podliala vodou v ktorej sa varil. Vzápätí som vmiešala aj jeden malý paradajkový pretlak...Táto zmes potrebuje takých 10-15 minút spolu pomaličky prebublávať...samozrejme, keď sa mi odparila voda priliala som zase vývar z cíceru...
  8. Popri tomto všetkom som si zarobila cesto na chapati - jednoducho špaldovú múku som vymiešala s málinko olejom, soľou, mletým čierným korením a garam masalou. Vodu som prilievala opatrne za miešania, tak aby bolo cesto skôr tuhšieho charakteru. Najlepšie je, keď sa cesto pripraví na začiatku a nechá postáť, ale ja som zabudla že chcem placku :D tak som piekla hneď po miesení ale teda spolupracovala krásne. Inak, vyvaľkala som ju na troške múky na veľkosť mojej platničky..hrúbka tak 3 mm odhadujem.
  9. Placku som preniesla na rozpálenú platničku, ale predtým som ju pár krát prehodila v rukách, aby som otriasla múku a nehorela mi tam ...
  10. A pečenie chapati? No čo vám poviem, zabublala si, ponadúvala sa, a keď začala byť z jednej strany chrumkavá prehodila som ju na druhý bok... vybublance som vždy jemne utierkou zatlačila nazad... Po upečení som ju nachvílu zabalila do utierky, aby sa "uvoľnila" :D
  11. Pri pečení placky som do masaly pridala ešte 50 ml ryžovej smotany na zjemnenie (ale nemusí byť) a prevarila som to ešte tak minútku.
  12. Celú zmes som odstavila zo sporáka, a vmiešala citrónovú šťavu, garam masalu a zľahka aj štipku soli...mne sa to zdalo už dosť pikantné, ale dá sa ešte pritvrdiť a použiť mleté chilli takto na záver ;) Nuž, a po dôkladnom premiešaní bolo dielo dokonané :)
  13. Ja som teda servírovala s chapati, ale určite by bola super aj ryža. V každom prípade preveľmi odporúčam vyskúšať, fakt to stojí zato ;) Ja som rada že som uvarila len jednu porciu, lebo inak by som sa asi nezastavila a vyjedla celý hrniec :D