Zeleninový šalát

Zeleninová príloha na odľahčenie (fotorecept)

Autor receptu: sracz

Mimoriadne rád asistujem svojej pani, pri jej nárazových „výletoch“ za vidinou každoročného „bikini obdobia“. Veď uznajte, kto z nás „gazdiniakov“ by sa nechal okradnúť o slasť „zalaškovať“ si s konštatovaním“ svojeho krajšieho JA: aj žena po 70-tke si musí pestovať sebadôveru, chce byť krásna a má právo na obdiv. Preto aj tento recept, v ktorom dominujú stonky môjho obľúbeného zeleru, červená cibuľa a mrkva. Porciu doplňuje treska na oleji a masle, dobrý pocit a dobrá nálada. Hurá do plaviek.

4-6
porcie
30 minút
príprava

Suroviny

Postup

  1. Nemýlite sa a dobre vidíte, nepotrebujete toho veľa...
  2. Na kúsky masla vo veľkej panvici som rozložil na kolieska pokrájanú karotku,
  3. na „C-éčka” červenú cibuľu,
  4. a dva zväzky stonkového zeleru pokrájaného na 4-6 mm hrubé „C-éčka”.
  5. Dobre premiešal a
  6. prikryté pokrievkou dusil do 20 minút na strednom, postupne malom ohreve. V praxi to vyzerá tak, že keď je už karotka udusená podľa vašej predstavy, zvyšok teplého šalátu, čoby prílohy, bude tiež už minimálne al dente.
  7. Ako vidíte, po podusení a pokvapkaní extra panenským olivovým olejom, nám ostalo tak akurát.
  8. Teplý dusený zeleninový šalát sme jedli s filetkami pečenej tresky, priebežne pomocou PL podlievanými olejovo-maslovou emulziou, čo je tiež veľmi rýchly technologický postup (určite nie viac ako 3-4 minúty z každej strany).
  9. … áno, ja som „zhrešil“ a svoju porciu som obohatil o „kopšok“ izraelského kuskusu. Moja pani si pochvaľovala na tom istom, ale „hore bez“! Nuž čo! Výsledky uvidíme počas opaľovania sa pri bazéne, alebo pri nádrži „Lake Pleasant“ v regionálnom parku.