Zeleninová polievka

Zeleninová miLiliová polievočka mojej vnučky (fotorecept)

Autor receptu: sracz

Polievka je „grunt“, platilo to u našincov po meči i po praslici. Snažil som sa a podnes snažím, ideu základu polievok, vštepiť aj do dušičiek mojich vnúčeniec.* Samko je síce „pobehaj a vetroplach“, ale Lilinka už má za sebou prvé úspechy ako s pekáčom, tak aj s vareškou. Zeleninové polievky sú vzhľadom na variantný výber dostupných či dostupných prvkov substancií v obľube aj detí. Táto uzrela „svetlo sveta“ v čase, keď moja 2-3-ročná princeznička premenovala miliónovú polievku na „mililiovú".

6-8
porcií

Suroviny

Postup

 1. Každý správny „gazdiniak“ a to o šikovnej gazdinke ani nehovorím, má svoj zaručený recept na zeleninovú polievku. Kto chce zacítiť vôňu a chuť tej mojej, môže ma kľudne „skopírovať“ a tak bude sedieť pri našom stole. Na oleji v hrnci na polievku som orestoval pokrájaný zväzok mladej cibuľky aj s „pierkami“, menší pór aj s jeho zelenou časťou a C-čka stonkového zeleru.
 2. Pokiaľ som očistil ďalšiu zeleninu a
 3. pripravil suroviny pre maslové „ňočky“-haluštičky
 4. touto „mandolínou“, vynikajúcim pomocníkom, som rýchlo pokrájal koreňovú zeleninu a
 5. vložil ju k orestovanému základu a hneď zasypal okorením (do veľkého drôteného „vajíčka“ som vložil sušený ligurček, lebo čerstvý mi zahynul, a usporený orez z kuriatok na paprikáš).
 6. Premiešal, nechal 5-6 minút spoločne podusiť, vložil „vajíčko“ s kuracinou a zalial horúcou vodou.
 7. Polievku som priviedol do varu a po spenení znížil ohrev a nechal polievku variť, až bola mrkva mäkká.
 8. Pridal som rozmrazený hrášok.
 9. A cez „haluškátor“ pretlačil vypracované cesto na nokerdle.
 10. Povaril, pridal polovicu pokrájanej petržlenovej a zelerovej vňate.
 11. Polievku som za horúca servíroval posypanú druhou polovicou zelenej vňate a ozdobenú vrcholcovým kvietkom tymianu.
 12. Boli sme naplno vyťažení prípravami na opätovné sťahovanie, tentoraz späť do Des Moines, ale narodeniny mojej krajšej „prišahanej polovičky“ sme oslávili ako sa patrí t. j. „bečuletešňe“!