Zemiakový prívarok

Zemiaky na kyslo s baby šampiňónmi (fotorecept)

Autor receptu: sracz

Pestré množstvo variantov tohoto lukulského klenotu od Tatier k Dunaju. Aj u nás, v dávne odídeného detstva a mladosti, sa aspoň „krát“ za dva týždne, objavil na stole… s vajíčkom na tvrdo, či „volským okom“, perkeltom, pečenou klobásou, či s ňou v „guľáši“, alebo iba tak, s veľkou lyžicou. Dnes som ho pripravil so šampiňónmi zo sladkokyslého nálevu, ktoré mali Ø max. 25 mm. „Ozdobil“ som ho praktickým polotovarom, kuracími stehnami v kórejskej chilli marináde. Opäť nebíčko v papuľke!

4-6
porcie
15-20 minút
príprava
33-44 minút
tepelná úprava

Suroviny

Postup

  1. Doma, na rodnej Slovači, by som ich pripravil so zmesou čerstvých húb, tu sa však musím uspokojiť so sterilizovanými šampiňónmi (mimochodom so „simpatico” veľkosťou) aj so sladkokyslým nálevom. Výslednému dielu som však pridal voňavý „punc” okolia mojich rodných Košíc, vo forme včas namočenej „statočnej” zmesi sušených húb. Túto „fintu” som bol „odkukal” už pred 40 rokmi od mojeho super kamaráta spod Turňanského hradu, kučeravého strapáča TibÝka Nagya. Všetky huby, keď píšem všetky, tak naozaj všetky, ktoré nespracujem čerstvé iným spôsobom, očistím, nakrájam a nechám dobre posušiť. Uložené vo veľkej sklenenej fľaši, predstavujú doslova poklad pre Vašu kuchyňu!
  2. Do hrnca som na veľkých „slzičkách” postrúhal žltú cibuľu, zalial ju olejom a keď sa do sklovita napila, pridal som k nej pokrájanú „kyticu” petržlenovej vňate aj s halúzkami. Premiešal a zasypal čerstvo mletým korením štyroch farieb (čMK4F), soľou a mletou rascou. Keď nadobudla voňavý „bukét”,
  3. pridal som do základu zemiaky, pokrájané asi na centimeter hrubé „disky”, po povrch zalial vodou a s namočenými sušenými hubami (aj so šťavou), vložil „adidasku” bobkového listu a nechal povariť až skoro do „hotova”.
  4. Teraz som do zemiakov vlial sterilizované šampiňóny aj s ich sladkokyslým nálevom; je chutný a naviac nebudem musieť dochucovať prívarok citrónovou šťavou alebo octom.
  5. Po premiešaní som všetko priviedol do varu a zahustil kukuričným škrobom, rozmiešaným vo vlažnom zemiakovom vývare (keby som škrob nemal, zahustil by som postrúhaným zemiakom).
  6. Po zhustnutí som dielo „korunoval” hrnčekom hustej kyslej smotany, premiešal, povaril a
  7. vložil, podľa dávnej rodinnej tradície, za „oriešok” masla.
  8. Tak a toto je „špunt” sobotňajšieho obeda,
  9. ktorého „grunt” predstavovala „Cesnačka z Uherského Brodu”, podľa rcp našeho vácneho spoluvareškára Kvákača, ktorému veľmi pekne ďakujeme za pozitívne chutné „nakopnutie”!