Žerucha siata - pestovanie žeruchy

Autor receptu: egreska

Semienka žeruchy dostanete kúpiť na stojanoch v hypermarketoch medzi osivami..

Postup

  1. Na tacku si prestrieme gázu, nasypeme semienka žeruchy (možete aj hustejšie) a zalejeme vodou. Najlepšie ju nechat na parapete, žerucha totiž potrebuje svetlo. Dbajte na to, aby bola gáza VŽDY mokrá.
  2. Ked žerucha vyrastie na také 3-4 cm, postupne zostrihavame a kozumujeme. Možete si ju dat len tak na chlieb s maslom, do natierok, do šalatov či do polievok. Jednoducho všade všade tam, kde sa vam to hodí...
  3. Pozrite si ďalšie recepty na Vareche, v ktorých je použitá žerucha: recepty so žeruchou
  4. Prečítajte si o Žeruche:

    Žerucha je nielen výborným dochucovadlom v kuchyni, ale aj zdrojom mnohých vitamínov, hlavne vitamínu C, B1, K a beta-karoténu. Obsahuje tiež množstvo minerálov: draslík, vápnik, železo, síru, horčík, enzýmy a ďalšie. Konzumuje sa zväčša v surovom stave, preto je zvlášť vhodná v zimnom období pre ľudí, ktorí trpia nedostatkom vitamínu C. Žerucha zlepšuje tvorbu krvi, pôsobí protizápalovo a prečisťuje dýchacie cesty. Zbavuje telo toxínov. Tiež prečisťuje močové cesty a pôsobí priaznivo pri obličkových ťažkostiach. Podporuje trávenie a pozitívne ovplyvňuje metabolizmus. Prežúvanie surovej žeruchy posilňuje ďasná a zabraňuje ich krvácaniu. Ak sa potrie koža žeruchou v chladnom počasí tak zahrieva telo, v lete odháňa hmyz, hlavne komáre. Semená pomleté na múčku a zriedené vodou odstraňujú hnisavé vyrážky na tvári.