Zemiakové pagáčiky (fotorecept)

Autor receptu: pusta

Zemiakové pagáčiky podávam k polievkam na kyslo, najčastejšie k šošovicovej polievke. Chutia aj sami o sebe a sú vhodným pohostením aj k vínečku, najmä tam, kde zo zdravotných alebo chuťových dôvodov nemôžu byť oškvarkové pagáčiky. Našla som na nete recept, ktorý je odlišný od tých, ktoré poznám, ale vynikajúci.

1 dávka - 2 plechy -
porcia
120 minút
príprava
15 minút
na 170 °C

Suroviny

Postup

  1. Očistené a zemiaky som uvarila do mäkka v osolenej vode, scedila a dala do vandlíka.
  2. Pretlačila som ich pretláčadlom na zemiaky na hladkú kašu.
  3. Pridala som k nim vajce, mlieko a kyslú smotanu.
  4. Pridala som zmäknutú Ramu, môže byť aj Hera alebo maslo.
  5. Všetko som spolu pomocou vidličky vymiešala na hladkú hmotu.
  6. Prisypala som preosiatu múku, cukor, sušené droždie, postupne som všetko zmiešavala aj so soľou a spracovala rukami až vzniklo hladké, lesklé, mäkké, pružné, dosť lepivé cesto.
  7. Povrch i spodok cesta som posypala múkou a prikryté čistou utierkou som nechala na teple vykysnúť - asi 30 minút, viac netreba, lebo cesto zbytočne redne.
  8. Cesto som ešte raz dobre premiesila rukami a vyklopila som ho na pomúčenú dosku, pomúčila som aj vrch cesta.
  9. Cesto som rozvaľkala do tvaru obdĺžnika na hrúbku asi 1 cm, treba podsypávať múkou, lebo sa dosť lepí.
  10. Preložila som okraje cesta do stredu, tak ako je vidno na obrázku.
  11. Potom som ho preložila ešte cez stred, čím vzniknú 4 vrstvy cesta nad sebou.
  12. Tak isto som ho poskladala aj po dĺžke - t. j. kratšie okraje z oboch strán najprv do stredu a ešte cez stred, čím vzniklo 8 vrstiev cesta. Znovu som riadne pomúčila spodok a vrch cesta a nechala som ho odpočívať 15 minút.
  13. Toto skladanie som opakovala ešte 2x a po poslednom skladaní, ked odpočívalo cesto 15 minút, som ho rozvaľkala na hrúbku asi 1 cm. Rozvaľkala som len polovicu cesta a druhú polovicu som odložila prikrytú do chladničky - tú som robila až na druhý deň a znovu som mala čerstvé pagáčiky.
  14. Povykrajovala som pagáčiky a nechala som ich ešte 20 minút nakysnúť.
  15. Poukladala som ich na plech s pečiacim papierom a potrela som ich rozšľahaným bielkom so soľou. Kto chce, môže ich posypať rascou, sezamom, makom, sstrúhaným syrom, ja som ich nechala hladké.
  16. Piekla som ich 15 minút v trúbe vyhriatej na 170 stupňov. Môže byť aj 12 minút až 20 minút, v závislosti od toho, aké veľké pagáčiky spravíte Vy a a ako pečie Vaša trúba.
  17. Hotové pagáčiky som uložila na podnos., sú vynikajúce za tepla i za studena. Chutia nielen k polievkam na kyslo ako druhý chod, ale aj samostatne, sú vhodným pohostením k posedeniu pri vínečku, majú jemnú chuť a pekne lístkujú. Prekvapíte aj tam, kde sa obyčajne podávajú oškvarkové alebo iné pagáčiky - vrelo odporúčam vyskúšať.