Rukolový šalát

Zelený šalát s farro a opečeným hroznom (fotorecept)

Autor receptu: sracz

Variant chutnej „zelenej” zmesi šalátu, obohatený farrou. Farro (i farro „perlato“) je taliansky názov pre „lúpanú“ pšenicu, medzi odrody ktorej patrí aj špalda, emmer a einkorn. Má príjemnú orechovú príchuť a obsahuje vysoké množstvo vlákniny, bielkovín a životne dôležitých živín. Rýchlo sme si zvykli na šaláty, hlavne „raw“, ktorými sme nahradili našu zemiakovú kašu, cestoviny, aj knedle. Ak sa chystáte do „plaviek“, alebo iba nechcete „zhrešiť“, tak so šalátmi ako tento, určite zvíťazíte!

4-6
porcie
15 minút
príprava
20-24 minút
na 200 °C

Postup

  1. Na prípravu tohoto jednoduchého „letného“ jedla toho naozaj nepotrebujete veľa; samozrejme, ak nepočítate pečené či grilované kúsky kuraťa, sťaby prílohy k tejto „zelenej“ prílohe.
  2. Začal som tým, že som v priebehu tak „33÷40´“ uvaril 250 ml hrnček farro v 4 hrnčekoch vody s ČL soli. Čas si, prosím, vysledujte podľa vlastných chutí, ja som ju na 1/2 ohreve, varil s občasným premiešaním na tzv. „zhryz“ a po uvarení som v sitku prepláchol vlažnou vodou.
  3. Než sa farro uvarila, opiekol som strapec hrozna a na asi 6÷7 mm hrubé „disky“ červenej cibule, ktoré som už na pekáčoch posypal soľou i čerstvo mletým korením štyroch farieb „čMK4F“ a pokvapkané olivovým olejom nechal s jednou „otočkou“ a premiešaním 20÷24´ opiecť v elektrickej rúre vyhriatej na 200 ºC (400 ºF).
  4. Hotové polotovary som postupne poukladal do zmiešavacej misy, premiešal, pokvapkal extra panenským olivovým olejom a
  5. servíroval ako šalát i s pečenou kuracinou,
  6. posypaný, s naplátkovanými mandľami, ktoré som tentoraz na sucho opražil.
  7. Tentoraz som bol za „lenivého gazdiniaka“ a kusy kurčaťa som kúpil už upečené, ale aj tak „bars šmakovalo mňe aj mojej prišahanej“!
  8. Ruža „vrcholová” na pozadí stromu našeho suseda, má tiež svoje nemé čaro!