Zemiakový šalát s domácou majonézou

Autor receptu: janka255

8
porcií
90 minút
príprava
25 minút
tepelná úprava

Suroviny

Postup

  1. Šalát: Na dobrý šalát zemiaky varného typu A. Uvaria sa do makka a pri tom sa nedrobia. Koreňovú zeleninu pokrájame na kocky a uvaríme, nie rozvaríme. 5 vajíčok uvariť na tvrdo. Pohár uhoriek nakrájame na malé kocky. Pripravíme si väčšiu misu, vložíme hrášok, vrátane slaného nálevu, uhorky a precedený uhorkový sladko-kyslý nálev. (od 2 kg zemiakov a viac nalievame celý nálev zo 7,5 dcl pohára). Pridáme trochu soli, čierneho korenia, vegetu a horčicu. Všetko premiešame a necháme odstáť.
  2. Majonézový základ: Žĺtka (5ks) oddelíme od bielkov. Na 1 žĺtok pridáme 0,5 dcl vody a 1 PL octu. Metličkou dobre rozšľaháme v kovovej miske. Vo väčšom hrnci zovrieme vodu a misku ponoríme a vo vriacom vodnom kúpeli šľaháme. Šľaháme intenzívne, niekedy stačí iba premiešať,. Takto striedame miešanie a šľahanie nepretržito asi 20-25 minút. Ak sa nám nepodarí dokrémova, čiže bude redšia, nevadí. Necháme vychladnúť.
  3. Majonéza: Vychladnutý základ vlejeme do mixéra na najvyšší stupeň a postupne prilievame 3 dcl oleja. (Ak však chceme majonézu skutočne hustú, potrebovali by sme na jedno vajce zhruba 1 dcl oleja, ale myslím, že hustota nie je až tak dôležitá). Najprv vlejeme 1,5 dcl a necháme miešať potom olej prilievame po nitkách s malými prestávkami. Takto zistíme, kedy nám majonéza zhustne do krémova.
  4. Ak je majonéza vyšľahaná pridáme do nej cukor, horčicu, soľ, šľahačkovú smotanu a ešte premixujeme. Pozor na na to, aby sme smotatnu neprešľahali. Majonézu vlejeme do šalátu a dobre pomiešame. Ochutnáme a môžeme pridať soľ, cukor, horčicu, vegetu, korenie, ocot. Šalát necháme odstáť asi 12 hodín.